ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dreiser Theodore (*27.08.1871 - †28.12.1945)

­­­­

Americká tragédie

- Zápletka "Americká tragédie" je založena na skutečné události -

Hrdina Clyde Griffiths pochází z chudé rodiny, která se živí pouličním kázáním a misií. Clyde tuto práci z hlouby srdce nenávidí a chce se vymanit ze svého postavení. Najde si tedy práci jako poslíček v hotelu Green – Davidson. Nepřízeň osudu ho však dohání a on po tragické události v Kansas City prchá do Chicaga.
V Chicagu se náhodně setkává se svým bohatým strýcem, jenž vlastní továrnu na výrobu límců košil a pozve Clyda do Lycurgu. Clyde pozvání přirozeně přijímá a začne pracovat ve strýcově továrně. V továrně se seznámí s chudou farmářkou dívkou Robertou Aldenovou a posléze se z nich stanou milenci. Bohužel jejich vztah nezůstane bez následků, Roberta otěhotní. V tuto chvíli Clyde, toužící po vyšším postavení a po bohaté společnosti, poznává Sondru Finchleyovou, milionářskou dcerku, a oba se do sebe zamilují. Clyde má již onen vysněný "život nahoře" na dosah.
Když ale Clydovi hrozí prozrazení jeho poměru s Robertou a nastávající otcovství ohrozí jeho společenské vyhlídky, vzniká pro Clyda neřešitelná situace. Rozhodne se vyřešit ji chladnokrevně plánovanou vraždou své milenky. Avšak zločin připravuje tak neobratně, až vzbudí podezření. V rozhodujícím okamžiku sice zaváhá, ale Roberta jeho rukou zemře. Clydovi se nepodaří dokázat svoji právní nevinnu a končí na elektrickém křesle.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 27.11.2004

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Theodore Dreiser - Americká tragédieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­