ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Országh-Hviezdoslav Pavol (*02.02.1849 - †08.11.1921)

­­­­
Hviezdoslav.jpg

Slovenský básník, jenž se narodil 2. února 1849 (Vyšný Kubín) a zemřel 8. listopadu 1921 (Dolný Kubín). Nejvýraznější osobnost slovenské literatury od osmdesátých let 19. století do vzniku ČSR. Přítel mnoha českých kulturních představitelů a reprezentant česko-slovenské vzájemnosti. Po studiích na maďarských gymnáziích v Miškovci a Kežmaroku absolvoval právnickou akademii v Prešově. Většinu života působil jako advokát. Po prvních poetických pokusech v maďarštině a němčině získal úspěch svou prvotinou Básnické prviesenky Josefa Zbranského. Vynikl jako autor přírodní, rodinné, vlastenecké, reflexivní a protiválečné lyriky (Letorosty I., II., III.; Sonety; Prechádzky jarom; Prechádzky letom; Krb a vatra; Krvavé sonety), psal velké i menší epické skladby s venkovskou tematikou (Hájnikova žena; Ežo Vlkolinský; Gábor Vlkolinský; Poludienok).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jíťa - Pinka, 03.06.2007

   
­­­­

Pavol Országh-Hviezdoslav - životopis ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto životopisu naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k životopisu
Pavol Országh-HviezdoslavMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­