ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šubert František Adolf (*27.03.1849 - †08.09.1915)

­­­­

Drama čtyř chudých stěn

  • nebo též Drama čtyr chudých stěn
  • drama o 4 dějstvích

První vydání Šubertovy divadelní hry Drama čtyř chudých stěn zobrazuje hornickou stávku v západních Čechách roku 1893. Její uvedení tehdejší cenzura zakázala.
Šubert podal v tomto dramatu obraz stávky, krvavě potlačené vojskem, ukázal solidaritu českých a německých horníků i sympatie drobné inteligence k boji dělnictva za sociální a národnostní požadavky. Ačkoliv hru oslabují některé rysy romantismu a maloměšťácký pohled autora na sociální problematiku, její téma bylo rozhodným výbojem české dramatiky.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal nakladatel František Šimáček v Praze roku 1893. Počet stran: 107.

OBSAH:

V západočeském hornickém městečku nastalo znepokojení. Oblíbený důlní ředitel Baum je kvůli pletichám správce Merfajta, úhlavního nepřítele dělnictva, propuštěn. Horníkům se současně oznamují nové pracovní podmínky: snížení mezd a opuštění matiční školy. Horníci, v jejichž čele stojí statečný Kalenec, tyto podmínky odmítají a jsou postupně vypovídáni.

Mezitím správce povolal vojsko a místní kaplan s učitelem marně radí k rozvaze. Stejně tak marně zdržuje Kalence jeho žena i matka. Ani náhlé onemocnění dítěte jej nemůže zadržet...

Horníci se vrhají v nerovný zápas. Kalenec je s mnohými těžce zraněn a umírá za přítomnosti úřední komise, jež odsuzuje Merfajtovo jednání.

Zdrcený, nově jmenovaný ředitel Scheidler slibuje nápravu...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 30.11.2019

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Drama čtyř chudých stěn
-Jan Výrava
-Žně
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
František Adolf Šubert - Drama čtyř chudých stěnMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­