ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Irving John (*02.03.1942)

   
­­­­

Pravidla moštárny (4)

- román

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z anglického originálu The Cider House Rules přeložil Miroslav Košťál, nakladatelství Odeon, Praha, 622 stran

DOBA A MÍSTO DĚJE:

20. století v americkém státě Main

HLAVNÍ POSTAVY:

Homer Wells - sirotek, ušlechtilý člověk, jeho životním krédem je být užitečný, šikovný a učenlivý, čestný. Je to postava, kterou čtenář obdivuje i lituje. Homer dojímá, poučuje. Čtenář je na něj hrdý za to, jak se chová, za jeho povahu, moudrost a šikovnost.
Candy - krásná mladá žena, milá, snaží se o spravedlnost, pomáhá ostatním
Wilbur Larch - doktor, porodník a potratář, dělá s velkou zarputilostí to, co považuje za správné, má vlastní pravidla, nevšímá si žen, ušlechtilý člověk, závislý na éteru
Wally Worthington - pohledný, mladý muž, věrný, nadšený do létání, touží zapojit se do válečného úsilí
Melony - sirotek, tlustá a silná dívka, drzá a trochu perverzní, jedná stylem "oko za oko, zub za zub", přepere i silné muže, lesbické sklony, velmi bystrá, vandalka a provokatérka, ale má i své světlé stránky
Angela - sestra v St.Cloud's, zkušená a zvyklá na ledacos, přesto velmi jemná a citlivá
Edna - sestra v St.Cloud's, marně miluje doktora Larche, oddaná sirotčinci a jejím lidem
Olive Worthingtonová - matka Wallyho, ochotná a obětavá žena
Senior - otec Wallyho, manžel Olive, šéf společnosti produkující jablka, alkoholik, trpí Alzheimerovou chorobou
Ray Kendall - otec Candy, majitel společnosti lovící humry
pan Rose - černoch, šéf česáčů jablek, umí obratně zacházet s noži
Angel - syn Homera a Candy, šťastný, sportovně založený chlapec, pohledný, zahlcovaný láskou od Homera, Candy a Wallyho, nezatížený předsudky
Rose Roseová - černoška ve věku Angela, v 16 dětech už matka malého dítěte
Fuzzy Stone - sirotek, který měl problém s plícemi, a proto zemřel již jako malý chlapec v sirotčinci
Caroline - mladá zdravotní sestra, která je plná socialistických ideálů, je pro legalizaci potratů
Curly Day - jeden ze sirotků, který si toužebně přeje opustit sirotčinec a dostat se do dokonalé rodiny
Debra Pettigrewová - dívka z Ocean View, zamilovaná do Homera, ale stydlivá

OBSAH:

