ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Žáček Jiří (*06.11.1945)

   
­­­­

Krysáci jsou zase spolu (Krysáci)

  • díl v sérii: 2 (předchozí: Krysáci)
  • pro mladší děti
  • na motivy televizního večerníčku Cyrila Podolského a Martina Šinkovského vypráví Jiří Žáček

Další dobrodružství tří krysáků a jednoho sádrového trpaslíka, která spolu zažívají na malém smetišti na Moravě. Příběhy na motivy televizního večerníčku doprovázejí celostránkové veselé ilustrace.
Daleko na Moravě, uprostřed Valašského království, na malém smetišti nedaleko Vizovic žijí dva krysáci Hubert a Hodan. Spolu se sádrovým trpaslíkem Ludvíčkem spokojeně bydlí v zásuvkách starého šicího stroje s výhledem na vysavač a všem se jim ohromně stýská... Naštěstí na Edáčka je vždycky spolehnutí, a tak se vrací z Prahy na vizovické smetiště, protože domov je tam, kde jsou kamarádi.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydala Česká televize v Praze roku 2016 (2. vydání). Ilustrovali Ivan Mraček a Noro Držiak. Počet stran: 86. ISBN: 978-80-7404-195-2.

OBSAH:

Tato kniha Jiřího Žáčka je plná humoru a krásných příběhů o krysácích, kteří žijí na malém smetišti daleko na Moravě, uprostřed Valašského království poblíž Vizovic. Krysáci se jmenují Hubert a Hodan. V šicím stroji s nimi bydlí i sádrový trpaslík Ludvík, kterému také říkají Ludvíčku! Tento trpaslík byl ze všech tří nejmoudřejší - to proto, že neříkal tak ani tak, ale dobře věděl, že na jeho slova dojde. Ještě jsme zapomněli na jejich kamaráda, potkana Edu, který vždy, když přijel z Prahy, kde pracoval v laboratoři (byl to totiž potkan laboratorní), proměnil život na smetišti v krásné dobrodružství. Některá vám přiblížím.

První příběh nás zavede za rakem Vincentem, jenž žije v láhvi. Slibuje krysákům, že jim ukáže, kde je dalekohled, když jej z lahve dostanou. Podaří se a Hubert s Hodanem a Ludvíčkem od něj dostanou dalekohled. Když jej Vincent zkouší, zahlédne v dálce Edu. To je pak radosti, když jsou všichni čtyři zase spolu.
Ve druhém příběhu se naši kamarádi vydají péct štrúdl k ježku Pančoškovi.
V dalším příběhu si Eda chce přivlastnit zlatohlávka Záhoře, neboť si myslí, že nalezl zlatý poklad.
Dále se setkáváme s holubem Emilem, jenž je cestovatelem, naši hrdinové mu vrací ztracené vejce.
V pátém příběhu se krysáci s Edou bojí o Ludvíčka. Je slunečný den a on by mohl dostat úpal, proto shánějí pro usychající slunečnici vodu a tím pádem i partnera pro žábu Dášu, která hlídá hydrant. Bojí se taky, že jim Ludvíček nastydne, vydávají se proto za červotočem Arturem, kterého však bolí zuby a pomohla by mu jedině kostka ledu, to však nikdo netušil, že v té kostce ledu bude Eda, který vlezl do lednice a ta se za ním zavřela.
Kapitola sedmá a nápis pod obrázkem, který mluví za vše: "Ludvíček je první trpaslík - kosmonaut."

A takto bychom mohli pokračovat dále a dále, až bychom se setkali postupně s mnoha tvory žijícími na smetišti. Například ještě se stonožkou Viktorií, jež je virtuózní hráčkou na harmoniku; ještěrkou Karlou, do jejíž buřinky se vleze tolik trpaslíků, kolik jste jich ještě neviděli aneb jak rozveselit Ludvíčka; slepýšem Ivanem, který žije v orchestrionu, ale nevyzná se v něm a vždy v něm zabloudí - když tam vleze Eda a bloudí spolu se slepým slepýšem, stačí zatočit klikou a chytit se Ivana za ocas, ten rámus dostane Ivana vždycky ven; či švábem Ďoďo aneb Valach všude bratry má - v posledním třináctém příběhu hledají domov švábí rodince, která se uchýlí do staré matrace.

Tady končí celá knížka. Na posledních stránkách knihy následuje ještě Opravník omylů pro malé rozumbrady a Obsah.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 10.04.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
Jiří Žáček - Krysáci jsou zase spolu (Krysáci)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)