ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Irving John (*02.03.1942)

­­­­

Svět podle Garpa (6)

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T.S.Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis "Sexuálně podezřelá", kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele... Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem "Svět podle Bensenhavera", role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného.
Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace - otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.

HLAVNÍ POSTAVY:

T.S.Garp, Jenny Fieldsová, Helena Garpová, Runcán, Walt, Roberta, John Wolf

DĚJ:

Jenny Fieldsová pracuje jako zdravotní sestřička. Hodně touží po dítěti, avšak hnusí se jí jakýkoliv styk muže s ženou. Za zvláštních okolností však zplodí syna a dává mu jméno Garp. Prostě jen tak Garp. Po otci.
Garp spolu s matkou vyrůstá na Steeringské střední, kde Jenny po porodu přijímá místo zdravotní sestry.

Garpovým nejoblíbenějším předmětem na Steeringu se stává zápas ve volném stylu. A je to také dcera jeho trenéra zápasu, do které se zamiluje a později se s ní ožení.

Z Garpa se stává průměrný spisovatel. Manželství po několika letech začíná "skřípat", zvláště po nehodě, při které umírá jeden z jeho synů.
Samotný Garp je nakonec zabit při trénování jednoho zápasu a zanechává tu svou manželku a své děti Duncana a Jenny.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi ze začátku velmi líbila, ke konci jsem se ke čtení však už musela nutit. Ne že by kniha byla nudná, ale děj se příliš táhl a byl pochmurný.
Velmi se mi líbilo, že pan Irving zakomponoval do této knížky i několik povídek, které psal coby nadějný spisovatel T.S.Garp. Například "Svět podle Bensenhavera", "Penzión Grillparzer" (Irving později tuto povídku dále rozšiřuje a přepisuje do konečné verze knížky Hotel New Hampshire) aj.
V celém ději se odráží poměry tehdejší doby, příběh začíná po druhé světové válce a postupně se dostáváme do 60. let minulého století. Setkáváme se zde s hnutím feministek (patří tam Garpova matka, která se stala "sexuálně podezřelou", protože: "Chtěla jsem být zaměstnaná a žít sama. Tím jsem se stala sexuálně podezřelou. Pak jsem chtěla mít dítě, ale abych jej mohla mít, nechtěla jsem se s nikým dělit o svoje tělo ani o svůj život. Tím jsem se stala sexuálně podezřelou."), také se zde setkáváme s problematikou tehdejších vztahů, rodinných vztahů, mimomanželských vztahů...
Pro Irvinga je také velmi příznačné, že celou jeho knihu provází hrdinova láska k zápasení. Sám Irving jako mladý zápasil a později se stal dokonce trenérem.
Kniha je vyprávěna ich-formou a vypráví ji sám spisovatel coby Garp. Myslím, že vyprávění v této formě má jednu nevýhodu, čtenář se nedovídá, co si myslí ostatní, co přesně prožívají apod. Autor sice může popsat, co si ti ostatní myslí, ale nikdy nebude moct přesně vyjádřit, co se v tom druhém odehrává.
Knihu bych doporučila lidem, kteří se chtějí dovědět něco více o tehdejších poměrech.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bára, 28.07.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Irving - Svět podle Garpa (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­