Wilbur Larch je lékař, který měl ve svém životě pouze jednu ženu, a to prostitutku, kterou mu otec zaplatil jako dárek. Navždy se zřekl sexu, ale nikdy neodsuzoval ostatní za to, že jej provozují. Je pevného přesvědčení, že dítě se má narodit do rodiny, která ho bude milovat a nechtěné děti se rodit nemají. Setkává se s ženami, které nechtěně otěhotněly a snaží se zbavit svého nenarozeného dítěte. V Americe jsou zakázané potraty. Tyto případy vždy končí katastrofami. Také zná ženy, jež podstoupily interrupci u nezkušených potratářů, kteří nemají požadované vzdělání ani schopnosti. Tyto také mívají tragické osudy. Snaží se jako kvalifikovaný lékař radit potratářům, ale ti ho neposlouchají. Proto se rozhodne, že s tím skoncuje a začne ženám pomáhat. V sirotčinci v St.Cloud's pracuje jako šéf a porodník. Ženy, které si nechtějí ponechat své dítě, ho porodí v sirotčinci a nechají ho tam. Larch se rozhodne, že začne tajně vykonávat funkci potratáře. Doktor Larch je velmi zručný a spolehlivý. Ženy, kterým provedl potrat, nikdy neměly žádné komplikace. Zpráva o tom, že v St.Cloud's se dělají potraty, se rychlým tempem rozšíří. V sirotčinci přibývají nechtěné děti, ale lidé si tam pro ně chodí. Jedním ze sirotků je Homer Wells - jméno mu přidělila sestra Angela. Homer je výjimečné dítě. Několik rodin se ho snaží adoptovat, ale vždy to končí fiaskem. Jednou se jako malé dítě dostal do rodiny, která si přála slyšet dětský pláč. Ale Homer neplakal, proto ho bili a týrali, aby z něj vyrazili kýžený pláč. Následoval neskutečný řev, který rodina také nemohla snést, proto ho vrátili zpět. Homer se také dostal do rodiny dokonalých lidí - jeho otcem se na malou chvíli stal profesor a jeho matkou společenská dáma a výtečná kuchařka. Při oslavě Díkuvzdání musel Homer sdílet postel se svým starším "bratrancem", který se ho ale snažil znásilnit. Homer začal křičet a jeho bratranec lhal, že Homer se pokusil o znásilnění. Homer utekl z tohoto domu. Poslední rodina, která ho chtěla adoptovat, byla párek dobrodruhů, kteří milovali divokou přírodu. Zahynuli ve vodě před Homerovýma očima. Chlapec pochopil, že patří do St.Cloud's a zůstal v sirotčinci. Pomáhal dr. Larchovi, sestře Edně i sestře Angele. Všichni ho velmi milovali. Homer chtěl být užitečný, proto předčítával sirotkům z Nadějných vyhlídek, Jany Eyrové a Davida Copperfielda.
Jediným sirotkem v jeho věku byla Melony, která se na Homera velmi vázala. Když dospívali a začali se v nich projevovat pohlavní pudy, neměli jinou možnost než začít spolu spát, a dělali to bez lásky. Dr. Larch byl nešťastný z toho, jaký má Melony vliv na Homera. Melony byla vandalka, spolu s Homerem zničili zchátralé stavení.
V sirotčinci žil také Fuzzy Stone, který měl špatné plíce. Dr. Larch mu zhotovil přístroj na dýchání, ale nebyl příliš dokonalý. Fuzzy zemřel. Později ale dr. Larch zfalšoval dokumenty o něm. Vedl zápisy o tom, že se stal z Fuzzyho vynikající lékař.
Homer se stával čím dál užitečnější pro doktora Larche - a Larch si uvědomil, že nikdy nikoho nemiloval tolik jako právě Homera Wellse. Sestry Edna a Angela si uvědomovaly stejně jako dr. Larch, že rozumnému, dospívajícímu chlapci musí být divné, že do sirotčince chodí jak ženy s břichem, tak i štíhlé ženy, na kterých není znát, že by byly těhotné. Homer našel v sirotčinci plod, který dr. Larch nestihl zlikvidovat. Nevěděl ještě, co to je. Brzy nato mu dr. Larch řekl pravdu o tom, co se v sirotčinci provádí. Larch začal Homera vzdělávat v lékařství a Homerovi to šlo náramně. Byl velmi vnímavý a šikovný a stal se Larchovým nepostradatelným pomocníkem. Larch se ujal Homerova vzdělání a zajišťoval mu i možnost pitvy. Objednal si mrtvolu, která ale způsobila zděšení průvodčímu vlaku, proto ji poslal zpátky. Dr. Larch strávil dlouho dobu tím, aby ji našel. Mezitím Homer poprvé sám zachránil život pacientce, která trpěla záchvaty eklampsie (křeči a později bezvědomí). Když se o Homerově činu dozvěděl doktor Larch, byl tolik dojatý, že políbil spícího Homera. Ten ale nespal a polibek cítil. Byl to jeho první polibek od otce, který ho rozbrečel. Měl doktora Larche velmi rád.
