ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ambrose Stephen Edward (*10.01.1936 - †13.10.2002)

­­­­

Bratrstvo neohrožených

  • žánr: historický, militaristický

Kniha je předlohou úspěšného televizního seriálu, kde rota E 506. pluku 101. vzdušné výsadkové divize líčí cestu z Normandie, až do Hitlerova Orlího hnízda.
Autor bestseleru Den D mapuje fascinujícím způsobem výcvik a boje 101. vzdušné výsadkové divize, tzv. křičících orlů, v Normandii. Je živou reportáží zachycující události přímo v jejich vývoji a oživuje v naší paměti mnoho zážitků ze druhé světové války. Příslušníci jednotky americké armády vzpomínají na přátelství, které mezi nimi vzniklo, na peklo, kterým prošli, na způsob týrání, které museli vydržet, aby mohli být hrdi na sebe a na svou vlast. Je to famózní četba pro ty, kteří se zajímají o události druhé světové války.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Jota v Brně roku 2010 (2. vydání). Z anglického originálu Band of Brothers přeložil Petr Pálenský. Počet stran: 359. ISBN: 978-80-7217-772-1.

STRUČNÝ DĚJ:

Děj knihy se odehrává mezi lety 1942, kdy tato banda narukovala a kdy byla převezena do tábora Toccoa, až do roku 1945, kdy rota skončila v Hitlerově Orlím hnízdě.

Hlavních postav je mnoho (rota měla přes 150 mužů), avšak za zmínku stojí major Winters, skvělý bojový velitel roty a později i celého pluku, kapitán Nixon, zpravodajský důstojník, jenž měl až moct rád alkohol, a další - například seržant Martin, vojín Weeber či seržant Compton.

Budoucí rota E prošla základním parašutistickým výcvikem s nadporučíkem Sobelem. Nadporučík Sobel byl přísný a nevrlý bez nejmenšího respektu pro muže pod ním. Byl nakonec "povýšen" na kapitána a jel cvičit vojáky do jiného kempu.
Po výcviku se v roce 1944 rota přesunula do Velké Británie, odkud měla skočit do Normandie za nepřátelské linie a zničit nepřátelské dělostřelecké baterie. I když byli muži přepadeni Němci, pozici ubránili a svůj úkol splnili.

Další byla operace Market Garden, osvobození Holandska, a ukončení války s Německem ještě před koncem roku 1944. Rota nemohla obsadit svoje cíle, čekal se daleko menší odpor. Z původních zbytků vojáků roztroušených po polích bylo solidních dvanáct tisíc vojáků, spousty tanků s podporou artilerie. Operace byla takovým neúspěchem, že se Britům z původních osmi tisíc paragánů vrátili domů jen dva tisíce.

Poté už jen rota přečkávala na západní straně Rýna, zajala vězně a přeplavila se. Nakonec skončila až v Hitlerově Orlím hnízdě v Rakousku, kde muži oslavovali konec války v Evropě dobrým jídlem, jež zapíjeli vínem přímo z Hitlerova skladu.

HODNOCENÍ:

Kniha se mi velmi líbila, byla zajímavá, naučil jsem se spoustu nových věcí a poznal mnoho příběhů, proto jí dávám 10 z 10.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: IkeMate, 20.03.2023

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen Edward Ambrose - Bratrstvo neohroženýchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)