ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lodge David (*28.01.1935)

   
­­­­

Hostující profesoři

Kniha anglického humoristy o profesorech, kteří se honí za kariérou v duchamorném světě univerzit a pseudovědy, aby pak skončili v pasti erotických hrátek.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Odeon (Praha, 1989) jako svou 4906. publikaci. 279 stran. Přeložil Mirek Čejka.

DĚJ:

Hlavními postavami jsou dva profesoři: Philip Swallow a Morris Zapp. Každý z jiného kontinentu, Philip z Anglie a Morris z Ameriky. Jde o půlroční výměnu těchto profesorů, kterou každoročně pořádají jejich univerzity. Děj začíná v letadlech, kde nám vypravěč, jenž stojí nad věcí, prozrazuje životní příběhy těchto figurek. Philip je usedlý, svázaný konvencemi. Kdysi v mládí byl se svojí ženou v Americe. Byla to volná 60. léta, na která Philip rád vzpomíná, ačkoliv si to nechce připustit. Od té doby uplynulo hodně času. Narodily se jim děti, žijí svůj usedlý život v Anglii a vůbec si nedovedou představit žádnou změnu. Nicméně, Philip je rád, že na půl roku opustil rodinu, všechnu nudu běžného života a vydává se za dobrodružstvím. Ale samozřejmě si nechce nic z toho připustit, konvence mu to nedovolí. Úplně jiný je profesor Morris. Jde na něm vidět, že je rozený Američan. Je protřelý světem, nic ho nevyvede z míry a co se týče letů letadlem, je znuděn; letěl už tolikrát... Přesto ho na tomto letu cosi zaujme. Je v letadle jediný muž. Zeptá se proto sousedky, jak je to možné. Ta mu prozradí, že jde o let těhotných žen, jež chtějí podstoupit potrat, což jim není v Americe umožněno, proto letí do Anglie. Je velmi překvapen a seznamuje se s Mary. Snaží se ji přemluvit, aby na potrat nešla. Začíná přemítat o směšování literatury a života až do přistání letadla. Philip v letadle potkává bývalého studenta Charlese Boona, který studuje na univerzitě v Euforitě a má tu i vlastní rozhlasovou stanici.
Druhá část se jmenuje "zabydlování". Líčí nám, jak se sžívají profesoři s prostředím různých univerzit, různých měst a různých států. Morris je překvapen, že není středem pozornosti, těžko se vyrovnává s odlišným přístupem konzervativních Angličanů k životu. Oproti tomu Philip je nadšen. Celá univerzita se točí kolem něj, lehce se dovede sžít s tempem Ameriky, dokonce se mu to velmi líbí. Na večírku se seznamuje s Désirée, která je manželkou Morrise. Morris se s Hilary, manželkou Philipa, seznamuje na katedře, kam přijde pro knihu. Philip si užívá naprosté svobody a na jednom mejdanu se pomiluje s dívkou Melanií, která je dcerou Morrise. Morris se v Anglii nudí. Zkusí zajít do striptýzového baru, kde potkává Mary. Opravdu na potrat nešla a teď se snaží vydělat peníze. Zkusí ji na pár dní ubytovat u Hilary, která zprvu odmítá, ale nakonec souhlasí a Mary si oblíbí.
Třetí část nese název "dopisování". Jde o vyprávění pomocí dopisů, které si posílají Hilary a Philip a i druhý manželský pár Morris a Désirée. Hilary se dozvídá mimo jiné o nevěře svého manžela, jež mu ale odpustí. Désirée je rozhodnuta pro rozvod, Morris přestává být sukničkář, postupně se mu v Anglii začíná líbit. Philip sice svého činu lituje, ale na druhou stranu je v Americe šťastný a hlavně svobodný.
Čtvrtá část má zvláštní název "čtení". Jde o výstřižky z novin a časopisů, které nás posouvají v čase a v situacích na obou kontinentech. Dozvídáme se o povstání studentů na obou univerzitách, o zatčení Philipa, o zničení Philipova podnájmu sesuvem půdy a o poškození Morrisova podnájmu ledem.
Pátá část se jmenuje "výměna". Začíná vztahem mezi Désirée a Philipem. Jsou milenci a oba je děsí představa, že do konce výměny zbývá jen měsíc. Philip se velmi dlouho odhodlává napsat Hilary pravdu, že miluje Désirée, avšak nemá dost odvahy. Ta situaci vyřeší sama, když zavolá do studia, kde je Philip zrovna hostem noční show. Morris zatím bydlel u Hilary, protože jeho podnájem byl neobyvatelný. Pozval Hilary v den jejích narozenin na večeři, do klubu a pokusil se ji svést. Té však morální hledisko nedovolilo nechat se.
Šestá, poslední část, se jmenuje "konec". Je napsána jako scénář k filmu. Morris, Hilary, Désirée a Philip se setkávájí v New Yorku, kde chtějí vyřešit svoji "výměnu manželek a manželů". Není zde však jasně řečeno, zda se manželské páry vrátí k sobě, či nikoliv. Tudíž je konec knihy otevřený a záleží na čtenáři, jak si ho vyloží.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marťulík, 20.12.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
David Lodge - Hostující profesořiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­