Menu
Follett Ken (*05.06.1949)
Pilíře země (2)
Anglie 12. století je ochromena válkou o trůn, bojem o církevní moc, šlechtickými nesváry a majetkovými rozbroji. I v těchto nejistých časech - nebo spíš právě kvůli nim, na ochranu prostých lidí a pro posílení jejich usoužených duší - se kingsbridgeský převor Philip rozhodne vystavět katedrálu, velkolepý boží stánek zasvěcený vyššímu cíli, než je věčné pachtění se po pozemských statcích. Úkolem vybudovat takovou stavbu, jenž zabere přinejmenším několik desetiletí, pověří stavitele Toma - a splní mu tím také jeho celoživotní sen. Jejich společná touha dokáže překonat nejednu překážku osudu a nadlouho poznamená životy Philipových spolubratří, Tomovy rodiny i všech obyvatel Kingsbridge. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2002 (1. vydání). Z anglického originálu The Pillars of the Earth přeložil Jan Jirák. Počet stran: 926. ISBN: 80-242-0675-7. CELKOVÁ CHARAKTERISTIKA DÍLA: Rozsáhlý, téměř tisícistránkový román podrobně líčí strasti i radosti každodenního života v raně středověké Anglii. Mistrně proplétá osudy různých postav, jejichž charaktery a osudy jsou často kontrastní a přesto se velmi dobře doplňují. Popisuje jejich životy do nejmenších detailů (aniž by poskytl čtenáři prostor, aby se nudil) a vytváří tak barvitý obraz doby. Anglie je ochromena dlouholetou válkou o trůn, bojem o církevní moc, šlechtickými nesváry i majetkovými rozbroji. V této kruté a nelítostné době sledujeme život postav takřka od jejich narození až po poklidné stáří. POSTAVY A JEJICH CHARAKTERISTIKA: V ději se objevuje nepřeberné množství postav.
Jednou z nejhlavnějších je Tom - sympatický, milý, dobrosrdečný, prostý, ale přesto chytrý; stavitel, kterému zemřela žena, po níž mu zůstanou dvě děti: malá Marta - veselé, hravé a bystré děvčátko a Alfred - urostlý, téměř dospělý syn, který Tomovi pomáhá se stavbou; Alfred je také velmi krutý, zahořklý a pomstychtivý.
Tom se brzy zamiluje do kurážné Ellen, ženy, která poté, co jí křivě obvinili a zabili milence, proklela všechny, kteří se na tom podíleli, a tak byla vyhoštěna ze společnosti a žila sama se synem v lesích. Tento život Ellen zvládá velmi bravurně, je totiž chytrá a velmi soběstačná, v každé situaci si ví rady, její jedinou slabou stránkou je její prudkost a tvrdohlavost.
Ellen má syna jménem Jack. Ten je zpočátku velmi bojácný. Jelikož celý život strávil v lesích, je velmi nadšený z každé maličkosti života ve městě. Je velmi bystrý a šikovný, což velice rozčiluje Alfreda, který si na něm vybíjí svou zlost.
Další, velmi důležitou postavou je převor Philip, jenž byl poslán do Kingsbridge, aby zachránil zdejší převorství od rychle se blížícího krachu. Philip je velmi zbožný, schopný, moudrý a přemýšlivý člověk, který jde tvrdě za svým cílem, ne však za každou cenu. Nikdy se nevzdává, a tak když mu osud hází klacky pod nohy v podobě Walerana Bigoda, lstivého a vypočítavého biskupa, se snadno přizpůsobuje vzniklým velmi nepříjemným situacím a hrdě kráčí dál po hrbolaté cestě za svým cílem.
Převorství je také často vystavováno rozmarům nadutého šlechtice Williama Hamleigha, jenž je zvyklý vždy dostat, co chce. William je velmi krutý, tvrdohlavý a ne příliš chytrý. I s jeho útoky se však převor Philip, s pomocí boží, vyrovnává velice snadno.
Do Kingsbridge přichází mladá hraběnka Aliena se svým bratrem. Aliena je zpočátku tvrdohlavá, namyšlená a velmi kurážná, to však William nenechá jen tak, a tak je Aliena donucena odejít ze svého domova. Postupem času se z mladé paničky, co nezná práci, stává velmi chytrá a snaživá mladá žena, jež se musí náhle starat sama o sebe. Její změna jí nakonec přinese štěstí i lásku. KOMPOZICE A DĚJ: I když je román celkem obsáhlý, je děj poutavý od začátku až do konce. Popisuje různé příběhy navzájem se prolínající, takže můžeme mluvit o paralelní kompozici díla. To je rozděleno do tří částí, podle časových období, ve kterých se děj odehrává. Mezi těmito částmi je pak časový posun, takže jedna část se věnuje třeba životům v období pěti let a další část nás přenese o patnáct let později. Tyto celky jsou dále rozděleny na kapitoly, z nichž každá se věnuje jednomu příběhu nebo vylíčení události z jiného pohledu. Kapitoly na sebe navazují tak, že další začíná přesně tam, kde končí ta předešlá nebo se případně ještě o něco vrátí a vylíčí události z jiné strany. Román nás zavádí do Anglie ve 12. století, která je po smrti krále Jindřicha I. sužována dlouhou válkou o trůn. Zde proti sobě stojí král Štěpán s královnou Maud. Anglie je zasažena nejen touto nekonečnou tahanicí o trůn, ale i církevními spory, hladomorem, rozmary šlechty atd., leckdo by mohl tuto dobu považovat za nepříznivou, až dokonce krutou. A právě tehdy se převor Philip, který přišel do Kingsbridge po zemřelém převorovi a který se snaží zastavit úpadek převorství způsobený dlouhodobou špatnou správou, rozhodl vystavět velkolepý a nevídaný svatostánek v podobě ohromné katedrály k oslavě boží. Je mu zcela jasné, že jde o úkol velmi nesnadný a pro někoho dokonce nesplnitelný. Převor Philip však není jen tak někdo.
