ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stýblová Valja (*04.06.1922 - †12.11.2020)

­­­­

Skalpel, prosím

Román z lékařského prostředí. V retrospektivním vyprávění hlavní postavy, neurochirurga, přibližuje autorka nemocniční prostředí i život lékařů.

Blížící se kulaté narozeniny jsou pro profesora příležitostí k rekapitulaci a vzpomínkám na to, jaké mu život přinesl úspěchy, ale i těžkosti, jak uspěl jako lékař, manžel a otec rodiny. Autorka přibližuje atmosféru nemocnice, zachycuje práci profesorova týmu i ostudy jednotlivých pacientů. Vše je vykresleno velmi profesionálně, neboť Stýblová, sama lékařka-profesorka neurologie, toto prostředí důvěrně zná.
Je zde například příběh malého Vítka, který má nádor v hlavě. Vše se zdá beznadějné, ale profesor jej operuje a odevzdá do rukou milujícího dědečka.
Některé kapitoly naopak zachycují profesorův rodinný život, jeho vřelý vztah k ženě Jitce, výborné lékařce-neuroložce, i k dvěma synům a dceři.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Blanche, 31.12.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Valja Stýblová - Skalpel, prosímMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­