ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Žáček Jiří (*06.11.1945)

Ceska posta    
­­­­

Humoresky

Humoreska bývá často charakterizována jako novela či povídka s humorným dějem. V případě díla Jiřího Žáčka se však jedná o básnickou sbírku, přesněji řečeno o výbor jeho básní, ale onen humor a vtip z něj přímo čiší. Téměř při všech jeho básních se smějeme, až se za břicho popadáme, ale najdou se zde i takové, které nás přivedou k vážnému či méně vážnému zamyšlení. Některé básnické skladby jsou satirické, ale více jich je s nádechem erotična. I člověk, který nemá příliš blízký vztah s poeziíí, si v nich určitě najde zalíbení. Dokáží potěšit, rozveselit, zvednout náladu, prostě pobavit se vším všudy. Sbírka obsahuje 69 básní:

Zaručeně pravdivá romance o magické síle poezie, První pusa, První lásky, Blues o lásce na první pohled, Blues holky na vdávání, Rada studentce před zkouškou, Rada ženichovi, Nejsou muži, Malá instruktáž pro vdavekchtivé, Otcovské poučení, Serenáda pro Otylku, Nad cibulý (Kuchyňský song), Láska zn. Calex, Poučná píseň o sexuální výchově, Zdravovědné poučení, Holky z naší školky, Pohnutlivá píseň o sexuálním harašení, Přenešťastná Stázi do Armády zkázy, Oda na štětky, Sado,maso , Řádný muž, Dělba práce, Erotikon, Pocta Casanovi, Ženská kouzla, Kosmopolitní rozpočítadlo, Stydlivá, Tržní milostná (skočná, popř. obskoční), Tržní milostná (jiná verze), Pouliční podnikatel, Panenky z Dubí (rozkročák), Czech mad, Malá oda s velkým rumem, Potíže s rýmem, ..hlavně bacha na přechodník, Láska podle Hitchocka (lyrický horor), Amor interruptus aneb Televizní love story, Blues o výkladní skříni, Blues o spolykaných slových, Pocta Archimédovi, Dumka z nudapláže, Dumka o snu a realitě, Negalantní kuplet o posledním zvonění, Manželství je když..., Rozvodové rozpočítadlo, Zachránkyně Ikarů, Emancipace (shrnutí problému), Česká paní 1986 -20?? , Robot nulté série, Odrhovačka o ženských srdcích, U řezníka, V kavárně, Dumka zelinářská, Tři fáze lidské sexuality, Dokud, Dilema, Lambadu, Jarní sonet po první autocenzuře, Sonet o láskyplné marnosti, Kapesník, Postel, Cukřenka, Zrcadlo, Tužka, Zápalky, Fatální ženy, Sonet o povinné lásce, Rozmarný sonet o ženách básníků, Prvomájový rozhlásek.

UKÁZKY:

Rada studentce před zkouškou
Vem si dekolt na zkoušku-
ať se třese docent!
Pak to zvládneš, drahoušku,
na 110 %.

Rozvodové rozpočítadlo
Svatý Freude,
ach ty pudy:
svatba z vášně,
rozvod z nudy.

Emancipace (shrnutí problému)
Muž?
Kuš!

Tři fáze lidské sexuality
1. Víš co, a nevíš jak
2. Víš jak, a nevíš s kým
3. Víš s kým, a nevíš proč.

Zrcadlo
Ty jsi nejkrásnější! tvrdí každé ženě
Zopakuje tu lež třeba stokrát denně
Zato mužům chladně ukáže
rozpadající se vizáže

Tužka
Záleží hlavně na tuze
jestli text dojme nebo raní
Tvrdá nám škrtá iluze
a měkká píše něžná psaní

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 07.03.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Jiří Žáček - HumoreskyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­