ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Patersonová Katherine (*31.10.1932)

­­­­

Most do země Terabithia (2)

  • kniha vysoké literární úrovně určená dětem od 10 let
  • Katherine Patersonová příběh napsala pro svého syna
  • podle knižní předlohy byl roku 2007 natočen stejnojmenný film (režie Gábor Csupó)

Jímavý příběh dvou dětí o statečnosti, přátelství, ztrátě a lásce a o kouzelné zemi Terabithia, kterou si ve své fantazii vysnily.
Kluk Jesse je ze školního kolektivu vyčleněný jako outsider pro svou stydlivost a ne příliš harmonické rodinné prostředí. Jeho nová spolužačka Leslie zase získává nálepku divné dívky pro své zvláštní postoje a názory. Děti se stávají přáteli a společně unikají z obtížné reality plné překážek do imaginární pohádkové země Terabithia, kde spravedlivě vládnou. I přes tu nejtěžší ztrátu, k níž v příběhu dojde, si Jesse uvědomuje radost z dávání a fantazie. A také to, že Terabithia mu jako cesta k porozumění i po odchodu blízkého člověka zůstane navždy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2007 (2. vydání). Z anglického originálu Bridge to Terabithia přeložila Eva Masnerová. Počet stran: 132. ISBN: 978-80-00-02048-8.

MÍSTO:

nejmenovaná venkovská oblast ve státě Washington, USA

ČAS:

po válce ve Vietnamu (trvala v letech 1955-1975), tedy asi 70. léta 20. století; kniha poprvé vyšla roku 1977, což naznačuje, že děj je nejspíš zasazený do autorčiny současnosti

OBSAH:

Desetiletý Jess o prázdninách trénuje, aby se stal nejrychlejším běžcem v páté třídě. Chlapci místní základní školy se totiž o přestávkách baví závoděním. Kromě toho Jess nachází v běhu rozptýlení v nepříjemných domácích poměrech.

Jeho otec je příliš zaměstnaný, a navíc se domnívá, že Jess jakožto chlapec nepotřebuje jeho pozornost. Přepracovaná matka, stydíc se za chudobu rodiny, zase upřednostňuje své dvě nejmladší dcerky (sedmiletou May Belle a čtyřletou Joyce Anne). Obě Jessovy starší sestry Brenda a Ellie jsou pohlceny komercí, televizí a pubertálními starostmi o chlapce. Na Jesse tedy zbývá většina práce včetně péče o krávu Bessii a občas i o mladší sestry.

Vedle běhání ho těší ještě kreslení a malování: vytváří zvířata ve vtipných situacích, např. hrocha padajícího ze skály s bublinou: "Zdá se, že jsem si zapomněl brýle."

Brzy však v jeho životě nastane změna. Do statku, který sousedí s tím jejich, se nastěhují dva washingtonští intelektuálové, romanopiskyně a politolog, s desetiletou dcerou Leslie. Je to nekonvenční dívka s krátkými vlasy, jež chodí oblečená v džínách místo v sukni. Kromě toho nemá televizi, za což se jí spolužáci smějí. Jess se na ni zpočátku hněvá, jelikož ho Leslie porazila v běžecké soutěži, na niž tak usilovně trénoval. Situace s televizí ale děti sblíží.

Společně prožívají různé příhody. Pomstí se například žákyni osmého ročníku Janice, která šikanuje všechny mladší děti (včetně May Belle). Napíší pro ni podvržený milostný dopis od chlapce, který se jí líbí, a dají dívce okusit, jaké je být předmětem posměchu. Posléze ale Janice pomohou, když se jí vysmívají její spolužáci kvůli tomu, že ji její otec bije a ona si na to troufla stěžovat přítelkyním. (Autorka vysvětluje, že v oblasti platí nepsané pravidlo nikdy nekritizovat své rodiče, byť se dopouštějí něčeho špatného.) Kromě příhody s Janice spolu Leslie a Jass získají i další společné vzpomínky, např. na malování Lesliina domu nebo na návštěvu kostela. Leslie také doprovází Jessovu rodinu na kázání, ačkoli pochází ze svobodomyslné, pravděpodobně ateistické rodiny. Po mši se dívka pozastavuje nad představou, že lidé nevěřící Bibli by měli skončit v pekle. Tato úvaha se vrací na konci knihy, tehdy ji ale vyslovuje Jess.

Důležitější než příhody ze skutečného světa jsou zážitky z říše fantazie, kterou si děti společně vytvořily a nazvaly ji Terabithia. Zde se stávají králem a královnou, bojují proti obrům a navštěvují posvátný háj duchů, vyhrazený pro slavnostní příležitosti. Jako portál do Terabithie slouží staré lano nad korytem potoka. Jedinou další bytostí zasvěcenou do tajemství jejich říše je pes Princ Terrien, kterého Jess věnoval Leslii k Vánocům.

Jednoho dne bere Jesse jeho zbožňovaná učitelka hudební výchovy do galerie ve Washingtonu. Když se vrátí, rodiče mu sdělí, že Leslie se pokusila přehoupnout přes rozvodněný potok (Jess z toho měl poslední dny, kdy voda neustále stoupala, strach). Lano se přetrhlo a dívka utonula.
Zprvu odmítá uvěřit a pokládá sdělení rodičů za zlý sen. Zlobí se na Leslii, že ho opustila, i na jejího otce, že pláče, ačkoli on, Jess, svoje emoce ovládá. Vyčítá jejím rodičům, že se přestěhovali na venkov ze sobeckých pohnutek (později zjišťujeme, že to naopak udělali kvůli Leslii). Teprve postupně se s kamarádčinou smrtí začíná vyrovnávat. Odevzdá Lesliinu duši duchům háje, vytvoří pro ni pohřební věnec a nakonec ze dřeva, které zbylo na verandě po Lesliiných rodičích, vyrobí most. Po něm pak převede do Terabithie May Belle, mladší sestru, se kterou má ze všech členů rodiny nejlepší vztah.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 17.02.2022

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Most do země Terabithia, Most do země Terabithia (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Katherine Patersonová - Most do země Terabithia (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­