ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Deaver Jeffery (*06.05.1950)

­­­­

Modrá sféra

- z anglického originálu přeložil Jiří Kobělka

V počítačovém ráji v Silicon Valley umírají lidé rukou sadistického počítačového hackera s přezdívkou PHATE. Ten proniká do jejich počítačů, narušuje jejich životy a s mrazivou rafinovaností je láká do osidel smrti. Šéf oddělení počítačových zločinů proto v zoufalství propouští z vězení hackera Wyatta Gillettea, který se navzdory hlasitým protestům ostatních snaží vražedný virus vystopovat. Jeho úsilí nezůstane bez odezvy: PHATE zavraždí klíčového člena vyšetřovacího týmu - počítačového "kouzelníka" a průkopníka spletitého labyrintu počítačových sítí. Vyšetřování pak nabírá ještě zběsilejší tempo a strážci zákona se musí vydat ze všech sil, aby nelítostného šílence zastavili.

Modrá sféra - někoho by napadlo, že to má něco společného se zemskou sférou, ale to není pravda. Modrá sféra je sférou za monitorem, kde se děje hodně zajímavých věcí. Normální uživatel PC neví o tom, jak se tam dostat, ale svět hackerů to bohužel umí. Nejenže škodí lidem, ale taky rádi hrají všelijaké hry. Jednou se jeden geniální hacker s přezdívkou PHATE rozhodl, že podle té hry bude vraždit lidi. Virtuální hru přenesl do reálného světa. Ta hra se jmenuje Acess a v ní máte za úkol v nejkratší době usmrtit co největší počet hráčů, čili pro něho lidí. Když mu v tom brání nějaká překážka, dostává za to více bodů, není tedy divu, že si vybírá ty nejlépe zabezpečené lidi, chce být prostě nejlepší, ale jiní ji s ním nehrajou.
Tento hacker vymyslel geniální prográmek pro svůj prospěch ve hře, dal mu jméno Trapdoor. Umožňuje mu se kdykoliv a kdekoliv dostat do počítače oběti a zjistit o něm vše - čehož může zneužít.
Celou tuto hru sleduje oddělení počítačové kriminality, zkráceně OPK. Lidi, co tam pracují, jsou úplně na dně, s tímto případem si nevědí už rady. Napadla je jen jediná možnost, a to postavit proti PHATE dalšího hackera, jenž bude pod dohledem OPK. Na úvahu přichází Wyatt Gillette. Toho vytáhnou z vězení, kde byl zavřen za dešifrování jednoho programu, jenž používá ministerstvo obrany. Ze začátku s tím nechtěl souhlasit, ale když mu nabídli zkrácení trestu, tak jejich nabídku přijal.
Wyatt Gillette jim tedy začal pomáhat. Hledají vraha, který se nejspíše už rozhodoval nad další obětí. Vždy, když chce někoho usmrtit, zjistí si všechny údaje o oběti, a využije toho. Třeba se převlékne za někoho pro oběť známého a pak ji brutálně zabije. Wyattovi pomáhá celé oddělení i jedna dáma, která tam taky byla přivolána. Společně jdou po stopách vraha. Wyatt jednou zneužívá situace a utíká z oddělení. Nastražil jim stopu, že chce odletět, místo toho zavítá za svojí dávnou láskou. Té nechává přede dveřmi model, který složil ve vězení - ať si jej nechá patentovat a může ho prodávat. Ale bohužel si s ní už nestihl pořádně promluvit, protože si pro něj přijeli. Jemu tak už nezbývalo nic jiného než najít PHATE.
Nakonec ho společně dostanou, neboť pro své převleky a masky používal krém, který jen tak někde neprodávají. Pak přijde den, kdy zajdou do skladu, kde se zločinec nacházel. Tam se ho snaží zneškodnit. V zásahové jednotce však nebyl Wyatt, ten si ujednal propustku, aby mohl navštívit svoji lásku. Ale PHATE to věděl, a tak se naboural do PC vyšší moci a dal příkaz, aby komando přepadlo dům, ve kterém právě byl. Jeden z kriminalistů ale jde po PHATE ve skladě a když mu volali, tak dostal za úkol zneškodnit počítač, odkud to bylo vysláno, protože komando jen čekalo na kód. Nakonec ho kriminalista zneškodní, odpojí ho z elekrického obvodu. Jakmile dokončil tento těžký úkol, začal hledat PHATE. Když už ho chtěl zatýkat, přepadla ho jistá osoba, ze které se vyklubala ta dáma, jež byla k případu povolána. PHATE zabila a kriminalistu jen omráčila, a pak odletěla. Nikdo nevěděl, odkud byla a kdo ji povolal.
Wyatt byl po vyřešení případu opět uvězněn ve vězení, ale na kratší dobu. Jednou ho přišla navštívit jeho bývala přítelkyně, která se tehdy chtěla odstěhovat s jedním klukem. Wyatt byl mile překvapen a když zavedl rozhovor na téma toho kluka, tak mu sdělila, že milence nemá, ale má syna, který je i jeho...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 07.12.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jeffery Deaver - Modrá sféraMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­