ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lodge David (*28.01.1935)

­­­­

Den zkázy v Britském muzeu

- humoristický román

Stylisticky brilantní a vtipný román současného britského spisovatele, autora bestsellerů Hostující profesoři a Svět je malý.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Edice deníku Lidové noviny, z anglického originálu The British Museum is Falling Down přeložil Antonín Přidal, Praha, 2006, 176 stran

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Příběh se odehrává v Londýně ve 20. století během jednoho dne.

HLAVNÍ POSTAVY:

Adam Jablick - postgraduální student, katolík, ženatý, otec 3 dětí
Barbara - Adamova manželka
Dromedár - Adamům přítel, věčný postgraduální studen
Američan - bohatý podnikatel

OBSAH:

Mladý postgraduální student Adam Jablick pracuje v Britském muzeu na své disertační práci. Jelikož je katolík, nemůže používat antikoncepci. Se svojí manželkou se miluje minimálně a vždycky má strach, že je Barbara opět těhotná. Adam ráno zaspí, má z nějakého neznámého důvodu pohmožděnou nohu, v muzeu lítá "od čerta k ďáblu" kvůli propadlé průkazce do studovny. Omylem přivolá hasiče a způsobí, že se šíří planá zpráva o požáru v Britském muzeu. Ve své práci vůbec nepokročí, protože se neustále zaobírá myšlenkami na Barbaru a její čtvrté těhotenství.
Navštíví ženu katolického spisovatele s nadějí, že od ní získá rukopis, který byl nevydaný. Bohužel zjišťuje, že se jedná o přísně mravní a katolické dílo, které nikdo otisknout nechtěl a nebude chtít. Žena má mladou dceru, která svádí Adama a slíbí mu, že mu dá tajné erotické rukopisy onoho katolického spisovatele, když se s ní vyspí. Adam to neudělá, ale přesto rukopisy získá. Užuž se raduje, že je jeho disertace na světě a s ní i placené místo na univerzitě, ale jeho skútr vzplane a rukopis shoří.
Adam se snaží získat místo na univerzitě tím, že se přizná, že je jeho manželka už počtvrté těhotná a on potřebuje placené místo, aby uživil rodinu. Ovšem ani tohle se mu nepodaří, volné místo je nabídnuto jeho příteli Dromedárovi. Adam celý den naráží na Američana. Dozvídá se, že Američan chtěl koupit knihovnu Britského muzea a přestěhovat ji do Spojených států. To se mu samozřejmě nepodařilo. Nabízí Adamovi práci, Adam mu bude dodávat knihy do jeho nové knihovny v Americe. Adam přijímá. Den končí tím, že Barbara zjišťuje, že není těhotná.

MYŠLENKA DÍLA:

Myšlenkou díla je vztah katolické víry k manželství a sexu. Autor si dělá legraci z toho, jak katoličtí manželé musí plánovat svůj milostný život, aby se vyhnuli dětem - ale stejně se nevyhnou.

VLASTNÍ NÁZOR:

Vtipná a zajímavá kniha.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 31.12.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
David Lodge - Den zkázy v Britském muzeuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­