ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bednář Kamil (*04.07.1912 - †23.05.1972)

   
­­­­

Cyrano z Bergeracu: mistr kordu a slova (2)

Převyprávění slavné romantické hry seznamuje s historickou postavou Cyrana z Bergeracu a především s jeho divadelní podobou.
Autorovým úmyslem bylo dát mladým čtenářům příležitost znát slavný příběh dříve, než jej uvidí v plném lesku divadelního provedení, se slavnými rolemi, které jsou touhou generací herců.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1973 (1. vydání). Podle slavné hry Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu napsal Kamil Bednář. Ilustrovala Ludmila Jiřincová. Počet stran: 139.

HLAVNÍ POSTAVY:

Cyrano z Bergeracu - zamilovaný až po uši do Roxany; obětavý, je ochotný být sám nešťastný, hlavně aby byla šťastná Roxana; pro většinu žen představuje ideálního muže
Roxana - miluje romantiku; přišla o oba muže, které v životě milovala

DĚJ:

Cyrano z Bergeracu je udatný muž, který je zamilovaný do své vlastní sestřenky Roxany. Ta ale miluje Kristiána. Cyrano je členem gaskoňských kadetů, a tak ho Roxana požádá, aby na mladého a nezkušeného Kristiána dával pozor a chránil ho. Cyrano nemohl jakkoliv otevřeně projevit svoji lásku, a tak skrz Kristiána posílá Roxaně nejrůznější milostné dopisy a básně. Roxana si myslí, že autorem těchto děl je Kristián. Ani ve snu by ji nenapadlo, že by to mohl být Cyrano.

O Roxanu se začal ucházet další nápadník, pan de Guiche. Nelíbí se mu, že Cyrano sjednal Roxaně a Kristiánovi svatbu, a proto posílá všechny gaskoňské kadety do války.
Ve válce ale Kristián umře, ještě před smrtí jí však zanechal milostný dopis.

Roxana se uchýlila do kláštera, kam ji chodil Cyrano často navštěvovat. Při jedné ze Cyranových návštěv na něj někdo shodil trám z lešení. Za Roxanou dojde těžce raněný. A když mu Roxana předá dopis, Cyrano jeho obsah říká zpaměti. Roxana si uvědomí, že celou dobu milovala Cyrana, ne Kristiána. Cyranovo zranění bylo ale velmi vážné, a tak jeho následkům podlehl. Roxana ale nadále věřila, že Cyrano je nesmrtelný.

VLASTNÍ NÁZOR:

Jak kniha, tak i film jsou velmi kvalitně zpracované. Myslím, že tuto knihu si budu číst znovu a znovu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: DreAmeR, 26.03.2016

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cyrano z Bergeracu: mistr kordu a slova, Cyrano z Bergeracu: mistr kordu a slova (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Kamil Bednář - Cyrano z Bergeracu: mistr kordu a slova (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­