ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Smith Wilbur (*09.01.1933 - †13.11.2021)

­­­­
Wilbur Smith in Sydney

Wilbur Smith se narodil 9. ledna 1933 v Severní Rhodesii (dnešní Zambie) britským rodičům. V osmnácti měsících byl malý Wilbur postižen mozkovou malárií, blouznil deset dní a doktoři varovali, že může mít poškozený mozek, pokud přežije.

Přežil a uzdravil se velice dobře. Jak dospíval, začal se zajímat o romány, stejně jako jeho matka. Její chuť byla rozsáhlá, ale obsahovala i dobrodružné romány, které mladý Wilbur hltal. V prostředí s nádhernou přírodou, ve které vyrůstal, si byl vědom jeho porozumění s okolím: život v přírodě, otevřené prostory, svoboda pohybu po zemi - a také politické napětí.

Smithovo přání psát se poprvé ukázalo, když byl mladý muž se srdcem stát se žurnalistou. To probíhalo v době, kdy se rapidně měnila sociální situace v jižní Africe. Jeho přísný, viktoriánský otec, který nikdy ve svém životě nepřečetl knihu, měl jiné ideje. "Nebuď blázen," říkal. "Zemřeš hlady, najdi si pořádnou práci."

Jak stále pracoval jako účetní, psal po nocích a přes den byl unavený a ospalý. Když Wilbur napsal román Na život a na smrt (1964), okamžitě se jím proslavil. A tím odstartoval svou dráhu spisovatele.

Afrika byla jeho inspirací. A tento jev, bez vědomí v nekonečnosti krajiny jižní Afriky nebo záhad starověkého Egypta, takto Wilbur umisťoval srdce do své práce. "Pokud uděláte špatný krok nebo řeknete špatné slovo, kouzlo je zrušeno," říkal s důrazem, jak živě pracoval na autenticitě a detailu.

Wilburův život byl založen na tvrdém pracovním nasazení. Takže když psal, po osm měsíců od rána do večera nedělal téměř nic jiného; každou novou novelu začínal v únoru.

Když bylo všechno hotové, tak byl čas relaxovat. Potápění a rybaření na Seychelách. Rybaření a střelba v Jižní Americe. Safari v Botswaně a Zimbabwe. Hodně času tráví cestováním po Africe, obvykle cestoval od listopadu do února, jezdil lyžovat do Švýcarska a navštěvoval Austrálii a Nový Zéland pro mořské rybaření. Během letních prázdnin si naopak oblíbil Aljašku.

Wilbur Smith nikdy nekouřil, je autorem tří desítek čtivých, napínavých románů opřených o historická fakta a další reálie, až do své smrti byl i nadále činným autorem. Se svou ženou Daniele Thomasovou, která mu po tři desetiletí byla nápomocna při výzkumu a sběru materiálu a která také byla sama nadanou autorkou, vychoval dva syny a dceru.

Wilbur Smith zemřel v sobotu 13. listopadu 2021 ve věku 88 let ve svém domě v Kapském Městě (Jihoafrická republika).

NĚKTERÁ DÍLA:

Na život a na smrt
Monzun
Dravec
Hromobití
Ptačí vodopády
Síla meče
Řeka bohů I, II, III, IV
Píseň slonů
Posel slunce
Modrý horizont
Lovci diamantů

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Smajlik, 20.01.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Wilbur SmithMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)