ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nižnánsky Jožo (*30.08.1903 - †07.03.1976)

­­­­

Čachtická paní (5)

- příběh hraběnky Báthoryové

Historický román o sadistické šlechtičně Alžbětě Báthoryové, která si podle legendy chtěla uchovat mládí a krásu koupelemi v krvi svých mladých služebných.
Román vychází ze skutečných událostí, které na rozhraní 16. a 17. století rozbouřily obyvatele slovenských Čachtic a širokého okolí. Hraběnka Báthoryová, známá svou neobyčejnou krutostí, tehdy usmrtila na svém panství řadu mladých žen a dívek.
Historické reálie doplňuje autor v literárním zpracování barvitou fantazií, s jejíž pomocí romanticky dotváří neúplný historický obraz.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Petrklíč v Praze roku 2007 (7. vydání). Ilustroval Leon Slobodník. Počet stran: 511. ISBN: 978-80-7229-178-6.

OBSAH:

Děj se odehrává během posledního roku života Alžběty Báthoryové. Paralelně je vyprávěn příběh Jana Kaliny, Andreje Drozda, Ficka, Pavla Lederera, Eržiky Príborské a samozřejmě Alžběty Báthoryové.

Vše začíná příjezdem Jana Kaliny zpět do Čachtic, jelikož byl na studiích v zahraničí na přání Ference Nádasdyho, ale po jeho smrti byl povolán zpátky čachtickou paní, jenže se nevrátil a stal se v Uhrách pronásledovaným buřičem. Jan Kalina se rozhodne, že se přidá ke zbojníkům, jejichž vůdcem je Andrej Drozd. Zbojníci se snaží chránit lid a hlavně děvčata před hraběnkou, která se koupe v jejich krvi, aby byla krásná. A tak se nevyhnou bitvě proti pandurům a hajdukům, jejichž vůdci jsou zákeřný, podlý Ficko a kapitán hajduků. Ten se nakonec přidá ke zbojníkům a pomůže jim vyhrát jejich bitvu proti hraběnce poukázat na její zločiny.

Mezitím se Eržika Príborská dozvídá, že je levobočka Alžběty Báthoryové a zamiluje se do Andreje Drozda, jemuž zachrání život. Jenže čachtická paní se rozhodne, že svou dceru provdá za hraběte Nyáryho, který s tímto sňatkem ovšem nesouhlasí, jelikož Eržika je vydávána za pouhou zemanku. Nakonec se ze svatby vyvlíkne a Eržika se vdá za Andreje Drozda.

Pavel Lederer se seznámí s Janem Kalinou v zahraničí a přihlásí se na hradě do služeb a stane se Fickovým největší (a také jediným) kamarádem. Tím může zbojníkům podávat informace, co a kde se chystá.

Ficko je ze začátku věrným sluhou čachtické paní, ale poté, co ho neoprávněně potrestá, se rozhodne, že uprchne a spřádá plány, že unese Kalinovu sestru, do které je zamilován, ale ona ho nechce. Naštěstí pro ni nakonec skončí na popravišti jako spoluviník.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Alžběta Báthoryová - ve skutečnosti nebyla zlá, ale její tchyně v ní vyvolala závist na všechny, kteří se v mládí mohou bavit, protože to ona kvůli ní nemohla
Andrej Drozd - milý a velice silný muž
Eržika Príborská - krásná a láskou zaslepená dívka
Jan Kalina - vychytralý a obětavý
Ficko - podlý a zákeřný
Pavel Lederer - zklamaný, ale odhodlaný

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Réza, 19.03.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jožo Nižnánsky - Čachtická paní (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­