ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Smith Wilbur (*09.01.1933)

   
­­­­

Řeka Bohů III. - Čaroděj (2)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Wilbur Smith, z anglického originálu WARLOCK přeložil Václav Vanduch, vydalo nakladatelství Alpress, s.r.o., Frýdek-Místek, v edici Klokan, 2001

HLAVNÍ POSTAVY:

Nefer Seti, Taita, Mintaka Apepi, Trok Uruk, Naja Kiafan, Merykara, Meren Cambyses

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Apepi, Tamos, Hilto, Shaboko, Socco, Heseret, Daimios, Ishtar z Médie, Sargon, Prenn, Bay

MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává ve starověkém Egyptě (Gallala, Théby) a Mezopotámii (Babylon)

DĚJ:

Taita se po smrti Lostris stává čarodějem a je bohyní Lostris povolán na ochranu syna jejího syna Tamose, Nefera. Egypt stále napadají Hyksósové, v čele s Apepim. Faraon Tamos se je vydá potlačit se svým přítelem Najou. Naja ho však zavraždí a zvolí se regentem Egypta (Nefer ještě není dospělý, a tak se Naja stává jeho opatrovníkem).
Při mírovém jednání mezi Hyksósy a Najou se Nefer zamiluje do Apepiho dcery Miintaky a Taita se domluví s Apopim na jejich svatbě. To se však nezamlouvá dvěma lidem. Trokovi, protože Mintaku miluje a Najovi, který chce faraonskou korunu pro sebe. Naja tedy přiloží podmínky: Nefer si nesmí Mintaku vzít za ženu, dokud Nefer nebude plnoletý, nechytí královského sokola, nebo neprojede Rudou stezkou. Mintaka se tedy se svým otcem vrací zpět na sever. Trok však loď zapálí, zachrání Mintaku a ostatní nechá uhořet. Trok se zvolí druhým faraonem Egypta, spojí se s Najou a vezme si za ženu Mintaku (jejich manželství se ale nestane právoplatným).
Mezitím Nefer žije v paláci, kde se ho Naja chystá zavraždit. Taita tedy zinscenuje Neferovu smrt a odveze ho do pouště, do rozpadlého města Gallala. Tam Nefer s Taitovou pomocí a Merenovýmy zprávami sílí a připravuje se na záchranu Mintaky. Konečně se rozjede spolu s Taitou, Merenem, Hiltem a Bayem vysvobodit Mintaku. To se jim podaří, Trokova armáda je ale bohužel začne pronásledovat. Při pronásledování zemře Bay, díky Taitově khamsinu se nakonec ostatní zachrání. Vrátí se do Gallaly, kde je nalezen nový zdroj vody, a město se stává střediskem odporu proti samozvaným faraonům. Trok s Najou se mezitím vydávají do Mezopotámie, aby dobyli Babylon.
Nefer se dozvídá, že jeho sestry Merykara a Heseret cestují s průvodem a rozhodne se Merykaru, která Naju nenávidí, zachránit. Spolu s Taitou zaměnili tělo Merykary za tělo jakési neznámé dívky, vhodili je do řeky a se skutečnou Merykarou se vrátili do Gallaly. Meren se do Merykary zamiluje a spolu s Neferem se rozhodne podstoupit Rudou stezku, což se jí povede, i když je Meren vážně raněn.
Trok mezitím s Najou dobyje Babylon a Trok se vrací zpět do Egypta, aby zabil Nefera. Nefer však s Taitovou a Mintačinou pomocí zabije jeho a Nefer se připravuje na souboj s Najou. Toho také zabije, ale jen díky Mintace a Merykaře. Ty se dostaly do Najova tábora a přemluvily Prenna a jeho lidi, aby místo s Najou bojovali proti Najovi. Heseret je však objeví a nechá zajmout. Když se Heseret dozví, že je Naja mrtvý, zabije Merykaru a pokusí se zabít i Mintaku. To však neudělá, protože jí to překazí Nefer a Mintaku osvobodí.
Mintaka si nakonec vezme Nefera, Heseret je zabita Merenem (s povolením faraona Nefera Setiho) a Taita s Merenem odcházejí do pouště.

CITÁT Z KNIHY:

Nefer byl příliš daleko a neslyšel, co si povídají. Heseret, sedící čelem k němu, se vesele smála a Nefer musel uznat, že je dokonce krásnější, než si ji pamatoval z dřívějška. I pro tak neformální událost, jakou byl táborový oběd, se nezapomněla pečlivě nalíčit. Asi proto, že chtěla vypadat jako socha bohyně Háthor. Její šaty se třpytily šperky a čerstvě zvlněné vlasy měla natřené olejem. Mišo, vysoká černá otrokyně s legendárním pozadím, jí právě doplňovala zlatou misku červeným vínem. Pár rudých kapek potřísnilo předek Heseretiných šatů a královna začala těžkým vějířem ze stříbra a pštrosího peří služku bít.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Wilbur Smith - Řeka Bohů III. - Čaroděj (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­