ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rosten Leo Calvin (*11.04.1908 - †19.02.1997)

­­­­

Pan Kaplan má stále třídu rád

Klasická humoristická kniha o středoevropském vystěhovalci, jenž se úporně prodírá úskalím angličtiny ve večerní přípravce pro dospělé v New Yorku.
Roku 1963 autor svou již legendární knihu přepracoval a doplnil o další epizody a postavy, aniž by narušil neopakovatelnou atmosféru díla, jež baví už několik čtenářských generací. Po 40 letech od 1. českého vydání to byla i nová příležitost pro překladatele, jenž se svého úkolu zhostil s chutí a fantazií a ukázal široké možnosti i mnohé záludnosti češtiny vynikajícím způsobem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Leo Calvin Rosten, z anglického originálu O K*A*P*L*A*N*! MY K*A*P*L*A*N*! (Harper and Row, Publishers, New York 1976) do češtiny převedl a předmluvou opatřil Antonín Přidal, vydal Odeon, nakladatelství krásné literatura a umění, n.p., jako svou 4594. publikaci v redakci krásné literatury, Praha 1987.

HLAVNÍ POSTAVY:

Hyman Kaplan, Sam Pinsky, Róza Mitnicková, profesor Parkhill

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Bessie Shimmelforbová, Casimir Scymczak, Rachell Goldbergová, Norman Bloom, Olga Tarnovská, Nathan P. Nathan

MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v New Yorku ve Večerní přípravné škole pro dospělé (VPŠD)

DĚJ:

Do třídy profesora Parkhilla začne chodit Hyman Kaplan, beznadějný případ, který se chce naučit jazyk. Pan Kaplan je buď úplně hloupý, anebo až moc inteligentní (což naznačují hlavně jeho dvojsmyslné věty např. "Au, ten krajáč je ostrej jak bžitva." - kráječ na chleba nebo krajáč na mléko?). Do stejné třídy však chodí i Sam Pinsky, zastánce Kaplana, velice chytrá Róza Mitnicková, odpůrce Kaplana, a dalších 28 žáků. Téměř každou hodinu se odehrávají střety mezi panem Kaplanem, jeho přívrženci a jeho odpůrci.

PÁR PĚKNÝCH CHYBIČEK:

Oblíbená jídla pana Kaplana: roštpif, opložená topínka a počemované chlívanečky

Věta se slovem hádka od Casimira Scymczaka: Hádka je samice od hada

Stupňování přídavných jmen od Kaplana: studený, studenčí, pod nulou

Časování slovesa topit od Kaplana: topím, topíš, je teplo

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Leo Calvin Rosten - Pan Kaplan má stále třídu rádMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­