ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rosten Leo Calvin (*11.04.1908 - †19.02.1997)

­­­­

Pan Kaplan má stále třídu rád (2)

V tomto případě považuji za nezbytné uvést i překladatele, protože překlad je vlastně jakoby novou knihou. Autor nás totiž zavádí do školy pro dospělé, do školy pro přistěhovalce a kniha je postavena na komice jazykových zkomolenin produkovaných žáky. Překladatel tak knihu musel vlastně "přepsat" do českého jazyka. Původně anglický originál s názvem O Kaplan, My Kaplan, přeložil známý český jazykovědec Pavel Eisner. Jeho překlad neznám, ale Přidalův překlad považuji za úžasný.
Všichni ze třídy, plachá slečna Róza Mitnicková, exaltovaná ruská tanečnice Tarnovská, posměváček Bloom, pánové Blattberk, Scymczak či Schmitt, dámy Moskowitzová, Schimmelfarbová, Rodrigezová a další připravovali panu učiteli horké chvilky. Co to však bylo proti panu Hymanu Kaplanovi. Takového žáka škola ještě nezažila. Profesor Parkhill pokaždé přicházel do školy s hrůzou, co ho od pana Kaplana čeká. A přitom pan Kaplan se tak snažil, tak chtěl být dobrým žákem. Jeho svéráz některé přitahoval, jiné popuzoval. Třída byla vždy rozdělena na dvě poloviny - jeho příznivce a jeho odpůrce. A pan Kaplan neúnavně kladl nezodpovězitelné otázky, ke každému vysvětlení měl námitku, na každé vystoupení spolužáků reagoval. Byl přešťastný, když byl vyvolán. Nadšen, když mohl psát na tabuli. Své úlohy zdobil barevnými tužkami, podtrháváním a hvězdičkami, které nešťastného profesora pronásledovaly i ve snách. Stále v dobrém rozmaru, nevyveden z míry žádnými opravami ze strany profesora, nezůstával dlužen vtipnou a pohotovou odpověď na kritiku spolužáků. Nikdy neodpovídal holou větou, každé své vystoupení zahájil dlouhým proslovem, bořil všechna jazyková pravidla a odolával profesorovu snažení naučit ho správně mluvit. Ale co by byla třída bez žáka, který se vždy - pokud možno barevně - podepisuje: H*Y*M*A*N K*A*P*L*A*N.

Knížka nepochybně patří k těm, ke kterým se můžeme vracet. Vždycky nás pobaví a zažene špatnou náladu. Malý, kulatý, usměvavý, neúnavný a šibalský pan Kaplan žádné chmury nestrpí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 22.10.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Pan Kaplan má stále třídu rád, Pan Kaplan má stále třídu rád (2)
Čítanka-Pan Kaplan má stále třídu rád
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Leo Calvin Rosten - Pan Kaplan má stále třídu rád (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­