Homer pitval mrtvý plod. Byla to pro něj zkušenost, která změnila jeho osud. Uvědomil si, že mrtvý plod je člověk, který má jistě duši. Rozhodl se, že nikdy nebude provádět potraty, i když považoval za správné, aby byly potraty legalizovány. Ženy mají právo se rozhodnout, jestli chtějí, nebo nechtějí mít dítě.
Larch si přál poslat Homera studovat medicínu a taky někam do "jiné části světa", aby poznal život někde jinde než v sirotčinci. Také ho chtěl odtrhnout od Melony. Homer ale Melony jednou slíbil, že ji neopustí.
Do sirotčince přijel mladý, krásný pár. Candy a Wally. Candy byla těhotná, ale ještě nebyla na dítě připravená, proto se s Wallym rozhodli pro potrat. Nikdo z jejich rodin o tom nevěděl. Wallyho rodina měla jabloňový sad Ocean View a Candyho otec lovil humry. Sirotci si všimli těchto krásných lidí a Curly Day si myslel, že jedou někoho adoptovat. Předváděl se před nimi a křičel, že on je nejlepší a že si musí vzít jeho. Candy a Wally si oblíbili Homera. Wally navrhne, že by u sirotčince měly být jabloně, aby se o ně sirotci mohli starat a mít pořád jablka. Homerovi se ten nápad líbí a odjíždí s Wallym a Candy na dva dny pro jabloně. Dr. Larch mu radí, aby tam zůstal déle. Třeba celé léto. Homer tak učiní a ze dvou dnů se stávají léta. Tím porušil slib, který dal Melony.
Homer se usazuje v Ocean View a učí se všechno o jablkách a zemědělství. Už dávno nechce být doktorem. Pomáhá v sadu a všichni si jej oblíbí. Spí ve Wallyho pokoji. Olive Worthingtonová, Wallyho matka, začne mít Homera ráda jako vlastního syna. Její manžel, kterému všichni říkají Senior, trpí Alzheimerovou chorobou. Všichni si ale myslí, že je notorický alkoholik. Homer si dopisuje s dr. Larchem a popisuje mu Seniorův stav. Dr. Larch to analyzuje jako Alzheimerovu nemoc. Všichni v rodině Worthingtonů jsou šťastní, že se Seniorovi takto navrátila důstojnost. Brzy umírá. Homer se seznámí s Debrou Pettigrewovou, se kterou začne chodit na schůzky. Často podnikají rande ve čtyřech - Homer s Debrou a Wally s Candy. Debra ale Homerovi téměř nic nedovolí. Homer se přátelí s Candy a má ji velmi rád. I Candy se do něj zamilovává, ačkoli miluje i Wallyho.
Amerika se zapojuje do druhé světové války a Wally chce bojovat za svoji vlast. Jde proto dobrovolně do války jako pilot. Dr. Larch má strach o Homera, nepřeje si, aby ho poslali do války. Vymyslí si, že má Homer srdeční vadu a zapíše to do různých dokumentů. Prozdradí to také Candy, Wallymu a Olive. Wally má nehodu ve válce. Létal nad Barmou a jeho letadlo se zřítilo. Dlouho dobu je nězvěstný. Mnozí lidé si myslí, že je mrtvý. Candy a Homer spolu tráví mnoho času. Olive i Ray, otec Candy, si všimnou, že se ti dva mají rádi. I Olive, ačkoli má ráda svého syna Wallyho, si uvědomuje, že si Homer zaslouží Candyinu lásku. Homer se naplno věnuje práci v Ocean View. V moštárně bydlí sezónní česači jablek, černoši... Homer rok co rok vylepuje na zeď moštárny její pravidla. Týkají se udržování pořádku a kázně v moštárně. Česači nemají pít na střeše nebo zapalovat svíčky uvnitř moštárny. Pravidel si téměř nikdo nevšímá. Černoši mají svoje pravidla. Homer s Candy často sedí na střeše moštárny. Wally je už dlouho pryč, Candy si myslí, že je mrtvý. Homer a Candy se líbají a milují. Candy se sex s Homerem líbí mnohem víc než s Wallym, ale nesvěří se mu s tím. Candy otěhotní. Uvažuje o tom, že by šla zase potrat, ale Homer je zásadně proti tomu. Nejsou schopni říct to rodičům, mají velký strach. Pro Homera toho Olive tolik udělala, že se jí nedokáže přiznat k lásce ke Candy a k dítěti. Homer a