ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bunin Ivan Alexejevič (*22.10.1870 - †08.11.1953)

­­­­

Temné aleje

Láska, převážně tragická, je ústředním motivem sedmatřiceti povídek vybraných z díla ruského spisovatele. Upoutají čtenáře i dnes slohovou osobitostí a především hlubokým ponorem v lidská srdce a postižením propastí i výšin, do nichž je vrhá anebo na něž je povznáší štěstí a strast milostného citu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Rok vydání: 1982
Edice: Máj
Doslov a poznámka o autorovi: Jan Zábrana
Ilustrace: Luboš Dušek

Součástí knihy jsou vybrané povídky z let 1929-1952

LITERÁRNÍ DRUH:

Próza

ŽÁNR:

Povídkový cyklus (Temné aleje, Kavkaz, Balada, Sťopa, Múza, Pozdní hodina, Rusja, Krasavice, Přihlouplá, Antigona, Smaragd, Vlci, Navštívenky, Zojka a Valérie, Táňa, V Paříži, Galja Hánská, Heinrich, Natali, V jedné známé ulici, Hostinec na řece, Kmotra, Počátek, "Doubky", "Madrid", Druhá káva, Studený podzim, Parník Saratov, Krkavec, Camargue, Sto rupií, Pomsta, Houpačka, Velkopostní pondělí, Kaple, Zjara v Judeji, Nocleh)
Povídkový cyklus Temné aleje je Buninovou poslední beletristickou knihou.

VZNIK DÍLA:

Vznik povídek, z nichž byly Temné aleje sestaveny, lze vymezit dvěma daty: rokem 1937, kdy Bunin napsal první z nich (Kavkaz) a rokem 1949, kdy dokončil poslední (Nocleh).

OBSAH:

Temné aleje je cyklus třiceti sedmi povídek, jejichž ústředním motivem je převážně tragická láska, vyznačujících se hlubokým ponorem do lidské psychiky a postižením propastí i výšin, do nichž hrdiny příběhů vrhá anebo na něž je povznáší štěstí a strast milostného citu.
Ve většině povídek se Bunin vrací do předrevolučního Ruska, k prožitkům a scenériím svých mladých let. První část popisuje dobu od devadesátých let devatenáctého století až do roků těsně před první světovou válkou a Říjnovou revolucí. Druhá, menší část povídek se odehrává ve Francii mezi první a druhou světovou válkou.
Podle Buninova názoru se tu člověk nachází v jakémsi začarovaném kruhu smutku, hanebnosti a všednosti. Jen zřídka se na něj usměje štěstí, ale i za tím vzápětí zaklapnou dveře... Bunin jako by vycházel z přesvědčení, že lidstvu vůbec je vyměřen velmi skromný podíl štěstí, takže o to, co dostává jeden, je třeba připravit druhého (např. povídka Kavkaz, v níž si milenecký pár vykupuje štěstí tím, že dožene třetího člověka k zoufalství a sebevraždě).

JAZYK:

Spisovný, hovorový.

Expresiva: stříška, ulička, větřík, chvilička, nádražíčko, slamníček, ocásky
Přechodníky: rozsvítivšího se; zazněvších; vzpomínaje; neohlížeje
Personifikace: říčka skákala kamenitým korytem; pozdní luna vyvstala a upřeně zírala; léta šla; měsíc šel; měsíc stál
Přirovnání: vytopený jak parní lázeň; zaskřehotá jak orel; očima rudejma jak oheň; stál jako na kotvách; černá jak smůla; dřevo je smolně černé jak morová rakev
Epiteton: veselé město; oživlé zlato; ocelové peří; hluboký prach; smutný lesík; mrtvé ticho; zlaté labutě; horká tma; tichý svit
Inverzní postavení přívlastku: vůle boží; trůn boží; ženy lidské; copy temné
Oxymóron: bílý stín
Enumerace: lesíky, straky, močály, lekníny, užovky, jestřábi; My tady máme slunce, kytky, trávu, mouchy, čmeláky a motýly...; Maličký, otrhaný, neoholený, celý zarostlý rezavým strništěm, promoklý, klepe se zimou...; Čekám deset minut, dvacet, půl hodiny, hodinu...; První hvězda, nový měsíc, zelené nebe, vůně rosy, vůně z kuchyně...
Apoziopeze: "Jdu jen na chviličku..."; Nebo jeho jest všecka zvěř lesní, i hovada na tisíci horách...; "Už to tak asi bude..."
Oslovení: "Hospodine, vládče života mého..."; "Promiňte, pane..."; "Královno krásných dívek, carevno šamachanská..."
Ironie: "Mám se svlékat?" "Ne, oblékat!"
Smyslové vnímání - barvy: v modrém moři; bílá oblaka; zelenavě se bělající východ; vešla v modrém sarafánu; usmívala se modrýma očima; červené skály, zelený záliv; nebe nad jezerem je zelené; matně se černající chodci; rudé rty; šedomodrá Moskva; v zlaté kopuli, namodralé skvrny; s fialovou hubou utopence; šedé korále; růžověla osvětlená okna; s bílými vlasy a černým obočím

