ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Montgomeryová Lucy Maud (*30.11.1874 - †24.04.1942)

­­­­

Anna ze Zeleného domu

  • knížka je určena nejen starším dívkám

Příběh malé Anny, sirotka, jenž nachází u dvou stárnoucích sourozenců (až doposud osaměle hospodařících na své venkovské farmě) svůj opravdový domov.
Upovídané hubené děvčátko se zrzavými copy přijíždí na nádraží v Bright Riveru na kanadském ostrově Prince Edwarda. Co tady Anne Shirleyovou asi čeká? Dvojice stárnoucích sourozenců, kteří se rozhodli, že k sobě vezmou chlapce ze sirotčince, aby jim vypomáhal na farmě. Jenže dorazila natěšená a neústupná holčička s hlavou plnou bláznivých snů. Podaří se jí přesvědčit plachého Matthewa a praktickou Marillu, aby si ji v Zeleném domě přece jenom nechali? Bystrou myslí, přímým jednáním a nespoutanou představivostí dokáže Anne změnit život nejen sobě a svým pěstounům, ale celé vesničce Avonlea.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Papyrus ve Vimperku roku 1995. Z anglického originálu Anne of Green Gables přeložila Milena Poláčková. Počet stran: 298. ISBN: 80-85776-46-4.

HLAVNÍ POSTAVY:

Anna - sirotek, prošla několika rodinami, snílek, chytrá, drzá, upovídaná, laskavá, obětavá, nesnášela své zrzavé vlasy
Marie Cuthbertová - přísná, zodpovědná, s dobrým srdcem
Matěj Cuthbert - stydlivý, hodný, dobrotivý
Diana - Annina nejlepší přítelkyně, ale trochu jí záviděla pozornost Gilberta, líbil se jí
Gilbert Blythe - Annin nepřítel (posmíval se jí kvůli barvě jejích vlasů), oblíbený

DĚJ:

Anna byla vyhublá dlouhá dívka se zelenýma očima a zrzavými vlasy - sirotek, který se omylem dostane ke starším sourozencům Matějovi a Marii Cuthbertovým z kanadského městečka Avonlea. Ti chtěli adoptovat chlapce, aby Matějovi pomáhal s těžkými pracemi. Proto, když došlo k nedorozumění a bylo jim posláno děvče, byli rozhodnuti okamžitě jej poslat zpátky. Avšak dali jí šanci a brzy si to rozmysleli. Anna měla velice proříznutou pusu a každou chvíli se potápěla do svých fantazií, ale tichý Matěj si ji zamiloval od první chvíle. Marii to trvalo déle, avšak později uznala, že Anna jim přinesla do života radost.
Anna chodila do školy a pomáhala Marii. Našla si "důvěrnou přítelkyni" z domu Na stráni, Dianu, a stále se utápěla ve svých snech. Díky soupeřivosti s jejím spolužákem Gilbertem Blythem se jako první dostala na akademii a dostala stipendium na vysokou.
Matějova náhlá smrt však změnila mnoho věcí. Anna se rozhodla pomáhat nemocné Marii, a tak místo studia začala učit v avonleaské škole.
Kniha končí usmířením Anny s jejím dlouholetým rivalem Gilbertem a proměnou jejich antipatie ve velké přátelství.

SHRNUTÍ:

Anna neměla snadné dětství, ale naštěstí to na ní nezanechalo žádné následky. Život měla ráda, i když k ní zpočátku nebyl moc milostivý. V těžších dobách se nechávala unášet na křídlech své fantazie, s čímž nepřestala ani u sourozenců Cuthbertových, u kterých nalezla láskyplný domov a skvělé rodinné zázemí.
Kniha vypráví o lásce, přátelství, obětavosti, ale i o předsudcích, které někteří měli vůči Anně. Svou upovídaností a dobrou duší si však brzy všechny podmanila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: madame Boháčová, 04.02.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Lucy Maud Montgomeryová - Anna ze Zeleného domuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­