ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Smith Wilbur (*09.01.1933)

­­­­

Řeka Bohů II.

Hlavními postavami v tomto dobrodružném románu je manželský pár archeologů. Royana Al Simma a její manžel Duraid Al Simma společně hledají hrobku egyptského faraona Mamose, která má ležet někde na území dnešní Etiopie.
Společně překládají a skládají souvislosti psané hieroglyfy faraónovým písařem Taitou, který byl na svou dobu neobyčejně inteligentní a vynalézavý. Ale bohužel nejsou sami, kdo se o faraonovu hrobku zajímá. Když se je pokusí zabít, přežije jen Royana, Duraid zemře a jeho posledním přáním je, aby Royana našla místo posledního odpočinku faraona Mamose.
Proto se vydává do Anglie za mužem, který se jmenuje sir Nicolas Quenton-Harper a má celý výzkum financovat. Po mnoha překážkách přece jen začnou hledat, kde by mohla hrobka ležet. Jen úplnou náhodou zjistí, že by se mohla nacházet pod vodopádem. Okamžitě začnou s přípravami. Přehradí řeku tak jako kdysi Taita a tam, kde dříve řeka padala prudce dolů, objeví tunel, který vede do hrobky. V hrobce naleznou mnoho překrásných pokladů, ale i věcí každodenní potřeby. Překvapivě však zjistí, že mumie, kterou našli, není faraonova, nýbrž vůdce jeho armády a pozdějšího milence královny Lostris, Tanuse. Z Taitových svitků se dozvědí, že sám Taita mumie zaměnil a faraonova mumie leží v hrobce v klášteře, která byla původně Tanova. Tuto hrobku Royana s Nicolasem objevili také, ale její nález si na konto připsal německý archeolog Gotthold von Schiller. Z faraonovi hrobky vzali nejcennější poklady jako dvojtou korunu Horního a Dolního Egypta, modrou válečnou korunu Nemes a malou dřevěnou sošku ushabti, na jejímž podstavci bylo hieroglyfy napsáno:

"Jsem Taita, filozof a architekt.
Jsem matematik, písař a malíř.
Jsem básník, hudebník a lékař.
Jsem tvůj přítel, budu si s tebou povídat."

Ale bohužel museli hrobku rychle opustit, protože přišlo období dešťů a přehrada, kterou vybudovali, se začala protrhávat. Von Schiller se do hrobky dostal, když byla prázdná a zůstal tam uvězněný, jelikož se přehrada protrhla a řeka se vrátila do svého koryta.
Royana s Nicolasem věnovali nalezené poklady egyptskému muzeu a vzali se. A jak to dopadlo s hrobkou? No samozřejmě že Royana s Nicolasem plánují se po období dešťů do hrobky vrátit a pečlivě ji prozkoumat a přinést z ní všechny cenné předměty.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ivtone, 29.01.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Wilbur Smith - Řeka Bohů II.Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­