ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boučková Tereza (*24.05.1957)

­­­­

Indiánský běh a Končiny štěstí, končiny ticha


Vydal: Grafoprint Praha, 1992

DĚJ:

Tereza Boučková, dcera slavného spisovatele Pavla Kohouta, vypráví v této sbírce tří povídek svůj životní příběh, ve kterém pojmenovala všechny členy své rodiny indiánskými jmény. O svojí mamince píše jako o Alfě, Pavel Kohout je Indián, sestra Luna a bratr Paprsek. Bočková dala takové jméno i sobě, když na začátku knihy vypráví vtip o Prasklé gumě. Věděla, že jako třetí dítě svých rodičů byla nechtěným přírůstkem do rodiny.
Autorka popisuje v první povídce svoje dětství a dospívání, kdy maminku Alfu a tři děti Indián opustil, aby žil v zahraničí s Múzou v blahobytu a oni tady žili ve velmi chudých poměrech.
Ve zbývajících povídkách vypráví spisovatelka o citových vztazích Alfy a také o tom, že ona sama nemůže mít děti, a tak si s Valčíkem adoptovala Dárka a Párka. Žili spolu v domku na vesnici a několik let kopali a hloubili studny po celé zahradě, ale vodu stále nenacházeli. Suchá studna měla být metaforou na Terezinu neplodnost, protože když nakonec otěhotněla, objevila se i ve studni vytoužená voda.

VLASTNÍ NÁZOR:

Líbil se mi autorčin originální nápad pojmenovat celou svou rodinu indiánskými jmény, protože tak už v podstatě naznačila role, jaké tito lidé hráli v jejím životě. Zprvu to působilo trochu chaoticky, ale po pár stránkách už bylo zřejmé, koho má Boučková na mysli. Nejvíc se mi líbila povídka Končiny štěstí, končiny ticha, která vypráví o vztahu Alfy a jejího ženatého milence. Z této povídky jsem také vybrala ukázku:

"Nikdy si nechtěla začít s ženatým mužem. Ona nezačala. Zná jeho ženu a nechce, aby ji kvůli ní opustil. Chce, aby o ní řekl své ženě. Chce o jejich lásce říct své ženě, zatím jen něco naznačil. Chce žít v pravdě, a ne dvojím životem. Chce, aby byl opatrný, bojí se o něho. Neber si na sebe starosti, které ti nepatří. Sviť láskou, jak to umíš. Mysli si třeba, že čekáš děťátko. Buď vyrovnaná, a když budeš propadat depresím, vzpomeň si na lidi, co jsou na tom hůř. Chce mít děťátko. Chce dát své lásce podobu syna, chce mu dát syna, lásku za lásku. Krásné je žít!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 21.05.2004

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Tereza Boučková - Indiánský běh a Končiny štěstí, končiny tichaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­