ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Amado Jorge (*10.08.1912 - †06.08.2001)

­­­­

Mulatka Gabriela

Mulatka Gabriela se zrodila v roce 1958 a stala se významným předělem v Amadově tvorbě i jeho dílem z nejčtenějších a nejmilovanějších. Milostný příběh mulatky Gabriely a Araba Naciba se odehrává roku 1925 v Brazílii v dojemně maloměstském, "provinčním městečku" Ilhéusu, které je dosud starosvětsky krvavě ovládané všemocnými "plukovníky" – majiteli kakaovníkových plantáží.
Nacib Aschar Saad, vlastnící hostinec Vesuv, se jednoho dne ocitne bez kuchařky. V té době se v Ilhéusu objeví Mundinho Falcão, pro Ilhéus velice důležitá osoba, neboť způsobí, že se v městečku začne šířit pokrok.
Nacib, marně pátrající po kuchařce, objeví na trhu otroků Gabrielu a přijme ji k sobě do služby. Gabriela, nadaná nezkrotnou citlivostí a milující svobodný, ničím nespoutaný život, Gabriela s vůní hřebíčku a skořicovou pletí, si zcela podmaní své okolí i Naciba samotného. Hostinec Vesuv se díky její kráse a kuchařskému umění stane vyhlášeným v celém kraji.
Městečko vzkvétá v pozadí politického soupeření Ramira Bastose a Mundinho, přestřelek nájemných jagunců, zločinů ze žárlivosti a rozmanitých osudů jeho obyvatel.
Netrvá ovšem dlouho a Nacib se s Gabrielou ožení. Byla to nejrušnější svatba v celém Ilhéusu. Ale jsou některé květiny, třeba i stříbrné, které, když utrhneme, uvadnou a zahynou. Tak i Gabriela, jako luční kvítí vadnoucí ve váze a rozkvétající pod širým nebem, nemůže kvést stále...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 19.12.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Jorge Amado - Mulatka GabrielaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­