ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Burgess Melvin (*25.04.1954)

   
­­­­

Herák (2)


HLAVNÍ POSTAVY:

David - Čtrnáctiletý kluk s nevinným obličejem, ze kterého lze hned vše snadno vyčíst.
Z počátku nezkažený, upřímný kluk, se kterým chytře manipulovala jeho matka. Zajímal se o malířství a byl velice zamilovaný do Gemmy.
Gemma - Stejně stará dívka, která se vždy rychle pro něco nadchla a milovala dobrodružství. Z domova utekla, protože se jí zdálo, že jí doma nedávají žádný prostor pro život a nedůvěřují jí.
Richard - Pětadvacetiletý anarchista a vedoucí mnoha squattů ve městě, neměl rád politiku a vše co dělal, dělal s cílem nějak změnit společnost.

DĚJ:

Děj této knihy je zasazen zhruba do počátku a poloviny osmdesátých let, kdy sám autor žil v Bristolu. Všechny hlavní události se opravdu staly, některé postavy vycházejí ze skutečných lidí, např. Richard. Jiné, fiktivní, obsahují některé rysy skutečných lidí. Události v této knize nejsou skutečné, ale ani smyšlené.
Čtrnáctiletý David a jeho dívka utečou z domova a po několika dnech živoření se jich ujímá skupinka squatterů. Od tohoto okamžiku začínají události nabírat spád, který nakonec oba mladé lidi přivede k heroinu a drogové závislosti.
David, přezdívaný Dehtík, odchází z malého klidného městečka Minely do Bristolu, protože jeho otec pije a mlátí ho a matka, která má také slabost pro alkohol, ho využívá a dělá si z něj otroka. Noc před Dehtíkovým odjezdem stráví noc v garáži se svou dívkou Gemmou. Když se Gemma vrátila ráno domů, rozzuření rodiče jí zakázali chodit ven, stýkat se s Davidovými kamarády a ukončili jí i brigádu.
Mezitím se Dehtík v Bristolu seznamuje s obchodníkem Schollym, který je mecenášem mladých lidí bez domova potulujících se po Bristolu. Ten ho taky zavede do jednoho domu squatterů, který vede Richard, kde se seznamuje se svými novými spolubydlícími Vonny a Jerrym. Ti ho hned přijmou mezi sebe a slíbí mu, že se o něj budou starat a financovat ho, dokud nebude moci brát podporu. U Gemmy se situace vyostřila natolik, že ji otec vodí do školy i ze školy. A proto, když jí David zavolá, rozhodne se ho následovat a odjíždí za ním do Bristolu. Dehtík ji přivede do squattu. Richardovi i Jerrymu se líbí, ale Vonny z ní moc nadšená není. Anarchista Richard s ostatními měli na další noc naplánováno zalepit všechny zámky u bank ve městě. Pro Gemmu, která se této akce zúčastnila s nimi, to bylo úžasné dobrodružství, i když jinak si od života ve squattu slibovala trochu bujařejší život, než jaký zde vedli. Zato Dehtíkovi to vyhovuje, obdivuje Richarda, má rád Vonny i Jerryho a hlavně má u sebe Gemmu. V jednom kuse se jim proto snaží odvděčit za vše tím, že jim vaří, uklízí, nakupuje a dokonce se i nabídl, že vymaluje. Při jedné návštěvě města si Gemma za ušetřené peníze koupí černé oblečení, nechá si propíchnout uši i nos. Zkrátka ze sebe udělá pravou pankerku. Ten večer si s Dehtíkem vyrazí na diskotéku, kde ho málem opustí kvůli partě pankerů. Své nové oblečení si schová na další mejdany.
Na kolaudaci nového squattu se seznámí s Lily a Robem, ke kterým se zanedlouho přestěhuje. Lily i Rob jsou závislí na heroinu, kradou v obchodech a vybírají kontejnery. Dehtík zůstává bydlet u Richarda, ale stýská se mu po Gemmě, a tak, když mu společně s Lily a Robem daruje vytouženou knihu uměleckých fotografií, nastěhuje se k nim. To už ví, v čem jedou a vyzkouší heroin taky. Dehtík i Gemma občas volají domů. Gemmininy rodiče ji přesvědčují, aby se vrátila a i Davidova matka ho zkouší přilákat zpátky výmysly, jak ji otec tluče a jak ho potřebuje. Oba kluci si vydělávají prodejem heroinu a Lilka s Gemkou si přivydělávají prostitucí.
Poté, co jejich dva přátelé umírají na předávkování, a po zjištění, že je Lily těhotná, se chystají s heroinem přestat a spřádají velkolepé plány o životě mimo City Road. Odjíždějí na chatu jednoho přítele, aby s heroinem definitivně skoncovali. Rob si ale s sebou vezme trochu heroinu a tak nemá vůbec absťák. Když je na tom Lily špatně, vynutí si na něm taky psaníčko. Takže jediný, kdo vydrží nejdéle čistý, je Gemma, protože David se heroinu vzdát nehodlal a rovnou odjel zpátky do města sehnat si další dávku. Po návratu všech začíná vše nanovo. Pak proběhne u nich doma domovní prohlídka a David vše bere na sebe. Najde do vězení, ale do léčebny a odvyká. S Gemmou si píší a plánují si společnou budoucnost bez heroinu a s dětmi. Gemma, která byla před jeho návratem opravdu čistá, si před shledáním trochu začichá a Dehtí si hned na přivítacím večírku šlehne s Robem. Pak ale odjíždí k Richardovi a jeho přítelkyni Sandře, kde se pokouší zůstat čistý, ale když vidí, že to nedokáže, vrací se do City Road.
Lily s Robem už s nimi nebydlí, protože se po narození syna Sunnyho přestěhovali jinam. Gemma zároveň zjišťuje, že i ona bude mít dítě. Začíná jí docházet, že nechce, aby její dítě bylo feťákem jako Sunny, protože Lily s heroinem nepřestala. Proto se vydává za Vonny, která zavolá jejím rodičům, když Gemma dobrovolně odchází do nemocnice. Po třech a půl letech se Gemma shledává s rodiči a prosí je, zda se může vrátit. Vrací se po letech do Minely i s dcerou Oonou, která jí vlastně zachránila život. Poté, co si David odsedí trest ve vězení, se nastěhuje ke Gemmě. Ta už ho ale nemiluje a žádá ho, aby odešel. Když tak neučiní, odstěhuje se k rodičům a do bytu se vrátí až po jeho odchodu ke kamarádům. David začal pít a opilý pak tloukl na dveře jejího bytu. Když ji jednou v opilství zmlátí, odchází pryč z města.
Časem si najde přítelkyni Carol, dodělá si školu a s Gemmou se stanou dobrými přáteli. Oonu si k sobě bere na prázdniny. Velice pomalu si odvyká na metadonu, ale občas si ještě dá i heroin. Ale tajně. Carol by to nepochopila a Gemma by ho nemusela pouštět k dceři. Gemma i herák byly jeho životními láskami. Obojí bylo něco extra. Věří, že když se zbaví své závislosti na heroinu, tak se třeba dá zase s Gemmou dohromady. Sice ho nevykopla kvůli tomu, že by fetoval, ale člověk musí doufat, aby mohl něčeho dosáhnout.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Trixi, 12.03.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Herák, Herák (2), Herák (3)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Melvin Burgess - Herák (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­