ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.13
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Film Svět zítřka /Sky Captain and The World of Tomorrow/

Režie: Kerry Conran
Hrají: Gwyneth Paltrow, Jude Law, Angelina Jolie, ...
Produkce: Brooklyn films II, Filmauro; Paramount studios 2004 USA

"Úchvatná podívaná v retro stylu se skvělou hudbou k tomu..." alespoň pro začátek snímku tento titulek platí.
Rozdíl mezi tímto filmem, lépe jeho stylem a současnou klasikou, kterou můžeme vidět v kinech, je nasnadě. Již první pohled po úvodních titulcích nám prozradí, že je něco jinak. Žádné ostré kontury, žádné skryté reflektory osvětlující ulici, aby divák viděl veškeré podrobnosti o každé věci a postavě. Sytou barvu má snad jen rtěnka mladé novinářky Polly Parkinsové v podání Gwyneth Paltrow. Ta se role drzé a neohrožené novinářky zhostila přímo výborně. Při větší části filmu je obraz po okrajích šedý a jen uprostřed je okénko prosvětlené. Ale jen výjimečně to filmu ubírá na kvalitě a divákovi kazí dobrý dojem z něj.
Děj filmu se odehrává pár let po druhé světové válce. Mladá a neohrožená novinářka newyorského Chronicle, Polly Parkinsová, se snaží zjistit, kdo nebo co stojí za zmizením několika významných vědců. Při schůzce s dalším z nich je New York napaden neznámými stroji... A právě tehdy vás úplně pohltí hudba dokreslující situaci. Hudba zde má stejný vypovídací prvek jako obraz. Vzájemně se spojují a tvoří jakýsi harmonický celek. Divákovi se zdá, jako by on stál s fotoaparátem před tou obrovskou masou kovu pochodující městem a ne ona blonďatá novinářka. Poprvé se zde také ukáže Jude Law, jako Sky Captain, ve své oblíbené, po stylu Jamese Bonda vybavené stíhačce. Škoda jen, že mu připadla tatáž úloha jako zmíněnému Bondovi. Pořád ale z doby začátku druhé poloviny 20. století.
Film má neotřelý námět, jdoucí ovšem v klasických šlépějích. Některé scény se snad objevily už v tolika filmech, že by jen málokdo jejich děj nedokázal dopředu odhadnout. Nebo scény, které se snaží být naoko nebezpečné. Stihne Polly vytáhnout zapadlý fotoaparát dříve, než ji rozdrtí kovová noha nestvůry? Zvládne Sky Captain přistání bez paliva?
Další známou herečkou v tomto snímku vystupující je Angelina Jolie. Hraje autoritativní kapitánku vzdušné letadlové lodi s páskou přes pravé oko. Dost s podivem, že někdo, kdo ztratil schopnost odhadovat vzdálenost (s jedním okem nelze), stále léta se stíhačkou. Ale v rámci žánru science-fiction je to snad dovoleno...
Napětí a svižnost filmu se zdravě stupňuje. Akční bitvy, romantické rozhovory a změny prostředí dodávají filmu na přitažlivosti. Ovšem konec je naprosto nedokonalý, nedotažený, prostě není vyvrcholením snímku.
Dostat se do sídla padoucha, který je s to zničit celý svět. Samozřejmě všude mít přátele, bez jejichž pomoci by to prostě nešlo. Také je potřeba to kolem sebe pořádně roztřískat a nějaký ten výbuch. Rychle ještě zachránit svou milovanou a konečně zastavit toho "zlého". Na úplný konec ještě odvrátit zkázu Země a vše je konečně zase ve starých a správných kolejích.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: John Sorrow, 06.03.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Film Svět zítřka /Sky Captain and The World of Tomorrow/Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­