ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lodge David (*28.01.1935)

­­­­

Profesorské hrátky

Ralph Messenger si nakonec musel dát cystu odoperovat. Zákrok byl jednoznačně úspěšný, ale lidé, kteří ho znali, tvrdili, že ho to trochu pokrotilo, že potom vystupoval více asertivně, klidněji, že na něm byla znát léta. Ztratil pověst záletníka, který prohání ženské na konferencích a při podobných příležitostech. Nikdy Carrie nevyčetl Nicholase Becka, ona však sama vycítila, že ji podezírá, a moudře ukončila poměr, který nikdy hluboce citově neprožívala. Román o zemětřesení v San Francisku nedopsala, namísto toho se vrhla na sochařství, modelovala z hlíny a otevřela si na Montpellier Street malou galerii, kde vystavovala své výtvory i práce svých známých. Ralph vydal své dílo Strojové žití: v médiích se o něm hodně psalo a uspokojivě se prodávalo. Roku 1999 ho sir Stanley Hibberd (prorektor univerzity) uvedl na prvním místě mezi těmi, které univerzita navrhovala na státní vyznamenání, a při oslavách milénia mu byl udělen řád CBE za služby vědě a vzdělání.
Za rok po svém návratu do Londýna se Helena Reedová v kavárně nové Britské knihovny seznámila s autorem literárních biografií a začali se scházet. Je rozvedený a má tři dospívající děti. Vídají se často, jezdí spolu na dovolené, ale nechali si každý svůj dům. V prvním roce nového tisíciletí vydala Helena nový román, který jeden recenzent charakterizoval slovy "je formálně tak tradiční, že působí téměř experimentálně". Je napsán ve třetí osobě, v minulém čase, s vševědoucím a občas do děje zasahujícím vypravěčem. Příběh se odehrává na jedné ne už tak nové provinční univerzitě a název zní Pláč je hlavolam.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andrea, 01.05.2006

   
­­­­
­­­­

Diskuse k úryvku
David Lodge - Profesorské hrátkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­