ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Smith Wilbur (*09.01.1933)

­­­­
Wilbur Smith se narodil 9. ledna 1933 v Severní Rhodesii (dnešní Zambie) britským rodičům. V osmnácti měsících byl malý Wilbur postižen mozkovou malárií, blouznil deset dní a doktoři varovali, že může mít poškozený mozek pokud přežije.

Přežil a uzdravil se velice dobře. Jak dospíval, začal se zajímat o romány, stejně jako jeho matka. Její chuť byla rozsáhlá, ale obsahovala i dobrodružné romány, které mladý Wilbur hltal. V prostředí s nádhernou přírodou, ve které vyrůstal, si byl vědom jeho porozumění s okolím: život v přírodě, otevřené prostory, svoboda pohybu po zemi - a také politické napětí.

Smithovo přání psát se poprvé ukázalo, když byl mladý muž se srdcem stát se žurnalistou. To probíhalo v době, kdy se rapidně měnila sociální situace v jižní Africe. Jeho přísný, viktoriánský otec, který nikdy ve svém životě nepřečetl knihu, měl jiné ideje. "Nebuď blázen," říkal. "Zemřeš hlady, najdi si pořádnou práci."

Jak stále pracoval jako účetní, psal po nocích a přes den byl unavený a ospalý. Když Wilbur napsal román Na život a na smrt (1964) okamžitě se jím proslavil. A tím odstartoval svou dráhu spisovatele.

Afrika je jeho inspirací. A tento jev, bez vědomí v nekonečnosti krajiny jižní Afriky, nebo záhad starověkého Egypta, takto Wilbur umisťuje srdce do své práce. "Pokud uděláte špatný krok nebo řeknete špatné slovo, kouzlo je zrušeno," říká s důrazem, jak živě pracuje na autenticitě a detailu.

Wilburův život je založen na tvrdém pracovním nasazení. Takže když píše, po osm měsíců od rána do večera nedělá téměř nic jiného; každou novou novelu začíná v únoru.

Když je všechno hotové - tak je čas relaxovat. Potápění a rybaření na Seychellách. Rybaření a střelba v Jižní Americe. Safari v Botswaně a Zimbabwe. Hodně času tráví cestováním po Africe, obvykle cestuje od listopadu do února, jezdí lyžovat do Švýcarska a navštěvuje Austrálii a Nový Zéland pro mořské rybaření. Během letních prázdnin navštěvuje naopak Aljašku.

Wilbur Smith nikdy nekouřil, je autorem tří desítek čtivých, napínavých románů opřených o historická fakta a další reálie, je i nadále činným autorem. Se svou ženou Daniele Thomasovou, která mu po tři desetiletí byla nápomocna při výzkumu a sběru materiálu a která také byla sama nadanou autorkou, vychoval dva syny a dceru.

NĚKTERÁ DÍLA:

Na život a na smrt
Monzun
Dravec
Hromobití
Ptačí vodopády
Síla meče
Řeka bohů I, II, III
Píseň slonů
Posel slunce
Modrý horizont
Lovci diamantů

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Smajlik, 20.01.2005

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k životopisu
Wilbur SmithMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­