ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kantůrková Eva (*11.05.1930)

   
­­­­

Přítelkyně z domu smutku (3)

Tento psychologický román nás zavádí do 80. let do prostředí ruzyňské věznice na ženské oddělení, kam se dostávaly ženy nejen za trestné činy, ale i za zločiny proti státu. Právě zločin proti státu je důvod, proč zde rok věznili autorku a hlavní hrdinku-vypravěče knihy - Evu Kantůrkovou. Vězení popisuje jako pustý svět bez svobody, kde ženy žijí v přeplněných celách, plných nemocí. V malé zelené místnosti s mřížemi a s tím nejzákladnějším vybavením musí trávit den za dnem. Kantůrková je vystavena vyléváním si nálad ostatních vězenkyň-přítelkyň. Sugestivně vykresluje portréty postav, mnohdy vyšinutých, vulgárních, ale i poctivých žen. Je-li každý člověk jiný, má jiné potřeby či touhy, v tomto prostředí je přehodnotí a společně, nezávisle na postavení, se ubírají k jednomu cíli - svobodě. Touha po svobodě je to jediné, co je spojuje.
Román je rozdělen do patnácti kapitol, kde každá z nich je věnovaná jedné osobě. Kantůrková vždy rozebírá krok po kroku jejich čin, který je přivedl až sem.

MAJKA
Adoptované cikánské dítě. Celé dny pořád psala. Bohužel mezi dopisy bylo i udání na Kantůrkovou. Majka utekla v době dospívání z domova a našla svoji rodinu v Kladně. Důsledkem této kolonie se dostala k několika trestným činům. Za první byla trestaná jen mírně díky otcově známosti s vyšetřovatelem. Důvodem, za co je ve vězení, bylo loupežné přepadávání lidí na ulici. Vysvětluje způsob koňování a telefonování přes záchod.

LIBUŠKA
Než sem přišla, prošla už jednou vazbou za krádež nákladního automobilu a údajné příživnictví. Když se ale snažila tato neplnoletá, labilní dívka s lesbickými sklony utéct, byla chycena a zavřená sem do ruzyňské věznice.

PANÍ HELENKA
Jak uvádí autorka, na svých 58 let vypadala na 40. Od začátku klamala spoluvězeňkyně vymyšlenými příběhy. A nikdy neřekla celou pravdu. Aby dokázala svoji majetnost a zároveň si získala postavení v cele, předstírala, že vlastní sklad oblečení. Nakonec se to vše provalilo.

ANDY RUMOVÁ PRALINKA
Do vězení se poprvé tato mladá, drobná cikánka dostala kvůli konfliktu se svou sokyní. Později se ocitla za mříži zas, nyní kvůli únosu svých dětí a neplacení alimentů. Ve skrytu duše hodná, obětavá. Bohužel vždy doplatila na závistivost ostatních.

HELGA
Na cele vystřidala Andy. Žena objemné postavy s blond vlasy se zprvu představila jako bývalá soudkyně. Nic neřešila a pravidly se moc neřídila. Hlavní co nesnesla byli cikáni, které při jakékoliv malém konfliktu bila. Vymýšlela si svůj příběh. Například uvedla, že se vdávala 21.8.1968, ale je velmi nepravděpodobné, že by v tento den vůbec oddávali. Ráda telefonovala, schovávala se za Emilku, mladou krásnou dívku. Pravdu se Kantůrková dozvěděla z jejich úředních dopisů. Kvůli nim měla i konflikt s Kantůrkovou. Par dní po tomto konfliktu byla Helga přeložena.

JITKA PATERKOVÁ
Byla další neplnoletou dívkou na cele. Patřila k partě vykrádající chaty v Posázaví. Patreková byla vyhlášená svým chováním po celé věznici. Předávali si ji z cely do cely. V noci tajně kradla cigarety a jídlo. Po pokusu o podřezání byla zas přesunuta jinam.

BÓŽI - TRHOVKYNĚ
Starší energická žena živící se v dobách socialismu soukromému podnikání. Přes fotografování se dostala až k provozování hospody, která se jí stala také osudnou. Spolu s přítelem Vénou ji zavřeli za podvody.

DENISA
Drobná jemná dívka, která smutek a strach schovávala za veselost. Pořád musela něco vypravovat, pamatovala si neuvěřitelné detaily. Vyzařovala z ní energie za tři. Podváděla svého muže a skoro dospělé děti s přítelem z Prahy. Peníze si obstarávala krádežemi, což se jí stalo osudným. V manželství byla nešťastná, manžela jmenovala pouze příjmením. Ve vězení si našla nového přítele, nikdy se neviděli, a ona mu sháněla vše, co jen mohla. "Vše pro Juru." Pak nečekaně Juru odvedli, smutek ji po čase přešel.

VĚRA
Dívka, která byla doslova "voražená". Po dětském domově následovala parta, která kradla auta, až se přes prostituci dostala až sem. Pomlouvala a všechny vulgárně urážela. Její pobyt na cele skončil odvedením Věry v řetízkách.

