ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boučková Tereza (*24.05.1957)

­­­­

Když milujete muže


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Středoevropské nakladatelství, 1995, 78 stran

MÍSTO A DOBA DĚJE:

V České republice před rokem 1989

OBSAH:

Křepelice

Hlavní postavy:
Hana - mladá žena, která má celý život smůlu na muže, špatně se k ní chovají
Jiří - hudebník, skladatel, zbabělec
Janeček - syn Hany a Jiřího, který vyrůstal bez otce, nadaný na hudbu
Olda - Hanin známý, údajně neplodný muž, domácí typ, který se nechá nepřirozeně a směšně ovlivňovat svojí ženou

Děj:
Hana měla vždycky smůlu na muže. Jako mladá měla velmi mnoho partnerů, ale málo štěstí v lásce. Byla několikrát těhotná, ale nikdo se s ní nemohl oženit. Když potkala Jiřího, hudebního skladatele, fanatika do muziky, zamilovala se. Vzali se, i když se to nelíbilo jeho matce, i on dlouho váhal. Narodil se jim syn Janeček, Jiří se s ním rozvedl a nechtěl syna vidět, přestože Janeček toužil poznat svého otce. Posílal mu pouze alimenty. Hana měla spoustu krátkodobých známostí. Ty muže ani nemilovala, byli pro ni jenom potřebou. Podváděla svoji kamarádku, když se stýkala s Oldou. Olda byl údajně neplodný, ale Hana s ním otěhotněla a rozhodla se, že si dítě nechá. Odmítla provdat se za Oldu, protože s ním nechtěla žít. Narodil se jí syn Filípek. Oldova manželka, Hanina dobrá kamarádka, nazvala Hanu kurvou a Filípka parchantem. Olda přestal mít o Filípka zájem a žil dál se svoují ženou. Pouze jeho rodiče měli radost, že se dočkali vnuka.

Citace:
Byly jednou jedny řemeny. Těmi řemeny připoutané ruce a nohy. Světla. Zelené roušky. Šum vody, gumové rukavice. A bolest a strach. Kapačky za hlavou. Strach. Byla jednou jedna Hana v narkóze. Byl řez od kyčle ke kyčli, byl spěch, byla krev. Z té krve syn.

Když milujete muže

Hlavní postavy:
Hana - otrok své lásky, nedůstojně sama k sobě dělá všechno pro svého muže, nechá se využívat
Jiří - muž budující si svou kariéru, nevědomě ničí svoji ženu a je mu to jedno

Děj:
Jiří byl zatčen, Hana se všemožně snažila dostat ho z vězení, leze na stromy jenom proto, aby ho viděla, píše prezidentovi a dalším institucím a podaří se jí dostat Jiřího ven. Jiří jí je vděčný. Hana tvrdě pracuje, aby byly peníze. Jiří nemá práci, proto se ona stará, aby byli finančně zajištění. Má několik zaměstnání, nemá čas odpočívat ani spát. Pracuje v továrně, frézuje, opisuje noty, uvádí... Dojde to tak daleko, že začne pít inkoust. Hana pořídila větší byt, koupila Jiřímu auto. Jiří studuje hudbu. Najde si mladší milenku a Hanu opustí. Hana se stará o syna, pracuje a chce, aby měl syn dobré vzdělání a dobrý život. Syn se tajně schází s otcem. Hana Jiřího pořád miluje a nezlobí se na něj, že ji zradil. Hanin syn se ožení a Hana jim nechá byt. Jiří onemocní a Hana mu daruje krev.

Citace:
Dám ti svoji krev a budu ty. Budu se tě dotýkat, pořád.
Budu s tebou dýchat, budu pískat blues.
Budu tvoje tvář, tvoje dlaň.
Budu tvoje vůně.
Navždycky.

ZNAKY:

  • novely
  • stručné věty, dynamika, čtenář musí číst mezi řádky a něco si domyslet

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Kritika žalostného vztahu muže a ženy. Ženy jsou zde oběti, které jsou podváděné, zneužívané, tvrdě pracují a nechají se využívat, je jim ubližováno, ale ony jsou jako beránci a mohou se přetrhnout, aby se mužům dobře vedlo. Muži jsou zde představováni jako bezohlední lidé.

VLASTNÍ NÁZOR:

Novely byly velmi čtivé, příběhy poutavé a žalostné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 21.09.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Tereza Boučková - Když milujete mužeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)