ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Burgess Melvin (*25.04.1954)

­­­­

Herák (3)

Čtrnáctiletý David už není schopen snášet dusné prostředí v rodině, uteče z domova a po několika dnech živoření ve městě se ho shodou náhod ujímá skupinka squatterů. Zdánlivě vyřešená Davidova situace se zkomplikuje tím, že za ním uteče i jeho děvče. Od toho okamžiku nabírají události rychlý spád. Okolnosti oba mladé lidi přivedou až k heroinu a drogové závislosti.
Výmluvný příběh bez planého moralizování vypráví čtenářům ze svého úhlu pohledu sami aktéři, jejich přátelé a pozorovatelé zvenčí, kteří se snažili zabránit tragédii.

Příběh začíná v garáži v autě. Čtrnáctiletý David, přezdívaný Dehtík, utíká z domova před rodiči alkoholiky. Mámu má vlastně rád, ale ta ho jen využívá a dělá z něho otroka. Táta ho bije. Dehtík se v garáži loučí se svou stejně starou dívkou Gemmou. Druhý den odjíždí do Bristolu a potuluje se po nocích. Obchodník Scholly ho zavede k 25letému anarchistovi Richardovi, který zabírá domy v okolí pro squattery a kouří hašiš. Seznámí se s jeho spolubydlícími, dívkou Vonny a klukem Jerrym. Richard najde nový squatt, kam se všichni přestěhují. Za Dehtíkem přijíždí Gemma, protože se hádá s rodiči, kteří jí vše zakazují. Zůstane s nimi ve squattu, ale Vonny je trnem v oku. Při jednom mejdanu se Dehtík a Gemma seznámí s patnáctiletou Lily a o rok starším Robem, kteří kradou, vybírají kontejnery a berou heroin. Gemma se k nim přestěhuje a zanedlouho i Dehtík. Všichni čtyři žijí nadále ve squattu od Richarda, kouří hašiš a k čichání heroinu navedou Gemmu s Dehtíkem. Gemma a Dehtík občas volají domů, aby dali o sobě vědět, že jsou v pořádku. Oba se je snaží dostat rodiče domů, ale marně, oni jsou takhle spokojení a šťastní. Gemma i Dehtík popisují svou narůstající závislost na heroinu. Uběhne rok. Dehtík s Robem si začínají vydělávat dealerstvím a Lily s Gemmou prostitucí. Začnou si heroin místo čichání píchat. Občas je navštíví Vonny s Richardem a Gemma se jim vysmívá, protože si píchá herák, je z ní prostitutka, zatímco oni "jen" kouří hašiš a nikdy by si v 25 netroufli na to, co ona v patnácti. Jednou se jejich dva přátelé předávkují a Dehtík s Robem je najdou doma. Lily zjistí, že je těhotná. Všichni se proto rozhodnou, že s herákem skončí a odjedou na chatu Robova přítele. Všichni jsou šťastní, že sebou nemají ani kousek heroinu a že přestanou. Začnou si malovat budoucnost i s malým dítětem. Jenže Rob si s sebou přiveze malé psaníčko a když je mu nejhůř, dá si. Dehtík odjede stopem zpátky do města, aby si obstaral také svou dávku. Lily vyškemrá trochu od Roba, protože je na tom opravdu špatně. Jen Gemma vydrží abstinovat nejdéle, jen ona jediná věřila, že se to povede. Odjedou zpátky do City Road.
Ve squattu proběhne domovní prohlídka a najde se heroin. Dehtík to všechno bere na sebe a jeho i Gemmu zatknou. Gemma je propuštěna, Dehtík se však dostává do vězení pro mladistvé a když ho pustí, jde na odvykačku. Když je zpět doma, uspořádají pro ně uvítací večírek, na kterém si šlehne s Robem. Gemma si taky občas dá. Dehtík poté odjede za Richardem a jeho přítelkyní Sandrou, aby zůstal čistý. Moc dlouho mu to ale nevydrží a odjíždí zpět. Gemma zjišťuje, že je také těhotná. Najde Vonny, protože si uvědomila, že nechce mít dítě, které bude celé prolezlé herákem, jako Sunny, dítě Lilyho a Roba. Vonny zavolá Gemmině matce a řekne jí, že Gemma šla dobrovolně do nemocnice. Dehtík je opět ve vězení, vzal na sebe vše, z čeho obvinili Gemmu, když dobrovolně zavolala policii. Rodiče ze Gemmou přijedou, a ta se chce vrátit domů. Chodí za Dehtíkem do vězení a slibuje mu, že když s fetováním přestane, bude na něj doma čekat. Narodí se jí dcera Oona. Nakonec je Dehtík čistý jako sníh a vrátí se ke Gemmě a začnou spolu normálně žít, ale už to není pro oba ono. Gemma se na čas odstěhuje k rodičům, protože Dehtík ji nechce opustit, ale ona už s ním nechce být. Odstěhuje se ke kamarádům a začne pít, v noci se ke Gemmě vrací opilý a pořvává před dveřmi. Jednou ji také zmlátí. Dehtíkův táta se přestěhuje do garsonky vedle nich a občas chodí s Oonou na procházky. Dehtík odchází pryč z města a najde si dívku Carol. Velmi pomalu a postupně si odvyká na metadonu, ale občas, aby to nevěděly Carol ani Gemma, si dá heroin. S Gemmou jsou dobří přátelé, bere si Oonu na prázdniny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Denisa Landová, 08.11.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Herák, Herák (2), Herák (3)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Melvin Burgess - Herák (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)