ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Süskind Patrick (*26.03.1949)

­­­­

Parfém: příběh vraha

Süskindův román vzbudil velkou světovou pozornost, zdá se, jako by od dob Edgara Allana Poea nikdo nenapsal tak dokonalý horor. Svou posedlostí po vytvoření dokonalého parfému vedoucí až k vraždě je hrdina vyobcován ze společnosti normálních lidí a stává se psancem.

Tento příběh začíná 17. července 1738 na rybím trhu v Paříži, kde se narodí chlapec. Matka ho chce zabít, ale je přistižena a popravena. Farář mu dá jméno Jean-Baptiste Grenouille. Grenouille se dostane k adoptivní matce, jež ho pouze kojí a od dvou let musí žít již někde jinde. Vyrůstá u koželuha Grimala.
Grenouille má velice citlivý nos, dokáže rozlišit všechny pachy v Paříži a nejen tady.
Když jde jednou po ulici Rue des Marais, ucítí něco krásného. Jakmile přijde blíž, pozná, že to je nějaké děvče, proto ji musí zabít, aby z ní mohl ještě dlouho tu vůni nasávat.
Jednoho dne nese kůži ke známému výrobci voňavek. Nabídne se mu udělat parfém Amor a Psyché jen podle svého nosu, bez návodu. Parfumér Giuseppe Baldini je velice překvapený, že dítě dokáže udělat tak dobrý parfém. Baldimi později Grenouilla do Grimala koupí.
Mladík dělá úžasné parfémy i ve velkém množství, že se docela rychle proslaví i v zahraničí. V 18 letech mu dá Baldini nějaké peníze a musí z Paříže odejít.
Grenouille jde na jih, kde je kolébka parfémů a kde může získávat nové poznatky, jak dostat vůni z předmětu a jak ji uchovat.
Ze začátku nechce nikoho potkat. Jde opuštěnými krajinami, až dojde k jedné hoře Plomb du Cantal. Objeví tu jeskyni, v níž 7 dlouhých let žije. Během této doby přemýšlí nad všemi vůněmi, které kdy cítil. Vzpomněl si také na to malé děvče, jež zabil. V jeskyni se mu líbí, ale jednou má tak hrozný sen, že si řekne, že půjde dál. Pak se ještě dlouho za svůj sen stydí.
Přijde do Montpellier a ujme se ho markýz Taillade-Espinasse. Grenouille by rád vyrobil ten nejlepší parfém z vůně dívky, ale to nemůže dělat tady, musí jít dále. Dojde do nejznámějšího parfumářského města Grasse. Mistr Dominique Druot mu nabídne dílnu, v níž se dají vytvářet parfémy. Grenouille začíná vraždit. Má v plánu zabít 24 dívek, zabalit je do tuku, získat jejich vůni a poté vytvořit parfémy. Celou dobu obdivuje jedno děvče, které si chce nechat jako poslední. Jmenuje se Laura Richis. Její otec ví, že je v nebezpečí, proto ji odváží pryč. Grenouille je pronásleduje podle čichu a jakmile je dostihne, počká do noci a Lauru zabije. Poté jede zpět. V Grasse ho chtějí pověsit za vraždy tolika dívek, ale Grenouille použije svůj parfém a v bezpečí vyvázne. Lidé totiž jsou tak pobláznění, že ho nechají jít.
Grenouille se vrátí do svého rodného města, do Paříže. Jde přesně tam, kde se narodil a kde žijí lidské trosky. Postříká se svojí voňavkou, a protože je tak nádherná, lidé ho sežerou. Tak největší parfumér Jean-Baptiste Grenouille zemře.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 27.11.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Parfém: příběh vraha, Parfém: příběh vraha (2), Parfém: příběh vraha (3)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Patrick Süskind - Parfém: příběh vrahaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­