ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Süskind Patrick (*26.03.1949)

­­­­

Parfém: příběh vraha

Süskindův román vzbudil velkou světovou pozornost, zdá se, jako by od dob Edgara Allana Poea nikdo nenapsal tak dokonalý horor. Svou posedlostí po vytvoření dokonalého parfému vedoucí až k vraždě je hrdina vyobcován ze společnosti normálních lidí a stává se psancem.

Tento příběh začíná 17. července 1738 na rybím trhu v Paříži, kde se narodí chlapec. Matka ho chce zabít, ale je přistižena a popravena. Farář mu dá jméno Jean-Baptiste Grenouille. Grenouille se dostane k adoptivní matce, jež ho pouze kojí a od dvou let musí žít již někde jinde. Vyrůstá u koželuha Grimala.
Grenouille má velice citlivý nos, dokáže rozlišit všechny pachy v Paříži a nejen tady.
Když jde jednou po ulici Rue des Marais, ucítí něco krásného. Jakmile přijde blíž, pozná, že to je nějaké děvče, proto ji musí zabít, aby z ní mohl ještě dlouho tu vůni nasávat.
Jednoho dne nese kůži ke známému výrobci voňavek. Nabídne se mu udělat parfém Amor a Psyché jen podle svého nosu, bez návodu. Parfumér Giuseppe Baldini je velice překvapený, že dítě dokáže udělat tak dobrý parfém. Baldimi později Grenouilla do Grimala koupí.
Mladík dělá úžasné parfémy i ve velkém množství, že se docela rychle proslaví i v zahraničí. V 18 letech mu dá Baldini nějaké peníze a musí z Paříže odejít.
Grenouille jde na jih, kde je kolébka parfémů a kde může získávat nové poznatky, jak dostat vůni z předmětu a jak ji uchovat.
Ze začátku nechce nikoho potkat. Jde opuštěnými krajinami, až dojde k jedné hoře Plomb du Cantal. Objeví tu jeskyni, v níž 7 dlouhých let žije. Během této doby přemýšlí nad všemi vůněmi, které kdy cítil. Vzpomněl si také na to malé děvče, jež zabil. V jeskyni se mu líbí, ale jednou má tak hrozný sen, že si řekne, že půjde dál. Pak se ještě dlouho za svůj sen stydí.
Přijde do Montpellier a ujme se ho markýz Taillade-Espinasse. Grenouille by rád vyrobil ten nejlepší parfém z vůně dívky, ale to nemůže dělat tady, musí jít dále. Dojde do nejznámějšího parfumářského města Grasse. Mistr Dominique Druot mu nabídne dílnu, v níž se dají vytvářet parfémy. Grenouille začíná vraždit. Má v plánu zabít 24 dívek, zabalit je do tuku, získat jejich vůni a poté vytvořit parfémy. Celou dobu obdivuje jedno děvče, které si chce nechat jako poslední. Jmenuje se Laura Richis. Její otec ví, že je v nebezpečí, proto ji odváží pryč. Grenouille je pronásleduje podle čichu a jakmile je dostihne, počká do noci a Lauru zabije. Poté jede zpět. V Grasse ho chtějí pověsit za vraždy tolika dívek, ale Grenouille použije svůj parfém a v bezpečí vyvázne. Lidé totiž jsou tak pobláznění, že ho nechají jít.
Grenouille se vrátí do svého rodného města, do Paříže. Jde přesně tam, kde se narodil a kde žijí lidské trosky. Postříká se svojí voňavkou, a protože je tak nádherná, lidé ho sežerou. Tak největší parfumér Jean-Baptiste Grenouille zemře.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 27.11.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Parfém: příběh vraha, Parfém: příběh vraha (2), Parfém: příběh vraha (3)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Patrick Süskind - Parfém: příběh vrahaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)