ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bednář Kamil (*04.07.1912 - †23.05.1972)

   
­­­­

Cyrano z Bergeracu: mistr kordu a slova

Převyprávění slavné romantické hry seznamuje s historickou postavou Cyrana z Bergeracu, přičemž autor vychází z klasické divadelní podoby tohoto dramatu.
Slavný příběh vypráví o hrdém gaskoňském kadetovi, vynikajícím šermíři a skvělém básníkovi, jenž je ochoten svůj život kdykoli položit za svou čest a spravedlnost. Přes všechny své vynikající vlastnosti nemá úspěch u žen, neboť jej příroda obdařila ošklivou tváří. Když propadne kouzlu krásné Roxany, ví, že jeho láska je beznadějná, protože dívka miluje hezkého, avšak poněkud prostého mladíka Kristiána. Aby mohl milovanou dívku alespoň vídat, slíbí Cyrano, že bude na Kristiána dohlížet. Trpkým zadostiučiněním pak pro něho je, když ho Kristián požádá, aby svým vytříbeným stylem psal jeho jménem Roxaně výmluvné milostné dopisy. V nich se nešťastný Cyrano může bez obav vyznat ze své lásky, třebaže zásluhy sklízí někdo jiný.
Kniha je určena především pro mládež, autorovým úmyslem bylo dát mladým čtenářům příležitost znát slavný příběh dříve, než ho uvidí v plném lesku divadelního provedení.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Daranus v Řitce roku 2008 (1. vydání tamtéž). Ilustroval Petr Herold. Počet stran: 171. ISBN: 978-80-86983-30-1.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Cyrano - šlechetný, udatný, zamilovaný, jemný; básník tělem i duší; chce, aby Roxana byla šťastná, i když on bude nešťastný; její láskou k jinému strašně trpí, ale i přesto ji miluje; umí to s kordem
Roxana - vášnivá, ušlechtilá mladá dáma; miluje poezii; romantička; obdivuje Cyrana, ale miluje Kristiána; velice krásná a pro tuto krásu ji miluje i pan Guiche
Kristián - mladý, zamilovaný, nesmělý; neumí být moc romantický, ale pod vedením Cyrana se o to snaží; nakonec umírá v klíně své ženy
de Guiche - starý náfuka; slizký jako had; vše chce jen pro sebe, hlavně Roxanu

OBSAH:

Kniha vypráví o udatném, vášnivém, poetickém a zamilovaném Cyranovi z Bergeracu. Ten je šíleně zamilován do své sestřenky Roxany, jež však miluje jistého Kristiána. Roxana požádá Cyrana, coby člena gaskoňských kadetů, aby nováčka a milého Kristiána opatroval a ochraňoval, prostě řečeno, aby se mu nic nestalo. Cyrano, ač nemůže otevřeně projevit svou lásku k Roxaně, napomáhá skrytě a skrze Kristiána tuto lásku naplňovat. Jak? Formou básní a dopisů plných vášně, v nichž se Roxaně vyznává, ta však ani v nejmenším netuší, že původcem není Kristián, ale Cyrano.

A je to právě Cyrano, který mladému páru sjednává svatbu, což se ovšem nelíbí dalšímu nápadníkovi panu de Guiche, a proto posílá gaskoňské kadety do války, a to hned do první linie.
Odtud chodí den co den dopisy psané Cyranovou rukou, podepsán je však Kristián.

Jednoho dne se Roxana objeví na frontě s Paštikářem a vozem plným jídla. To je pro vyhladovělé kadety skoro jako fata morgána. Po útoku na tábor je Kristián smrtelně raněn a v náručí krásné Roxany umírá. Zanechává jí jen list na rozloučenou.

Je po válce. Roxana drží smutek za milovaného a uchyluje se do kláštera. Cyrano ji chodí navštěvovat.
Jednoho dne, když jí šel znovu navštívit, někdo na něj shodil trám z lešení. Raněn přichází za Roxanou a mluví s ní. Ta mu dává přečíst léta slibovaný dopis Kristiánova loučení. Cyrano čte, i když je úplná tma. Vlastně nečte, říká vše zpaměti: tu Roxana poznává, jak ji Cyrano miluje a že to byl on a ne Kristián, kterého vždy milovala. Bylo pozdě, následkem zranění umírá. Roxana však dále věřila, že: "Cyrano je nesmrtelný."

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi moc líbila. Cyrano je mužem, jehož by každá žena musela milovat od první chvíle. I mě celkem učaroval.
Rovněž se mi líbila filmová adaptace z roku 1990 (režie Jean-Paul Rappeneau) s hercem Gérardem Depardieuem. Závěr je sice smutný, ale ani o zábavu není nouze.
A nezapomeňte: "Cyrano je nesmrtelný!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 09.02.2016

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cyrano z Bergeracu: mistr kordu a slova, Cyrano z Bergeracu: mistr kordu a slova (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Kamil Bednář - Cyrano z Bergeracu: mistr kordu a slovaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)