NADĚNKA
Křehká 36letá žena chtěla změnu od stereotypu, který prožívala s mužem, a tak od něho utekla. Opustila děti a šla si "do světa" užívat. Jenže manžel ji zažaloval a ona skončila zde. V době psaní jejího příběhu jí chybělo už jen pár dní.

ANČA A ALIČKA
Anča opustila dobrou práci na Slovensku a odjela do Čech, kde se dostala vězení. Nenáročná dívka s lesbickými sklony se schovávala za silná slova, ve skutečnosti byla však slabá a křehká.
A slabá si našla ještě slabšího - Aličku. Dívku z Maďarska, která nerozuměla ani slovo, pořád byla na ústupu jak kvůli své jazykové bariéře, ale i pro její slabost a Anča si na ní vybíjela zlost. Oporu nacházela v Nadě a později i v Denise.

DUCHOVÉ ZEMŘELÝCH
V této kapitole už Kantůrková líčí příjemnější chvíle ve vězení. Byla přeložena na jinou celu po čtyřech, kde měla klid a poměrně lepší klima než v předchozích celách. Vypráví, jak vyvolávali duchy zemřelých pomocí knihy. Kromě příbuzných vyvolali i ducha Adolfa Hitlera, ze kterého mimochodem měli celou noc strach.

SHRNUTÍ:

  • psychologický román, autobiografické rysy
  • 15 kapitol
  • zabývá se detailní charakteristikou postav
  • zachycuje změnu osobnosti ve stísněném, umělém prostředí - rozklad osobnosti
  • zobrazuje situaci v českých věznících v 80. letech
  • spisovný jazyk s častými citacemi popisovaných osob, popřípadě užití vulgarismu

POMĚRY MEZI JEDNOTLIVÝMI POSTAVAMI:

KANTŮRKOVÁ x MAJKA
Majka přivítala Kantůrkovou na cele jako první a informovala ji o tom, jak funguje život ve vězení (stlaní postelí, komunikace s ostatními celami - koňování a telefonování přes záchod, atd.). O chování Kantůrkové Majka informovala vedení věznice. I přes tento čin doslova vyřvala lékaře v sobotu odpoledne pro Kantůrkovou.

MAJKA x LIBUŠKA
Majka se pod "výchovou" Libušky pěkně zkazila. Majka však na Libušku žárlila a vyvolala rvačku. Libuška vždy využila své síly a vždy Majka utrpěla několik modřin.

PANÍ HELENKA x HELGA
Do příchodu Helgy nevýrazná žena. Helga jí uvěřila její majetek a začala pečovat o ni. Když se provalila pravda, začala Helga Helence psychicky ubližovat. Helga se po nocích svěřovala Bóži.

ANDY RUMOVÁ PRALINKA x PANÍ HELENKA
Vycházely spolu v dobrém. Není žádný konflikt.

HELGA
Hodně komunikovala - vymýšlela si příběhy. Rasistické sklony, komunikovala se všemi na cele bez jakýkoliv rvaček. Při zjištění, že jí Eva Kantůrková pročetla spis, se na ni naštvala. Přestala s ní mluvit.

PATERKOVÁ x HELGA
Helga se na Paterkovou naštvala kvůli pomluvě, kterou si již vyslechla od paní Helenky, se kterou se setkala v díře. Nic jí Helga nechtěla dát. Jenže Paterková jí přes noc vykouřila hodně cigaret a Helga jí vyhrožovala zabitím.

BÓŽI TRHOVKYNĚ x HELGA
Helga se s Bóži rychle sblížila. Bóži jí vypráví svůj příběh.

DENISA x KANTŮRKOVÁ
Osoba s velkou pamětí se rychle spřátelila s Evou Kantůrkovou. Svěřovala se jí a vyprávěla jí svůj příběh.

VĚRA
Byla problémem pro celou celu. Například zabrala celé topení. Jediným kamarádem byla Denisa, která jí dávala cigarety. Věčně někoho podezírala a došlo i ke slovnímu konfliktu s Evou kvůli výměně ložního prádla.

NADĚNKA x ANČA
Anča milovala Naděnku, pořád na ni naléhala, chtěla si s ní užít. Denisa, její opatrovatelka, už nemohla vydržet ten nekonečný proud slov. Všichni bojovali za její melírované vlasy, však marně.

ANČA x ALIČKA
Anča si našla v Aličce oběť, byla ještě slabší než ona. Anča ji nenáviděla za chrápaní a vytvářela na cele nebezpečné klima. Alička byla hodná, třeba jednou ochotně vybírala vši z hlav ostatních. Pouze Alička spolu s Andy dokázala Kantůrkovou donutit zapomenout na strach z vězení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: KebyCZ, 05.02.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Eva Kantůrková - Přítelkyně z domu smutku (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­