Candy odjíždějí do St.Cloud's, aby tam Candy porodila. Ostatním řeknou, že jedou pomáhat sirotkům. Lidé v Ocean View tuší o jejich vztahu, ale nikdy nic neřeknou. Candy porodí v sirotčinci chlapečka, kterému dají jméno Angel podle sestry Angely. Obě sestry jsou velmi šťastné, že je v sirotčinci první chtěné dítě. Candy s Homerem dostávají zprávu od Olive, že je Wally na živu a je ochrnutý. Momentálně leží v nemocnici na Cejlonu. Prodělal encefalitidu a stal se neplodným. Candy a Homer se vrací do Ocean View. Homer předstírá, že adoptoval Angela a Candy mu s ním pomáhá. Angel říká Homerovi tati, ale Candy oslovuje křestním jménem. Candy s Homerem se snaží vychovávat chlapce společně. Když se Wally vrátí z války, Candy se za něj provdá. Olive ale zemřela na rakovinu ještě předtím, než se Wally vrátil. Když umírala, prosila Candy, ať se o Wallyho postará. Candy i Homer tušili, že Olive o jejich vztahu věděla. V domě Worthingtonových žijí čtyři lidé. V jednom pokoji Wally s Candy a ve druhém Homer s Angelem. Wally si Angela také oblíbil a všichni žijí jako jedna velká rodina. Angel netuší nic o svých rodičích, myslí si, že je adoptovaný.
Melony utekla ze sirotčince a začala hledat Homera. Trvalo jí to 15 let, než ho našla. Mezitím pracovala na různých místech, často někoho zmlátila - většinou muže - a zamilovala se do ženy jménem Lorna. Měly se rády, ale Lorna ji podvedla s cizím mužem a otěhotněla. Melony ji poslala za doktorem Larchem na potrat a opustila ji. Když našla Ocean View, poznala, že Angel je synem Homera a Candy. Vysmála se mu a vynadala mu. Myslela si totiž o něm, že je hrdina, ale on mezitím "svedl manželku mrzáka a lže svému synovi". Homera to velmi rozhodí a rozhodne se, že už musí říct Angelovi a všem kolem pravdu.
Angel dospívá a zamiluje se do černošky Rose. Je to dcera pana Rose, který je velitel černošských česáčů. Rose už má malé dítě, pro něž ještě ani nevymyslela jméno. Angel si všímá řezných ran na Rosině těle. Poví o tom rodičům a Homer se snaží s panem Rosem mluvit. Pan Rose mu ale řekne, že v moštárně platí jeho pravidla a nikoho jiného. A upozorní Homera na to, že on taky porušuje pravidla. Ví totiž o tom, že se Homer chodí s Candy do moštárny tajně milovat.
Angel učí jezdit Rose na kole a Rose se snaží si ublížit. Je totiž podruhé těhotná a dítě už nechce. Angel vše poví rodičům a Homer slíbí, že Rose zařídí potrat u dr. Larche. Volá do sirotčince, ale dozví se, že Larch zemřel. Byl závislý na éteru. Jelikož byl starý a přehnal to s éterem, zadusil se vlastními zvratky. Homer brečí. Starý doktor Larch si toužebně přál, aby Homer nastoupil na jeho místo, ale ten to odmítal. Nechtěl nikdy dělat potraty. Přál si, aby byly legalizované, ale on sám nechtěl zabíjet. Ale když nežije doktor Larch, musel udělat Rose potrat sám. Candy jela do moštárny vyzvednout Rose a zjistila, že ji pan Rose pohlavně zneužívá. Po potratu všichni chtějí, aby zůstala Rose v domě s Angelem, Homerem a manželi Worthingtonovými. Rose ale utíká, pobodá svého otce a už ji nikdo neuvidí. Pan Rose na následky zranění umírá a přeje si, aby to vypadalo jako sebevražda.
Homer a Candy spolu přestanou spát a poví všem pravdu. Homer se rozhodne, že musí pomáhat ženám a že nejužitečnější je v sirotčinci. Proto tam začne dělat potraty jako dr. Larch. Wally, Candy i Angel ho jezdí často navštěvovat. V sirotčinci pracuje mladá sestra Caroline, která je velmi potřebná. Sestry Edna a Angela už jsou velmi staré. Homer obdrží mrtvolu Melony, která si přála, aby její tělo dostal on. Nechá ji pohřbít u sirotčince pod jabloní. Homer teď vystupuje jako doktor Fuzzy Stone. Dr. Larch měl totiž mnoho problémů s dozorčí radou, kteří se ho snažili vyhodit z místa. Proto vykonstruoval postavu dr. Stona, který není ochoten provádět potraty a výborně se hodí do sirotčince jako pokračovatel dr. Larche...

