ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Országh-Hviezdoslav Pavol (*02.02.1849 - †08.11.1921)

­­­­

Hájnikova žena

Lyrickoepická skladba složená z 15 zpěvů.
Úvod tvoří lyrický Pozdrav a závěr báseň Sbohem (Zbohom). V jazyku se nachází množství tropů a básnických figur, dialekt, bohemismy a rovněž Hviezdoslavovy novotvary. V Hájnikově ženě najdeme i množství kontrastů - kostel X chalupa, šlechta X lid, zhýralost X čestnost, a právě na všech těchto kontrastech stojí celá skladba.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Petit Press v Bratislavě roku 2007. Počet stran: 167.

STRUČNÝ OBSAH:

Po smrti hajného nastupuje v panství Villániho na jeho místo syn Michal. Šťastně zde žije společně se svou krásnou ženou Hankou, s níž se velmi milují.
Jednou si v kostele všimne Hanky Villániho syn Artuš, a když později Michal není doma, přijde za ní a pokouší se ji svést. Hanka jej v sebeobraně zabije...

Michal ve snaze ochránit Hanku vezme vinu na sebe. Následuje soud. Hanka se vrátí k rodičům, ti ji však odvrhnou a nešťastná Hanka se z toho všeho pomate a toulá se po okolí.

V den posledního Michalova jednání Hanka vtrhne do soudní síně a ke všemu se přizná. Nakonec je oba soud osvobodí a po narození dítěte je Hanka opět v pořádku.

V úvodu i závěru autor oslavuje přírodu:
"Pozdravujem vás, lesy, hory, z tej duše pozdravujem vás!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Gaga, 29.01.2019

   
­­­­
­­­­

Výpisek Hájnikova žena ve slovenštině?

­­­­

Diskuse k výpisku
Pavol Országh-Hviezdoslav - Hájnikova ženaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­