ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stýblová Valja (*04.06.1922)

   
­­­­

Až bude padat hvězda

Víťa studuje na zdravotní sestru. Bydlí v Praze. Rodina jí ve studiu (až na její starší sestru Lídu) nepodporuje. Víťa je v posledním ročníku a má maturovat. Z maturity je hodně nervózní a k tomu si na ni ještě zasedla třídní. Víťa zvládá praxi levou zadní, ale s teorií má velké problémy.
Po praxi na dětském oddělení si přeje pracovat právě zde, ale myslí si, že vytoužené místo nedostane a že vůbec neudělá maturitu. Při praxi na chirurgii se zjistí, že jediná Víťa to umí s chuligánem Vilíkem. Vilík je stejně starý jako Víťa, měl těžkou nehodu v kradeném autě a je natrvalo ochrnutý na dolní končetiny. Jediná Víťa se k němu chová normálně a ne jako ostatní holky, které na Vilíka chtějí zapůsobit. Vysvětlí mu, jak byl hloupý a že si za všechno může sám. Vilík si to uvědomí až teď, od té doby jsou Víťa a Vilík kamarádi. Víťa navštěvuje Vilíka každý den. Chlapec je na tom moc špatně, selhává mu ledvina a tedy i celý krevní oběh.
Maturita se nezadržitelně blíží a Víťa je čím dál tím více vystrašená a navíc je na tom Vilík stále špatně. Víťa maturitu nakonec složila, ale na plese je nervózní z toho, že není u Vilíka. Rychle se za ním rozběhne do nemocnice. Chvíli si spolu povídají a oba pláčou, nedalo se tomu zabránit. Vilík umřel. Selhal mu krevní oběh. Víťa je smutná. Ale po čase se smutek zmírňuje, protože z Víti je zdravotní sestra na dětském oddělení...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Brejchová, 07.09.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Valja Stýblová - Až bude padat hvězdaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­