ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Dreiser Theodore (*27.08.1871 - †28.12.1945)

­­­­

Americké osudy: výbor z povídek a črt

Z díla největšího amerického pokrokového spisovatele 20. století, z něhož byly u nás často překládány pouze romány, vyšel výbor deseti povídek, jichž spisovatel napsal celkem 5 svazků a které H.Fast hodnotí jako "vrchol celé americké povídkářské tvorby našeho století vůbec". Dreiserovy příběhy spojuje ústřední myšlenka: ukázat, jak těžko se žije prostému člověku za kapitalistické společnosti, jak se musí rvát o holou existenci, jak je rdousena, znetvořována a ubíjena lidská individualita. Příběhy ukazují, kolik zmařených životů plodí kapitalismus, jak znemožňuje rozvoj nadání a schopností lidí, jak je stravuje neřešitelnými rozpory a problémy, z nichž není za tohoto společenského systému východiska.

STRUČNÝ OBSAH POVÍDEK:

Sv. Columbo a řeka
McGlathey se bál vody, ale přesto pracoval při kopání tunelu pod řekou. Jednou se stala nehoda, ale on přežil. Když po čase vynalezli nový způsob kopání tunelu, nedalo mu to a zašel za svým bývalým předákem požádat o práci, protože potřeboval peníze. Do tunelu opět začala pronikat voda. McGlathey se sice zachránil, ale jeho předák zahynul. Při třetím pokusu o tunel dostal McGlathey místo předákova pomocníka. Když se v tunelu objevila trhlina a začala pronikat voda, použil své tělo místo pytlů, kterých bylo k zacpání trhliny málo. Trhlina se zvětšila a vtáhla ho do řeky. V řece ho vylovil parník. Všechno svoje štěstí přisuzoval světci sv. Columbovi, ke kterému se často modlil.

Dříči v činžácích
V New Yorku žije spousta lidí, co pracuje za velmi nízké mzdy a navíc ještě nelegálně. Jedna maďarská rodina šila kalhoty, tři lidé v jedné místnosti. Přišel za nimi inspektor a sdělil jim, že musí být vybílený strop, čistá podlaha, v místnosti, kde se pracuje, nesmí být postel a může tam být jen jeden člověk. Rodina všechna tato nařízení porušovala a navíc ještě neměla povolení. Inspektor je pro něj poslal na úřad a vydal se za jejich šéfem. Ten se ho snažil podplatit, ale nepovedlo se mu to.

Ústraní vyřazených
Povídka popisovala hotel, ve kterém se ubytovávali chudí. Měli společné koupelny i záchody. Po celém hotelu byl cítit zápach cigaret a nikdo neměl své vlastní soukromí.

Útočiště
Magdalena vyrůstala v chudé rodině. Oba její rodiče hodně pili. Její otec potom umřel, sourozenci odešli. Ona zůstala sama s matkou a musela se o ni starat. Jednou se zamilovala do bohatšího muže. Po čase ji však odkopl a Magdalena začala žít pouličním životem. Chytila ji policie a umístila do ústavu, kde se o ni staraly jeptišky. Když z ústavu odešla, vyhledala svou matku. Ta po roce zemřela. Magdalena pak potkala dalšího muže, kterého si dokonce vzala. Po čase ji ale vyhodil z domu a ona se vrátila zpět do ústavu.

Na okraji života
První část povídky popisuje, jak muži ráno čekají na noviny, aby si našli lepší práci. Ve druhé části čekají na nocleh v hotelu a ve třetí na mzdu za odhrabávání sněhu.

