ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Sienkiewicz Henryk (*05.05.1846 - †15.11.1916)

­­­­

Quo vadis (8)

Historický román významného polského prozaika, v němž na pozadí Neronova a Petroniova Říma vylíčil podstatu moci, kterou člověku dává mravní čistota a láska. Bohatství a pompézní sofistikovanost Říma se postarala o věčnou slávu svých obětí. Nejen Petr i Pavel vykoupili Ježíšovo učení, i nekonečné zástupy umučených prvotních křesťanů se staly nesmazatelným poselstvím víry, že je to láska, která vítězí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Vyšehrad jako svou 724. publikaci v roce 1986, přeložil Erich Sojka.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

  • patří k nejznámějším polským autorům
  • v roce 1905 získal Sienkiewicz jako první polský spisovatel Nobelovu cenu za literaturu
  • jeho knihy jsou stále překládány do mnoha světových jazyků

DĚJ:

Děj se odehrává v Římě za vlády císaře Nera.
Mladý patricij Vinicius se zamiluje do Lygie, mladé křesťanské dívky. Snaží si ji získat, nejdříve ne jako manželku, ale jako svou milenku. Požádá svého strýce Petronia, aby mu ji Nero, jako rukojmí Říma, vydal. Petroniův názor má u Nera velkou váhu. Celé se to ale více zamotá. Lygie nechce dělat milenku Viniciovi, i když ho miluje, tak raději večer uteče. Vinicius běsní a nechává prohledávat Řím. Později se k Lygii dostane a začne chápat její přesvědčení. Nero zapálí Řím, aby měl o čem psát. Svou vinu svede ale na novou sektu - na křesťany. Staví se amfiteátry, kde jsou křesťani jedni po druhých předhazováni dravým zvířatům. Lygie je zachráněna, Nero je nucen dát ji i Viniciovi milost. Odjíždějí na venkov, kde je teď i Vinicius připraven ke křtu. Vinicius poznal, co je pravá láska. Petronius je nucen spáchat sebevraždu. O něco později se zabíjí i císař Nero.

HLAVNÍ POSTAVY:

Lygie - krásná jemná dívka, je věrná Bohu, nic ji nedokáže zlomit v její víře; neublížila by ani mouše, za své přátele by dala život; jedná uvážlivě, mírně, je pokorná
Vinicius - na začátku knihy je to výbušný rozmazlený patricij, je zvyklý na své pohodlí, nic mu není překážkou; až když usiluje o Lygii, zjistí, že na světě existuje i pokora, starost o druhého, chudoba a nemohoucnost - jeho hodnoty se od základů změní; majetek, moc a sláva jsou pro něj něco cizího
Petronius - sám velký arbiter elegantiae, je klidný, lhostejný, má rád krásu a dovede ji ocenit; má svou hrdost, dobrý odhad na lidi

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Hlavní myšlenkou díla je ukázat pravé hodnoty člověka. Toto téma je aktuální i dnes. Všichni se moc spoléháme na majetek, ale později každý zjistí, jak je tato věc pomíjivá. Jedinou jistotou člověka, jedinou jeho nadějí a útočištěm je Bůh.

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČÁST KNIHY:

Nejvíce se mi líbila část knihy, kdy jsou Vinicius s Lygií ve vězení, oba jsou již se vším smíření, oba již nejsou duchem na této zemi, jejich mysl je propojena v jednu, kdy touží oba jen po Bohu. Zde byla vidět největší Viniciova proměna.

JAZYK:

Kniha je rozdělena na tři díly. Je psána prózou, spisovnou češtinou, vyskytují se zde latinské výrazy, i celé latinské věty.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha Quo vadis byla pro mě velice silným zážitkem. Autor úžasně vylíčil všechny pocity, city, stavy. Sama jsem si uvědomila, jak pomíjivě přemýšlím a nasměrovala jsem se zase trošku jiným směrem. Jsem ráda, že jsem našla tuto knihu ve své sbírce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Janet, 02.02.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Henryk Sienkiewicz - Quo vadis (8)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)