ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Websterová Jean (*24.07.1876 - †11.06.1916)

­­­­

Táta Sekáč

Dívčí román psaný formou dopisů 18leté dívky neznámému mecenáši, jenž ji poslal na studie.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1994 (2. vydání). Z anglického originálu Deddy-Long-Legs přeložila Jaroslava Janoušová. Počet stran: 204. ISBN: 80-00-00252-3.

OBSAH:

Knížka vypráví o dívce Jerushe Abbottové, žijící v Americe. Odmalička vyrůstala v útulku Johna Griera, protože otec a matka neměli Jerushku rádi. V tomto sirotčinci žily všechny děti do svých 15 let. Ale správní rada útulku nechala Jerushku v domě žít do 17 let. Jerushka však musela posluhovat třicet menších sirotků, a to už bylo pro ni moc. Večer padala únavou do postele a časně ráno zase musela jít pracovat.

Když se jí blížilo k sedmnáctým narozeninám, přišla k ní paní Lippettová, sestra útulku, a velmi laskavě jí řekla: "Pan správní rada tě chce poslat studovat do Fergussonu, ale aby ses mu zavděčila, musíš mu každý měsíc poslat jeden dopis, na který však nedostaneš odpověď. Pan správní rada totiž nerad píše. Adresa, na kterou budeš psát, je jeho tajemníka." A tak se Jerusha vypraví do Fergussonu.

Jakmile se na škole zabydlí, napíše vrchnímu radovi dopis s prosbou, jestli by mu nemohla psát jako "tatínkovi Sekáči". Když správní rada nic nenamítá, objevuje se toto oslovení v každém dalším dopise.

Na prázdniny odjela Jerusha do Lock Willow na farmu. Tam se seznámila s panem Jervisem. Prožije s ním překrásné chvíle. Po pěti letech se Jerusha stala spisovatelkou.
Jerusha si pana Jervise oblíbila a napsala "tatínkovi", že ho má ráda. Za několik dní dostane dopis od tatínka Sekáče, napsaný roztřesenou rukou. Jerusha hned pochopí, že je tatínek nemocen. Proto jede okamžitě do New Yorku, kde tatínek Sekáč bydlí. Když za ním vejde do místnosti, promluví k ní známý hlas: "Moje drahá malá Judy, copak jsi nepochopila, že váš tatíček Sekáč jsem já, Jervis? Judy byla velmi překvapená, ale šťastná. Po delší době si pana správního (tatíčka Sekáče; pana Jervise) vzala...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 30.11.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Táta Sekáč, Táta Sekáč (2), Táta Sekáč (3)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jean Websterová - Táta SekáčMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)