Přízrak zlata
V jedné vesnici měli na pozemcích spoustu kamene. Když se dozvěděli, že je to zinek, který má obrovskou cenu, prospektoři se snažili pozemky koupit co nejvýhodněji. Pan Queederer chtěl pozemek prodat za 8000, ale byl velmi chamtivý a nechtěl se dělit se ženou a dětmi, tak jim řekl, že prodává za 2000. Další prospektor mu nabídl 25000, tak se rozhodl první smlouvu zrušit pod záminkou, že nevěděl, co vlastně prodává. Jeho rodina se ale dozvěděla o oněch 8000 a donutila ho smlouvu podepsat, protože o 25000 neměli ani tušení. Pan Queederer se pak kvůli své hrabivosti zbláznil.

Půjdete na chvíli ke mně?
Bylo před volbami a Gregory chtěl sesadit nynějšího starostu. Gregory bydlel v hotelu a jeho žena odjela s dítětem do hor. Poté se tu objevila spousta lidí, kteří se snažili Gregoryho kompromitovat a později i zabít, aby nemohl starostu sesadit. Mezi ně patřila i půvabná žena Imogena. Gregory nevěřil, že by mohla být tak zlá, a proto se ji snažil získat na svou stranu. Myslel si, že se mu to povedlo. Imogena dokonce podepsala prohlášení, kde dosvědčovala, o co se s těmi lidmi snažila. Když se ale naposledy viděli, Gregory Imogenu na její žádost políbil, protože ho milovala. Naneštěstí je vyfotili fotografové. Ani na konci vlastně není jasné, jestli to Imogena udělala naschvál. Jestli je opravdu tak zlá nebo ji vydírali anebo to na ni jen nastražili.

De Maupassant mladší
Tuto povídku vyprávěl šéfredaktor časopisu. Jednou pro něj pracoval pan L., který byl podle jeho mínění velmi nadaný. Šéfredaktorové se ale časem vystřídali a na L. začal mít vliv někdo jiný. Bývalý šéfredaktor soudil, že ten vliv je špatný. Po čase si L. vše uvědomil a přišel navštívit svého bývalého přítele a šéfredaktora. Přál si, aby po jeho smrti dostal veškeré rukopisy. L. opravdu po roce zemřel.

Písničkáři
Povídka popisovala, jak to chodí v hudebních nakladatelstvích, jak se vydávají písničky. Někteří autoři písní složí něco úspěšného, ale po čase se zase utápí v chudobě. Vlastně na všechny skladatele, zpěváky i hudební nakladatele se časem zapomene, jenom některé písničky zůstanou mezi lidmi.

Princ zlodějem
Povídka se odehrává v Arábii. Chudý muž si vydělává na nocleh vyprávěním příběhu: Malý princ Jemenu je prodán zloději Jussufovi. Ten Abua naučí zlodějině. Abuovi to velmi šlo, protože byl důvtipný. Jednoho dne se Abu zamiloval do kalifovy dcery Jeny. Když potom chtěl Jussuf vykrást kalifovu pokladnici, neváhal a vymyslel plán, jenž se úspěšně dařil. Jedné noci na zloděje kalif nastražil léčku a Jussuf umřel. Abu léčkám nepodléhal velmi dlouho. Nezdolala ho Jussuova mrtvola ani nastražený velbloud. Dokonce se i setkal s Jenou. Jemen potřeboval vládce, a proto se vydal hledat svého prince. Abu se tentokrát jako princ Hussein vydal ke kalifovi a slíbil mu, že pomůže zloděje dopadnout. Za to dostal slíbenou Jeninu ruku. Dopadl vlastně sám sebe, ale s Jenou se oženil. Ta byla ráda, jelikož Abua (Husseina) také milovala. Vypravěč příběhu si nakonec nevydělá mnoho, pouze na poloviční večeři a nocleh na jednu noc.

"Kalif ukázal toto prohlášení své dceři a ona povzdechla, neboť předobře věděla, že kalifův záměr bude marný - což Abu neřekl, že se již nikdy nevrátí? Ale kalif jednal podle svého a domníval se, že toto jistě povede k Abuovu dopadení."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kimberly, 16.08.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Theodore Dreiser - Americké osudy: výbor z povídek a črt







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)