ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kantůrková Eva (*11.05.1930)

­­­­
EvaKanturkovaJanHus

Autorka se narodila v období mezi dvěma světovými válkami v roce 1930, a to v Praze.

Pochází ze spisovatelské rodiny - otec byl novinář a matka spisovatelka. Po úspěšně ukončené maturitě nastoupila na filozofickou fakultu na Karlově univerzitě, kterou úspěšně skončila v letech 1956. Poté se věnovala spisovatelské činnosti. Nejprve pracovala dva roky pro časopis Svaz mládeže, později se stává pouze "spisovatelkou na volné noze".

Jako jiní mnozí autoři udělala chybu a podpořila komunistický režim, stala se členkou KSČ. Zúčastnila se Pražského jara. Později jako jiní úspěšní autoři pochopila, že režim omezuje její spisovatelskou činnost a opustila ho. Odnesla si následky, náhle se ocitla na seznamu zakázaných autorů. Její díla vycházela tajně, a to v samizdatu, anebo v cizině v exilových nakladatelství.

Při podpisu Charty 77 neváhala a přidala svou podporu, nějaký čas byla dokonce i mluvčí. V letech 1981-1982 byla uvězněna za podvracení republiky. Tato zkušenost přispěla ke vzniku jejího nejúspěšnějšího díla Přítelkyně z domu smutku. Dokonce se podílela na vzniku Občanského fóra. V letech 1994 byla zvolena jako předsedkyně Obce spisovatelů. V letech 1998-2000 se stala ředitelkou odboru literatury a knihoven ministerstva kultury. Byla členkou i Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, ale kvůli nesrovnalostem týkající se její práce a zaměstnání jejích synů Jana a Ivana Šterna byla odvolána. Její díla jsou ovlivněna jejími vlastními zážitky. Zabývala se především prózou.

DÍLO:

Próza

Přítelkyně z domu smutku - dílo je napsáno na základě autorčiných zkušeností. Popsala svůj pobyt v ruzyňském vězení, kde se ocitla kvůli zakázané knize, kterou u ní našli; autorka se snaží čtenářům přiblížit život ve vězení, zabývá se především životem svých spoluvězeňkyň; kniha se dočkala i filmového zpracování
Po potopě - psychologická próza o životě komunistického novináře ve 30. až 50. letech; autorka čerpá ze svých rodinných zkušeností a zážitků
Pán věže - dílo s paralelně vyprávěnými příběhy spisovatele, který si nerozuměl s komunistickou ideologií
Černá věž
Krabička se šperky
Valivý čas proměn
Záblesky paměti

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 12.03.2008

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Eva KantůrkováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­