ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Durrell Gerald Malcolm (*07.01.1925 - †30.01.1995)

­­­­

O mé rodině a jiné zvířeně (3)

Gerald Malcolm Durrell psával o roztodivných zvířatech se stejnou láskou a humorem jako o své rodině, až časem přestala být hranice mezi jedním a druhým zřetelná. Leckoho by to zneklidnilo, pro zoologa s literárním talentem to však bylo ideální splynutí. Autor sděluje čtenářům pouze historky vlídné, neurážející, leč sršící často laskavým humorem. A také bezpočtem faktů, protože jako správný milovník přírody ví, že láska k ní nestačí, že je zapotřebí o ní rovněž vědět téměř všechno.

Kniha nám popisuje pobyt autora na řeckém ostrově Korfu. Začalo to v Anglii, když se nejstarší syn Larry rozhodne, že pojedou na onen ostrov. Mají domluvený apartmán v hotelu, jenže při příjezdu je šokuje věc Britovi nemilá, a to že v jejich apartmánu není koupelna - což je podle autora v Řecku běžné, zdůvodňuje to tím, že všude je moře. Tento problém vyústí v to, že se začnou poohlížet po vile s koupelnou. Při hledání vhodného domu se rodiny ujme obtloustlý chlapík jménem Spiros, který zařizuje vše potřebné po celou dobu jejich pobytu a stává se tak rodinným přítelem.

Mladičký Gerald má hluboký zájem o přírodu a veškerá její tajemství, což mu zůstalo až do vysokého věku. Jeho matka chce, aby měl nějakého učitele, protože člověk bez vzdělání nemá vysokého uplatnění. Sežene mu tedy učitele. Učitel se jmenuje Theodor, je opravdu velmi vzdělaný, což dokazuje fakt, že směle odpovídá na všechny Geraldovy dotazy.

Samozřejmě spolu s Geraldem žijí také jeho tři sourozenci i jeho matka. První ze sourozenců je Larry, jenž se někdy až moc silně věnuje četbě a často si domů zve učené lid. Druhým bratrem je Leslie. Ten má v oblibě lov a zbraně, tudíž není úplným Geraldovým vzorem. Ještě je tu Gerryho sestra Margo, jež si libuje v módě a vše kolem ní. A nakonec je tu matka této povedené rodinky, která spíše jen přihlíží celému dění.

Z toho, co z knihy vychází, se dá pochopit, že Korfu je rájem pro mladého přírodovědce. Vše, co mladý dobrodruh shledá, je v ní detailně rozepsáno, což může někoho, kdo se o přírodu moc nezajímá, obtěžovat. Mně se ale kniha líbila. A i vám přeji pěkný literární prožitek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: JeanAnt, 09.04.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Gerald Malcolm Durrell - O mé rodině a jiné zvířeně (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­