MYŠLENKA DÍLA:

V díle najdeme mnoho myšlenek. Ústřední linií je názor na potraty. Hlavní hrdinové románu vidí, za jakých podmínek může vznikat dítě. Ženy v té době neměly taková práva jako dnes a byly často bezmocné. Autor vkládá do úst hrdinům, že by se těmto ženám měla dát možnost svobodného volby, jestli si dítě chtějí nechat, nebo ne. V opačném případě to končí katastrofami nebo osiřelými dětmi, které jsou nešťastné a touží po rutině.

NÁZEV DÍLA:

Název Pravidla moštárny připomíná papír s pravidly, který byl každoročně rozvěšován v moštárně a skoro všemi ignorován. Většina česáčů ani neumí číst. Ale v moštárně platila pravidla pana Rose. Candy s Homerem si udělali také vlastní pravidla. V moštárně bylo tolik pravidel, kolik tam bylo lidí. Pravidla nejsou vždy dobrá. Kdyby se dr. Larch řídil pravidly a nedělal potraty, trpělo by mnoho žen.

CITÁT Z KNIHY:

S přibývajícími léty Homer Wells (alias Fuzzy Stone) nalézal zvláštní uspokojení v nevysvětlitelném odhalení, jež objevil v písemnostech Wilbura Larche.
"Vyřiďte doktoru Stonovi," psal Wilbur Larch - a to byl jeho poslední zápis, byla to poslední Wilburova slova: "že s Homerovým srdcem není vůbec nic v nepořádku." Homer Wells věděl, že až na jeho slabost pro éter nebylo nikdy nic v nepořádku ani se srdcem Wilbura Larche.
Sestra Edna, jež byla zamilovaná, a sestra Angela, která zamilovaná nebyla (ale ve své moudrosti pojmenovala Homera Wellse i Fuzzyho Stona), věřily, že ani nejmenší poskvrnka neulpívá na srdcích dr. Stona a dr. Larche, jediných princů z Maine, králů Nové Anglie, kteří kdy žili.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka je krásná. Je romantická i naturalistická. Irving se nevyhýbá erotice a podrobně popisuje potraty nebo pitvy, až mi z toho lezl mráz po zádech. Nejzvláštnější bylo si představit společnou domácnost Candy, Wallyho, Homera a Angela.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 27.03.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
John Irving - Pravidla moštárny (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­