ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Durrell Gerald Malcolm (*07.01.1925 - †30.01.1995)

­­­­

Filé z platýse

První příběh se začíná odvíjet, když maminka rodiny Durrelů slaví narozeniny. Oslavovat chce na lodi se svými přáteli a dětmi. Už při naloďování vznikne rozpor s lednicí. Celá posádka náhle ztoskotá na ostrově Korfu. Tam chvíli přebývají, ale protože má vypuknout válka, rychle se vrací do Anglie - do Londýna. Maminka byla zaneprázdněná hledáním domu na venkově a Gerald nastupuje do obchodu se zvířaty. Vedoucí obchodu pan Romilly neví o zvířatech prakticky nic. Jednou koupil Gerald želvičky a rozpadlo se mu dno. Pan plukovník Anstruher mu je pomohl sezbírat. Gerald si poté chodil hrát s plukovníkem na válku. Když maminka našla dům, musel Gerald opustit své přátelé. Plukovník brzy po tom, co Gerald odjel, zemřel.

Ve druhém příběhu bydlí Gerald v Mamfee. Má sluhu Pierse. V tomto příběhu se Gerald snáží pomoci přítelovi Martinovi. Okrskový velitel přijede k Martinovi na pohovor, a tak se Gerald i se svými přáteli stará, aby bylo vše v pořádku. První problémy nastaly, když přijel okrskový velitel. Martin mu zvrhl mísu s ořechy do klína. Další problém přijde při večeři, když se na stůl zřítí palmová punka a s ní i všichni její obyvatelé. Všichni se od stolu rozutekli až na Geralda a velitele. Velitel seděl nehybně a Gerald se snažil všechna zvířátka pochytat. Naproti veliteli si to šinula mamba. Naštěstí ji Gerald napodruhé chytil a veliteli vnutil, že mu při chytání hodně pomohl, a tak velitel každému vyprávěl, jak sám chytil mambu a Gerald jen nečinně hleděl. Martina po této události povýšili a on odjel pracovat na Enugu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Alessa J.J., 05.05.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Gerald Malcolm Durrell - Filé z platýseMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­