ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Burgess Melvin (*25.04.1954)

­­­­

Herák

Rok vydání: 2000
Nakladatelství: ALPRES
Zařazení: prevence proti drogovému pokušení
Idea: Droga je jeden z největších zabijáků, ničí lidské tělo, ale i psychiku člověka.
Jazykové prostředky: Jazyk mladého člověka "teenagera" a slang užívaný mezi narkomany.
Téma: Od problémů v rodině až na úplné dno - závislosti na heroinu

KRÁTCE O AUTOROVI

Narodil se v Londýně v roce 1954. Začal psát už jako mladý muž, ale teprve po patnácti letech vydal první knížku "The Cry of the Wolf". Dnes je považován za jednoho z nejlepších autorů knih pro mládež. Čtyři jeho romány byly nominovány na Carnegieho medaili.

DĚJ:

Čtrnáctiletý David už není schopen snášet dusné prostředí v rodině, uteče z domova a po několika dnech živoření ve městě se ho shodou náhod ujímá skupinka squatterů. Zdánlivě vyřešená situace se zkomplikuje tím, že za ním uteče jeho dívka. Od tohoto okamžiku nabírají události rychlý spád.
Okolnosti oba mladé lidi přivedou až k heroinu a drogové zavislosti. Výmluvný příběh bez planého moralizování vyprávějí čtenářům ze svého úhlu pohledu sami aktéři, jejich přátelé a pozorovatelé zvenčí, kteří se snažili zabránit tragédii.

VLASTNÍ NÁZOR:

Když čtu knihy, ve kterých moji vrstevníci vydělávají na drogu prostitucí, zkrátka ji potřebují, ale i přesto si nejsou schopni přiznat, že jsou na tom "svinstvu" závislí, pak mám pocit, že tak nikdy nechci dopadnout. Ale pak si uvědomím, že někteří narkomani se nestali závislými kvůli špatnému zázemí v rodině nebo kvůli jiným faktorům, tak mě napadá, že do toho může spadnout kdokoliv z mých přátel nebo i já sama.
Po přečtení této knížky jsem znovu měla ten zvláštní pocit, že ze mne může být narkomanka kdykoliv a dostala jsem takový zvláštní strach ze sebe samé.

CITÁT Z KNIHY:

...Už teď jste tím, čím chcete být...kým chcete být, kýmkoli. Cokoli si usmyslíte. Já vás vedu. Dokud jen uvnitř zůstanete sami sebou, můžete spolknout kdejakou urážku a ještě vám bude chutnat, protože ji polykáte zrovna vy. Když budete muset, dokonce jim můžete lézt do zadku. Posloucháte je - učitele, rodiče, politiky. Věčně vám vykládají, že když kradete, jste zlodějka, když spíte každou chvíli jinde, jste děvka, když berete drogy, jste feťačka. Chtějí vám vlézt do hlavy a ovládat vás svým strachem...
Heroin je láska v prášku...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bzučka, 20.01.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Herák, Herák (2), Herák (3)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Melvin Burgess - HerákMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)