ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­

Dotek zla

Antologie horrorových povídek britských a amerických autorů od Hawthorna a Lovecrafta až po Lumleye, Nolana a Dahla. Čarodějnické sabaty, tajemní příchozí z onoho světa, běsi Halloweenové noci, příšery z rovníkových pralesů ale i probuzené hrůzy všedních dnů: to vše ožívá v této sbírce.

Kniha "Dotek zla" je sbírka 14 hororových příběhů. Zde napíšu o deseti z nich.

H.P.Lovecraft: Věc na prahu dveří
Příběh je o dvou kamarádech. Přítelkyně jednoho z nich se zabývá okultismem. Její chování je stejné jako jednoho podivného a zlého muže žiícího ve stejném městě před mnoha lety. Příběh začíná tím, že první přítel zabíjí toho druhého, protože zjistil, že starý muž objevil recept na nekonečný život v těle hostitele. Tak nejdříve posedne jeho přítelkyni a poté jeho přítele.

Anthony Vercoe: Mouchy
Povídka je o bezdomovci, který se z nouze vloupá do domu a naráží na enormě inteligentní a masožravé mouchy, které tam hodují na nějákém těle. Po zběsilém útěku z domu se probouzí v nemocnici a zjišťuje, že ho porazilo auto přímo v místě, ve kterém byly tyto mouchy nalezeny.

Nathaniel Hawthorne: Mladý hospodář Brown
Hospodář žijící se svou přítelkyní v přísně katolické vesnici se při pronásledování jednoho z knězů dozvídá, že město ovládá ďábel a jeho přítelkyně mu má být obětována. Rozhodne se ji zachránit a podaří se mu to. Záhy však zjišťují, že vesnice, ve které žili, nikdy neexistovala.

Robert Sheckley: Strach v noci
Ženě se každou noc zdá stejný sen o tom, jak je zamčená ve svém pokoji, který je pohlcován hady, z nichž má strach. Když se jí sen opět zdá, její manžel ji uklidní a ona znovu usne. V té chvíli se manželovi rudě rozzáří oči a začne jí jezdit provázkem po ruce. Žena zasténá a muž má tak jistotu, že se sen opakuje. Mstí se totiž své ženě za smrt milenky a snaží se ji dostat do ústavu.

John Collier: Večerní prvosenka
Mladý básník, který nemá peníze, se uchýlí do obchodního domu. Posléze zjišťuje, že obchodní dům obývá několik dalších lidí, jakási sekta. Zamiluje se do jedné dívky, ale ta miluje nočního hlídače. Když se to dozví vůdce sekty, nechá ji zabít. Básník ale utíká pryč a nahlašuje vše právě nočnímu hlídači.

Roald Dahl: Prase
Malému chlapci zemřou oba rodiče a do péče ho dostává jeho teta, která je zapřísáhlá vegetariánka. Objeví v chlapci jeho kulinářské nadání a než zemře, pošle ho za svým advokátem, protože mu zanechala peníze. Advokát ho téměř o vše obral a on se vydává do místní hospody. Objednává si jídlo, poprvé ochutná maso a je jím uchvácen. Zeptá se ho, co to je a kuchař mu poví, že buď prase nebo člověk. Občas mu prý pošlou i lidské maso. Vydává se tedy do blízkých jatek na prohlídku. Když vidí, jak prasata visí za nohy na pásu, uvízne "omylem" nohou ve smyčce a veze se i s prasaty na pásu. Křičí o pomoc a muž s lesknoucím se nožem mu prořízne hrdlo, jako všem ostatním.

Arthur Porges: Druhý debut
Jeden z bratrů se zabývá vědou a plní si prostřednictvím svého bratra svůj sen stát se hudebníkem. Jeho bratr ale není moc nadaný a tak mu začne vpravovat zvláštní injekce a on po nich dosáhne nebývalého úspěchu. V tu dobu se ztratí jeden významný umělec, kterého našli s uříznutou hlavou. Bratr poté zjišťuje, že jeho starší bratr dělá tyto injekce z umělců.

Henry Slesar: Dvojí proměna
Dvě učitelky - jedna mladá a hezká a druhá starší - jedou na plavbu lodí po Evropě. Starší objeví u sebe krásný šperk, a tak se domluví, že budou hrát, že je jedna bohatá a ta druhá její služka a že si tak najdou obě přítele. Mladší se ale nechá šperkem tak oslnit, že jí ho nechce vrátit. Starší si našla krásného přítele mezi sluhy a svoji přítelkyni zastřelí.

William F. Nolan: Halloweenový muž
Malá dívka slyší příběh o halloweenovém muži od jednoho staršího chlapce. Říká se, že chytá malé děti a třese s nimi, dokud z nich nevytřese duši. Dívka tomu uvěřila a na Halloween ji stíhají podivní lidé. Když doběhne domů, čeká ji tam otec a doktor, o kterém si myslela, že je halloweenový muž. Otec ho tedy pošle pryč a když mu dcerka otevře, chytne ji za ramena a začne s ní třást...

Ray D. Bradbury: Hrobník
Podivínský hrobník se snaží se všemi vycházet co nejlépe a na všechny se usmívá. V noci, když je sám v márnici, znetvořuje neboštíky. Jedné ženě, která měla ráda sladké, vyřízl mozek a nacpal jí tam místo něj sladkosti. Jeden stařec ale nebyl mrtvý a začal sípat, aby mu hrobník pomohl, ale hrobník ho místo toho zabil. Poté začaly vstávat všechny znetvořené mrtvoly a ráno našli vesničané márnici zalitou krví a okolo na každém kameni a stromě bylo napsáno hrobníkovo jméno.

DALŠÍ POVÍDKY:

Anne Goringová: Hantu, Hantu
Marcus Gold: Sup
Brian Lumley: Slunce, moře a tichý křik
Petr Caha: Dotek strachu

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: AIDEN, 02.11.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
kolektiv autorů - Dotek zlaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­