ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dreiser Theodore (*27.08.1871 - †28.12.1945)

­­­­

Americká tragédie (2)

Rok vydání: 1965

Román Americká tragédie nás zavádí do 20. let 20. století. Popisuje americký život prostřednictvím hlavní postavy Clyda Griffithse, na němž autor ukázal, jak na jedince působí společnost, ve které se nachází a prostředí, ve kterém vyrůstá a žije.

DĚJ:

Clyde Griffiths vyrůstá v rodině pouličního kazatele. Pohrdá otcovým i matčiným zaměstnáním a nachází si dobře placenou práci poslíčka v hotelu Green- Davidson v Cansas City. Clyde přichází do prostředí mladých lidí a snaží se vyrovnat stejně starým chlapcům. Výlet, na který je pozván i se svou povrchní a koketní přítelkyní Hortensií, skončí automobilovou nehodou s tragickými následky, při kterých umírá dítě. Clyde opouští Cansas City a pod jiným jménem vystupuje v řadě jiných zaměstnání, nakonec se usadí v Chicagu, kde opět získá práci poslíčka v hotelu. Seznámí se svým strýcem, otcovým bratrem a movitým obchodníkem, který ho zaměstná ve svém podniku v Lycurgu. Zprvu dostane horší práci, ale strýc se přesvědčí o jeho kvalitách a nabídne mu místo vedoucího oddělení, které Clyde přijímá. Naváže milostný vztah s chudou dělnickou dívkou Robertou Aldenovou. Jeho láska k ní však ochladne, když o něj projeví zájem dívka z milionářské rodiny Sondra Finchleová. Clyde se rozhodne Robertu opustit a zapomenout na její upřímnou lásku. To mu ale překazí nastávající otcovství i prozrazení poměru k Robertě, což by znamenalo ztrátu společenského postavení, zaměstnání i vyhlídky na vztah se Sondrou. Clyde se dostane pro sebe do neřešitelné situace. Slabošsky se rozhodne zbavit se vraždou své milenky. Krutý čin připravuje neobratně a nakonec v poslední chvíli ztratí odvahu. Robertu vylákal na projížďku po jezeře na loďce. Robertina smrt je spíše následek nešťastné nehody, kdy se loďka převrátí a oba skončí v jezeře. Clyde však tonoucí se Robertě nepomůže a ona nachází smrt v jezeře.
Clyde je brzy dopaden a za svůj čin je předveden před soud. Kriminální postup i soudní přelíčení je detailně vykresleno a zabírá značnou část knihy.
Avšak Clydovi se nepodaří dokázat svoji právní nevinu a je odsouzen za vraždu prvního stupně k trestu smrti na elektrickém křesle.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: beloma, 02.09.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Americká tragédie, Americká tragédie (2)
-Americké osudy: výbor z povídek a črt
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Theodore Dreiser - Americká tragédie (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­