OBSAH VYBRANÝCH POVÍDEK:

Temné aleje
Dějiště: soukromá hospoda, Rusko
Kompozice: chronologická
Celkové téma: nešťastná láska
Hlavní téma: setkání Naděždy a Nikolaje Alexejeviče
Vedlejší téma: povídání s Klimem
Hlavní osoby:
Nikolaj Alexejevič - Urostlý starý voják s velkou čepicí a v šedém nikolajevském plášti se stojatým bobrovým límcem. Šedivé vlasy, sčesané na spánky, se mu směrem k očním koutkům lehce vlnily, krásný podlouhlý obličej s tmavýma očima nesl místy drobné stopy po neštovicích. Měl tázavý, přísný a zároveň unavený pohled. Bylo mu okolo šedesáti let.
Naděžda - Majitelka hospody, tmavovlasá, černobrvá, připomínající cikánku, s temným chmýřím nad horním rtem a kolem tváří. Byla při těle, na sobě měla červenou halenku a vlněnou sukeň. Bylo jí čtyřicet osm let.
Klim - Kočí, statný a vážný, v pevně přepásaném selském kabátě, s temnou tváří a smolným plnovousem.

Děj:
Za chladného podzimního nečasu přijel k soukromé hospodě zablácený cestovní kočár. Na kozlíku seděl kočí Klim, v kočáře pak starý voják Nikolaj Alexejevič. Voják vešel do světnice, kde byla hospodská Naděžda a poručil jí postavit samovar. Hospodská na vojáka pátravě hleděla. Nikolaj Alexejevič ji po chvíli poznal. Byla to ta Naděžda, se kterou dříve sloužil u pánů. Třicet let se neviděli, protože jí voják urazil a opustil. Ale Naděžda se nikdy nevdala, protože měla vojáka stále ráda. Nikolaj Alexejevič nebyl nikdy v životě šťastný - žena ho oklamala a opustila, ze syna mu vyrostl darebák. Voják řekl Naděždě, že v ní ztratil to nejdražší, co v životě měl. Potom vyrazil na další cestu. Přemýšlel o ní, že mu dala nejlepší chvíle jeho života. Ale nedovedl si ji představit jako manželku, matku jeho dětí, byli si sociálně nerovní.

Sťopa
Dějiště: zájezdní hostinec, Rusko
Kompozice: chronologická
Celkové téma: láska
Hlavní téma: setkání Sťopy s Vasilem
Vedlejší téma: jedna známá herečka v Kislovodsku
Hlavní osoby:
Vasil Liksejič Krasilščikov - Mladý kupec, měl na sobě tříčtvrteční kabát s vyhrnutým límcem, vysoké holínky a čepici. Vyrůstal v Moskvě, kde vystudoval univerzitu.
Sťopa - Dcera hostinského Pronina. Měla černé oči, snědou tvářičku, žlutavé kartounové šaty.
Měšťan Pronin - Ovdovělý stařec, vyzáblý, bystrý, v šedém kabátu, s bílým plnovousem a hustým černým obočím. Měl až nezvykle živý pohled.

Děj:
Mladý kupec Vasil Liksejič Krasilščikov jel navečer do Černi. Najednou ho překvapil liják s bouřkou. Když se začalo vyjasňovat, zastavil kupec před zájezdním hostincem, který patřil měšťanu Proninovi. Do města mu zbývalo ještě dvacet verst a nebe bylo stále černé a kůň unavený, a tak se rozhodl si tu chvíli odpočinout. V hostinci byla jen dcera hostinského Sťopa. Tatínek odjel něco zařídit do města. Vasil a Sťopa se měli rádi. Sťopa chtěla, aby si ji vzal. Vasil jí slíbil, že za pár dní přijede za jejím otcem a řekne mu, že se s ní ožení. Ale za dva dny už byl Vasil v Kislovodsku u jedné známé herečky...

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi četla celkem dobře, nicméně mě moc nebavila.

SHRNUTÍ:

Temné aleje je cyklus třiceti sedmi povídek, jejichž ústředním motivem je převážně tragická láska. Ve většině povídek se Bunin vrací do předrevolučního Ruska, k prožitkům a scenériím svých mladých let. V knize jsou například povídky Temné aleje, Sťopa nebo Kavkaz.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Verča, 09.10.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Alexejevič Bunin - Temné alejeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­