ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Baum Lyman Frank (*15.05.1856 - †06.05.1919)

­­­­

Čaroděj ze země Oz

Malá Dorotka žije u svého strýčka Henryho a tety Emy uprostřed kansaské prérie. Krajina je zde nepřívětivá a dospělí stále pracují, jediná Dorotčina radost je její pejsek Toto. Při jednom z častých tornád se holčička nestihne ukrýt, zůstane v chaloupce a vítr ji i s jejím pejskem přenese na míle daleko od tety a strýčka.
Ocitne se ve Východní zemi, kde žijí modří Mlaskalové, kteří jsou jí vděčni za to, že svou chaloupkou zabila Zlou čarodějnici z Východu. Mlaskalové jí vypráví, že v celé zemi Oz vládly čtyři čarodějky. Ty, co žijí na Severu a Jihu, jsou dobré čarodějky, ale ta, co žila na Východě, a ta, co žije na Západě, patří mezi zlé. Nejmocnější ze všech je však Veliký čaroděj Oz, který žije uprostřed země Oz ve Smaragdovém městě.
Dorotka si vezme stříbrné střevíčky čarodějnice z Východu a vydá se po cestě dlážděné žlutými cihlami do Smaragdového města, protože věří, že jí Oz pomůže vrátit se zpět do Kansasu. Cestou Dorotka osvobodí Hastroše, který byl napíchnutý na kůlu v poli. Jeho velkým přáním je získat mozek, a proto se také vydává do Smaragdového města. V lese potkají Plecháče, který se nemůže hýbat, protože má zrezivělé klouby. Připojuje se k nim, protože touží po srdci. Později se k nim přidá Zbabělý lev, který by chtěl mít odvahu. Překonají mnoho nástrah, při kterých si vzájemně pomáhají.
Ve Smaragdovém městě jim Strážce bran nasadí zelené brýle, takže vše vidí zeleně. Vydají se k paláci Velikého Oze a jednotlivě se s ním setkávají. Bere na sebe různé podoby a všem na jejich přání odpoví, že musí nejprve zabít Zlou čarodějnici ze Západu, kde žijí žlutí Mrkalové.
Zamíří na západ, ale čarodějnice je zajme. Nakonec Dorotka přijde na to, jak ji přelstít - vyleje na ni vodu a čarodějnice se rozpustí. Vezme si od ní kouzelnou zlatou čepičku. Kdokoliv ji měl, mohl třikrát přivolat na pomoc okřídlené opice. Jejich pomoc přátelé hned využijí k tomu, aby se dostali zpět do Smaragdového města a připomněli Ozovi jeho slib.
Tam zjistí, že Oz je ve skutečnosti obyčejný člověk a nemá žádné magické schopnosti. Přesto předstírá, že dává Hastrošovi mozek, Plecháčovi srdce a lvovi odvahu, protože tyto věci již dávno mají. Jen Dorotce nemůže splnit její přání o návratu do Kansasu. Pokusí se o to sestrojením balónu, ale holčička nestihne nastoupit a Oz navždy odletí sám.
Rozhodnou se, že se vydají ke Glindě, čarodějce z Jihu. Cestou prochází Porcelánovou zemí, prastarým lesem, kde lev přemůže nestvůru, která ohrožovala ostatní zvířata a přes kopec, který hlídají Kladivové hlavy, jim opět pomůžou okřídlené opice.
Nakonec dorazí na Jih, kde žijí červení Čtvermoňané a čarodějka Glinda pomůže Dorotce a Totovi vrátit se zpět ke strýčkovi a k tetě do Kansasu. Hastroš se stane vládcem Smaragdového města, Plecháč bude řídit zemi Mrkalů a lev se vrátí do starého lesa, kde ho zvířata zvolila za krále.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 02.07.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čaroděj ze země Oz, Čaroděj ze země Oz (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Lyman Frank Baum - Čaroděj ze země OzMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­