ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Deaver Jeffery (*06.05.1950)

   
­­­­

Sběratel kostí

Elitní detektiv Lincoln Rhyme je upoután na lůžko. Kdysi při pátrací akci v prostorách starého metra zůstal zavalen sutinami. Má poškozenou míchu - nemůže se hýbat s výjimkou obličeje a jednoho prstu na ruce. Je jasné, že tento nelepšící se stav není pro muže ke snesení a tak touží po euthanasii. Dříve pracoval nesmírně aktivně, je autorem knih o zajímavých kriminalistických případech a sám si už na své konto připsal pěknou řádku těch vyřešených. Jeho mozek a zdravý úsudek si vyžaduje i náročný a spletitý případ masového vraha, který zanechává policii svérázné vzkazy v podobě komplikovaných stop a symbolů, odkazujících na dávné zločiny.
Amélie Sachsová - policistka, která nemá žádné zvláštní ambice, je přivolána k případu, kde musí ohledat místo nesmírně brutálního činu. Není nijak zvlášť nadšená, ale počíná si navýsost profesionálně, rozhodně, prozíravě a pečlivě. Zajišťuje tak veškeré stopy, které provázejí počátek série zločinů, jíž má v budoucnosti rozluštit po boku renomovaného detektiva Lincolna. Paralyzovanému muži tak nahradí jeho přítomnost na místě činu, díky svým skvělým pozorovacím schopnostem, jenomže i Amélie má problém, díky kterému nechce mít zpočátku s vraždami a násilím nic do činění.
Ačkoli se Amélie rozhodne dál do případu nezasahovat, je Lincolnem nakonec povolána ke spolupráci, jíž zpočátku nemůže a posléze už ani nechce odmítnout. Společně se tak dostávají na stopu velmi komplikovaného případu, kdy si je vrah vede jako na provázku pečlivě koncipovaných vražd, páchaných v daném čase, na naznačeném místě a podle jisté předlohy. Rychlost detektivního týmu se tak stává hlavním měřítkem úspěšnosti - pokud nepřijdou na zločin včas, stávají se vlastně i oni spoluviníky další tragédie. Pečlivě propracovaný scénář však není jen řetězem zločinů, ale uzavřeným kruhem, na jehož konci je dlouhá léta připravovaná pomsta. Lincoln přijde až po několika zachráněných obětech na to, že vrah vraždí podle knihy Vraždy ve starém New Yorku. Díky tomu taky zachrání Amélii Sachsovou, protože i podle knihy měl pachatel jiný cíl. A to vyrovnat se s policisty, protože jeho blízkého chlapíci v uniformách zabili. Avšak Pachatel 823, jak ho nazvali, je fikanější. Tím útokem na Amélii chtěl pouze odlákat detektivy od Lincolna Rhyma. Ten však přemítá myšlenky, kdo pachatel vůbec je. Dojde k závěru, že se pohyboval v jeho okolí a skrytě sledoval, jak si policisté v případu vedou. V okamžiku, kdy je v domě sám ho navštíví jeho kolega Polling. Lincoln si myslí, že on je pachatelem. Ale za chvíli přijde taky doktor Stanton. Odborník přes míchu. Jakmile doktor Pollinga zavraždí, je Lincolnovi jasné, že na řadu má přijít i on sám. Předstírá záchvat, protože ví, že ho Stanton nenechá zemřít, aniž by na tom neměl podíl. Jakmile se ale doktor nahne nad jeho hlavu, aby zjistil jestli dýchá, v tom okamžiku se mu Rhyme zakousne do hrdla a prokousne mu krkavici, hrtan a svým ohromným stiskem čelistí mu drtí páteř. Doktor ho bodá do nohy, ale on nic necítí, protože je kvadruplegik a drží dál, až Pachatel 823 zemře.

Mně osobně se kniha velmi líbila, stejně jako i další Deaverova kniha Iluze.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: proog, 18.01.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Jeffery Deaver - Sběratel kostíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­