ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Follett Ken (*05.06.1949)

­­­­

Ken Follett, narozený 5. června 1949 v Cardiffu, je velšský autor detektivních thrillerů a historických románů. Napsal celou řadu vynikajících knih, některé z nich se staly dokonce celosvětovými bestsellery. Údajně se mu již podařilo po celém světě prodat více jak 100 miliónů jeho děl!

Follett se narodil do rodiny daňového inspektora Martina Folletta a jeho ženy Lavinie Follettové. Celá rodina se přestěhovala do Londýna, když mu bylo deset let. V roce 1967 zde byl přijat na University College London (UCL) ke studiu filozofie. Roku 1968 se oženil se svou první manželkou Mary a téhož roku se jim narodil syn Emanuele. Po dokončení studií na UCL na podzim roku 1970 nastoupil na tříměsíční postgraduální kurz žurnalistiky a začal pracovat jako reportér v denním bulvárním tisku South Wales Echo v Cardiffu. Ve Walesu takto strávil tři roky, aby se opět vrátil do Londýna, kde se nechal zaměstnat jako zpravodaj jedněch londýnských novin (Evening News). Práce mu však přišla nezajímavá a Follett se po výpovědi stává výkonným ředitelem malého londýnského vydavatelství Everest Books. V této době začíná prvně ve volném čase psát své vlastní příběhy...

Tento všestranný autor začal psát zejména prý proto, neboť se v 70. letech minulého století dostal do tíživé finanční situace, respektive - jak sám později přiznal - potřeboval další peníze na opravu svého vozu.
Jeho první kniha, kterou napsal pod pseudonymem Symon Myles, zaznamenala slušný úspěch a pomohla mu vydělat něco z potřebných peněz, ale popularitu mu vynesl až o něco později román s názvem Oko jehly (1978, Eye of the Needle). Tato kniha se těšila nesmírné úspěšnosti a byl podle ní natočen i film (1981, režie Richard Marquand). Následně se Follett začal věnovat psaní naplno.

Napsal spoustu úspěšných knih, především se špionážní a válečnou tématikou. Vzhledem k zaměření jeho dosavadních děl se většina lidí podivila nad jeho myšlenkou napsat knihu o stavění katedrál - Pilíře země (1989, The Pillars of the Earth). Sám Follett tvrdí, že tato kniha se k němu vůbec nehodí a také ji málem ani nevydal! O katedrály se začal zajímat v době, kdy pracoval jako žurnalista pro jeden londýnský deník. Pro krásu těchto staveb se brzy nadchl a začal je studovat. Katedrály ho zaujaly natolik, že se rozhodl o nich napsat knihu, když však dopsal její rukopis, na celých deset let ho odložil do šuplíku a věnoval se psaní špionážních thrillerů. Avšak touha vydat román s touto tematikou ho nikdy neopustila, a tak se k jejímu psaní přece jen nakonec vrátil. A udělal dobře, kniha Pilíře země je spolu s jejím pokračováním nazvaným Na věky věků (2007, World Without End) vůbec jeho nejúspěšnější a nejprodávanější.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: DarinaN, 08.11.2011

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Ken FollettMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­