ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bunin Ivan Alexejevič (*22.10.1870 - †08.11.1953)

­­­­

Míťova láska

- novela

Děj se převážně odehrává v Moskvě. Autor zde věrně líčí pravou ruskou zimu. Příběh je o radostech a zklamáních lásky, kterou prožívají Míťa a Káťa.
Míťa na svoji dívku neustále žárlil, protože ji muži často zvali na večeře a někteří si ji dokonce přáli modelovat nahou. Při jejich schůzkách si z něj Káťa často dělala legraci a ukazovala svoji slovní převahu a životní zkušenosti, to Míťu bolelo, ale miloval ji a tak na její nepříjemné poznámky brzy zapomínal. V počátcích jejich vztahu cítil Míťa nepřetržité štěstí, nejvíc se těšíval na jejich rozhovory, které trvaly třaba od rána do večera, ale později, když Káťu začal poznávat víc, viděl, že její osobnost je rozdvojená - jedna, po které neustále toužil a kterou potřeboval a druhá, která se od té první až bolestně odlišovala. Hlavně ho vytáčelo jak se s příchodem jara začala starat o svůj šatník a v jejich rozhovorech nepadlo žádné jiné téma než ona a její nákupy. Myslel si, že když si od sebe na chvíli odpočinou, bude všechno jako dřív a tak se rozhodl odjet do rodné vesnice k matce na statek. První dny se mu zdály krásné a Káťa se mu rozplývala, jako by žádná ani nebyla. Doma se mu líbilo, děvčata po něm pokukovala, ale po pár dnech se mu začalo stýskat a nebylo dne, kdy by Kátě neposlal dopis; od ní se ho ale bohužel dočkal jenom jednou a byl velice stručný. Potom se celé dva měsíce neozvala, Míťa se trápil, nejedl, ponižoval se a prosil ji ve svých dopisech, ať napíše a každý den jezdil na poštu, jestli mu něco nepřišlo. Byl všem pro smích, hlavně mužům, a tak se starosta rozhodl, že mu najde milenku. To sice Míťu na pár dní zaměstnalo, ale pak bylo vše při starém. Po pár dnech přišel dopis od Káťi, byl velmi formální - psala, že si ho nezaslouží, ať na ni nevzpomíná ve zlém, ale že miluje umění a ne jeho. Tohle Míťa nemohl pochopit, nejedl, nemluvil a jednou ráno, když se probudil, sáhl po pistoli a spáchal sebevraždu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Monika, 21.02.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Alexejevič Bunin - Míťova láskaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­