ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šubert František Adolf (*27.03.1849 - †08.09.1915)

­­­­

Žně

  • drama o třech dějstvích

Hra Žně ztvárňuje tragédii muže, jenž těžce pracoval, aby něčeho dosáhl, ale kvůli svému vlastnímu synovi o vše přijde. Šubert tímto svým dílem završuje svou dráhu dramatika.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Nakladatelské družstvo Máje roku 1904. Počet stran: 156.

DĚJ:

Petr Lebduška se rozhodne prodat svoji továrnu, když mu dělníci hrozí stávkou, pokud jim nezvýší platy a neomezí počet pracovních hodin.
Je již starý a rád by odevzdal továrnu svému synu Čeňkovi, jenž je ředitelem místní záložny.

Jenže Čeněk se svou manželkou Jitkou žijí lehkomyslně a požitkářsky, a tak se i v tomto případě bojí Lebduška o osud své továrny, kterou povznesl vlastní pílí. Proto nakonec továrnu prodá.

V závěti odkáže polovinu peněz synovi a jeho dceři Zdeňce, za druhou polovinu chce postavit v Liberci českou reálku a útulek pro staré dělníky. Závěť odevzdá svému notáři Rydlovi.

Mezitím se začíná proslýchat, že v záložně mladého Lebdušky není z hlediska peněžní situace vše v pořádku, a lidé houfně začínají vybírat své vklady.
Jeho otec, jako starosta obce, nařídí svému účetnímu Záhornovi, aby provedl v záložně důkladný audit. Jeho výsledek starého Lebdušku zdrtí: padělané směnky, několik měsíců neuzavřené účetní knihy, schodek čtyři sta tisíc zlatých...

Narychlo svolaný výbor, ve snaze odvrátit u záložny konkurzní řízení, se obrátí na Lebdušku a žádá jej, aby svým jměním zachránil nejen záložnu a úspory několik set drobných vkladatelů, ale i čest svého syna.

Starý Lebduška se jen těžko loučí se svým celoživotním snem, aby zde po něm zůstal nějaký živý odkaz.
Teprve strach o syna, jenž se chce zastřelit, a vroucí prosba jeho vnučky Zdeňky, kterou má rád, ho donutí závěť zrušit a dát celý svůj majetek na záchranu záložny...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 30.11.2019

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Drama čtyř chudých stěn
-Jan Výrava
-Žně
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
František Adolf Šubert - ŽněMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­