ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Baum Lyman Frank (*15.05.1856 - †06.05.1919)

­­­­
L. Frank Baum (1911)

Lyman Frank Baum přišel na svět 15. května roku 1856 v Chittenangu ve státě New York. Jeho otec si díky ropným polím v Pensylvánii pomohl k značnému majetku, a tak Baum trávil své dětství v luxusním sídle Rose Lawn. K patnáctým narozeninám byl obdarován tiskařským lisem, který v něm vzbudil zájem o psaní. Roku 1882 se oženil s Maudou Gegeovou a přestěhoval se do Jižní Dakoty.

Baum se věnoval různým činnostem - pracoval například v divadle, pro noviny a časopisy, krátce na drůbeží farmě. Jeho první kniha, která byla publikována v roce 1886, pojednává o chovu slepic. Vydával také vlastní týdeník, který ovšem nedosahoval významnějších úspěchů.

V roce 1891 rodina přesídlila do Chicaga a Baum hledal nové možnosti, jak vydělat peníze. Skutečnost, že svým potomkům vyprávěl příběhy na dobrou noc, ho inspirovala k psaní i pro další děti. Ve své první knize tohoto druhu vyprávěl především lidové pohádky, v jedné z nich vystupovala malá dívka jménem Dorothy. Vytvořil imaginární svět, ve kterém děvče žilo, a v roce 1900 vydal knihu The Wonderful Wizard Of Oz (Čaroděj ze země Oz), která okamžitě zaznamenala obrovský úspěch. Během dvou let bylo téma zpracováno jako muzikál, pro který Baum napsal scénář. O této podivuhodné zemi napsal dalších třináct románů a označil sérii za ukončenou.

Věnoval se i dalším příběhům pro děti, které vydával pod pseudonymem Edith Van Dyne. Na základě četných otázek týkajících se dalších knih o zemi Oz, a kvůli mnohým dopisům, které obdržel od dětských čtenářů, v sérii přece jen pokračoval.

V roce 1892 vstoupil do Teosofické společnosti, která se stala častým námětem jeho pozdějších knih a článků. Jeho život skončil roku 1919 v Los Angeles. Za svůj život vydal více než 60 knih.

NĚKTERÁ DÍLA:

The Wonderful Wizard of Oz (1900)
The Marvelous Land of Oz (1904)
Ozma of Oz (1907)
Dorothy and the Wizard in Oz (1908)
The Road to Oz (1909)
The Emerald City of Oz (1910)
The Patchwork Girl of Oz (1913)
Tik-Tok of Oz (1914)
The Scarecrow of Oz (1915)
Rinkitink in Oz (1916)
The Lost Princess of Oz (1917)
The Tin Woodman of Oz (1918)
The Magic of Oz (1919) - posmrtně vydáno
Glinda of Oz (1920) - posmrtně vydáno

Dot and Tot of Merryland (1901)
American Fairy Tales (1901)
The Master Key: An Electric Fairy Tale (1901)
The Life and Adventures of Santa Claus (1902)
The Enchanted Island of Yew (1903)
Queen Zixi of Ix (1905)
John Dough and the Cherub (1906)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 30.09.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čaroděj ze země Oz, Čaroděj ze země Oz (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Lyman Frank BaumMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­