Stavbou této velkolepé budovy pověří stavitele Toma, jemuž se tím splní velký životní sen. Od tohoto dne je chod převorství, ale i Philipův a Tomův život zasvěcen katedrále a všechny ostatní věci jsou podružné. Tom se věnuje stavbě dnem i nocí a děkuje pánu Bohu, že mu dal takto výjimečnou příležitost. Do cesty se však staví nejrůznější problémy, jako například Waleran Bigod, vychytralý biskup, který je ochoten udělat cokoli na světě, aby se katedrála nedokončila. Philip se však nedá snadno odradit, a tak svým bystrým rozumem na Walerana i ostatní vždy vyzraje.
Po Tomově tragické smrti stavbu převezme jeho nevlastní syn Jack, ale ani za jeho časů se katedrále nevyhýbají různé útrapy. Jack nakonec ztratí trpělivost a odjede do Evropy pátrat po svých předcích. Stavba je na čas zastavena, ale všechno dobře dopadne a převor se přece jen své vysněné katedrály dožije.
Kromě tohoto ústředního motivu se kniha věnuje i životu v Kingsbridge, zvláště pak celé Tomově rodině a později mladé Alieně, jež byla zbavena svého šlechtického titulu, a přišla do Kingsbridge, kde se naučila starat o sebe i svého mladšího bratra. Přes nejrůznější kotrmelce v ději a hořké osudy kniha končí velmi pozitivně. Katedrála se přece jen těší obdivu všech okolo a udělá tak z původně malého převorství jedno z hlavních měst a Aliena s Jackem se po dlouhých letech konečně shledávají a vytvoří spolu šťastnou a spokojenou rodinu. JAZYK A STYL: Doba je postavena na střetu dobra a zla, proto je i dílo plné dvojic kontrastů (postavy, prostředí...).
Autor se nevyžívá v metaforách či jiných obrazných pojmenování. Věci pojmenovává takové, jaké jsou, bez jakýchkoliv příkras. To mu však nijak nebrání v barvitých a detailních popisech chování i zevnějšku postav či prostředí.
I když kniha zabíhá do největších detailů, jak při popisu doby, tak při popisu osob, děje či věcí, není v žádném případě nudná ani zdlouhavá. Vše totiž vyvažují živé dialogy, v nichž postavy dostávají svůj prostor. Autor se také nebojí čtenáři představit tehdejší zvyky a dobu jako takovou, i když se některé pasáže mohou dát poněkud kruté. Follett se nevyhýbá dlouhým a složitým souvětím, která však nejsou komplikovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát, a čtenář se v nich neztrácí. Píše spisovným jazykem, který je kontrastní s hovorovým vyjadřováním některých postav, čímž zdůrazňuje rozdíly mezi společenskými vrstvami či jejich různým vzděláním.
Slohový postup románu je vyprávěcí, úvahový i popisný a je psán er-formou. VLASTNÍ NÁZOR: Tuto knihu mi doporučovalo více lidí, když jsem však viděla její tloušťku a přečetla si anotaci, řekla jsem si, že to nebude nic pro mě a nechala ji být. Poté co jsem ji opakovaně nacházela na špičkách žebříčků nejčtenějších a nejoblíbenějších knih, rozhodla jsem se zjistit, co na ní je. Podle mého názoru je tato kniha velmi pozoruhodná. Líbila se mi, protože mám ráda historické romány, ze kterých se mohu dozvědět něco o době i způsobu života lidí v ní. Také se mi líbilo, že se autor nevyhýbá odborným pojmenováním a zasvěcuje nás tak do tajů architektury. Příběhy byly hodně poutavé a skvěle propojené. Jediné, co mi na knize vadilo, bylo to, že chvíli autor popisoval den po dni několik měsíců, během nichž se stalo postavám nepřeberné množství příhod a potom klidně přeskočil několik let s tím, že se nic zajímavého nedělo. V některých částech byl děj poněkud krkolomný a zápletky působily, jako by je tam někdo silou nacpal, místo aby přirozeně vystupovaly. I přesto kniha patří k mým nejoblíbenějším a vřele bych ji všem doporučila jako poučnou, i když trochu oddechovou četbu.
Zdroj: DarinaN, 08.11.2011
Související odkazy
Čtenářský deník | - | Pilíře země, Pilíře země (2) |
Čítanka | - | Na věky věků |
- | Pilíře země |
Diskuse k výpisku
Ken Follett - Pilíře země (2)
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (2,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
- Grully (0,5)
Štítky
Puškin argot tři kamarádi co bůh ekvivalenty talent goldoni Sportem ku zdraví ian peníze nebo život malý princ rozbor pomsta Tajemství gobelínu Leroux Přede mnou poklekni celebrity G.B. Shaw reklama fragment rámec naše zahrada přenášení významu Koza a osel Holka do nepohody Pierre Corneille Forman sovětská literatura Hračka erben lilie Sci fi příbehy
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 699 142 655
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí